VPN do torrentów i P2P – przemyśl sprawę!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Jeśli śledzicie nasz blog to zapewne nie uszedł Waszej uwadze artykuł z przed kilku dni o akcji rekwirowania komputerów przez policję. To zresztą nie pierwszy raz w ogóle gdy tego typu „naloty” policji wspominamy. Tym z Was którzy go nie czytali, oczywiście serdecznie go polecamy. Tak czy siak, temat nie przeszedł przez media bez echa. Natrafiliśmy na ciekawy artykuł  w tej sprawie opublikowany przez „Dziennik Internautów„, który porusza dość istotną sprawę. Mędzy innymi dlatego dziś kontynuujemy temat – VPN do torrentów i P2P. 

Jak się rozpoznaje piratów?

Jasnym jest, że dziś pirat to nie facet bez nogi, z zepsutymi zębami i opaską na oku. A nawet jeśli się taki trafi to szanse, ze cech tych użyjemy w sieci do rozpoznania rzeczonego pirata są raczej wątłe. Zatem jeśli nie po cechach fizycznych to po czym? Otóż po adresie IP złego pirata. Przecież jeśli ktoś z siecią torrent czy P2P się łączy to piratem być musi, prawda?

Z naszej perspektywy nie każdy użytkownik Bittorrent to pirat. Jednak to nie my decydujemy czy zabrać Wasz komputer. A na tym styku pojawia się dość spory problem i znak zapytania.

Jak ustala się adresy IP w sieciach torrent?

Marcin Maj, autor artykułu na stronach DI stawia bardzo ważne pytania.

W jaki sposób ustalono adresy IP? Czy policja zabrała sprzęt tylko dlatego, że pokrzywdzony przedłożył listę adresów IP? I najważniejsze – czy biegły sprawdził wiarygodność rozwiązania użytego do namierzania piratów?

Innymi słowy…. czy wystarczy wpuścić do sieci torrent bota, który zbierze dla zainteresowanej firmy adresy IP, potem udać się na policję i już? Policja wg. przekazanych adresów IP namierzy „piratów”, dokona akcji (którą będzie się można pochwalić w mediach – w końcu zatrzymanie ponad 2 tyś. komputerów to nie byle co!) zarekwirowania sprzętu a potem… Potem przekazuje się sprzęt prokuraturze i z głowy. Ta (po przez biegłych) będzie sobie teraz sprawdzać, badać i dopasowywać te pasujące komputery do złożonego przez firmę zawiadomienia (a może jeszcze coś ciekawego się znajdzie?). Jeśli tak wygląda faktycznie działanie organów to budzi to spore wątpliwości.

Są adresy IP „piratów’, ale…

Po pierwsze, czy program użyty do namierzenia adresów IP internautów jest dobrze zrobiony? Nie robi go przecież firma produkująca filmy! Czy aby na pewno wszystkie adres IP zebrane na liście to adresy, z których faktycznie dany materiał rozpowszechniano?

Po drugie, co z upływem czasu (i to w obie strony). Jeśli ktoś faktycznie udostępniał film w 2014 roku ale dziś ma nowy komputer – jakie dowody znajdzie prokurator? A jeśli adres IP znalazł się na liście przypadkiem? Skoro nie jest jasne jak lista adresów IP została zebrana są spore szanse, że znajdą się na niej adres ludzi, którzy z udostępnianiem tego materiału nie mieli nic wspólnego… Dlaczego osoby te mają teraz być pozbawione swojego sprzętu? Polskie prokuratury potrafią przetrzymywać takie urządzenia naprawdę długo – rok nie będzie żadnym rekordem!

Czy w imię walki z piractwem nie krzywdzi się przypadkowych osób?

VPN do torrentów i P2P? – nie, VPN do wszystkiego!

Wniosek z powyższych informacji nasuwa się jeden. Lepiej dmuchać na zimne niż gasić pożar – szczególnie gdy nic się nie pali.

Jeśli korzystasz z VPN na co dzień, zawsze, przy każdym połączeniu z siecią szanse na to, że spotkają Cię takie kłopoty są praktycznie zerowe. Gdy korzystasz z sieci peer 2 peer posiadanie aktywnego VPN do torrentów i P2P wydaje się rozsądną koniecznością.

Jak wiecie nie popieramy piractwa. Szczególnie w obecnych czasach gdy możne korzystać z Netflixa, HBO Go i innych oficjalnych źródeł, które można odblokować w Polsce i płacić twórcom za treści (np. HBO Now czy Amazon Video). Mimo to jednak radzimy korzystać z VPN do torrentów i P2P.

Po prostu – ukryj swój adres IP, to proste! Kliknij poniżej, by przetestować nasze usługi VPN i Smart DNS!

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more