Co to jest Smart DNS?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Nie tylko VPN pozwala na uzyskanie dostępu do różnych, niedostępnych lokalnie serwisów VOD, TV i muzycznych. Inną metoda odblokowania dostępu do treści jest Smart DNS. Na tej stronie dowiesz się co to jest Smart DNS i poznasz ogólne zasady działania usługi. Mamy nadzieje, że dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać wyboru pomiędzy VPN a Smart DNS lub zdecydować na zakup pełnego pakietu VPN + Smart DNS.

Najpierw DNS – potem – co to jest smart dns…

Zanim zaczniemy wyjaśniać co to jest Smart DNS musimy Wam przybliżyć kilka podstawowych pojęć dotyczących tego zagadnienia (tu znajdziecie podstawowe informacje dotyczące zagadnienia – Co to jest VPN?). Musicie wiedzieć, że nie da się korzystać z Internetu nie używając serwerów DNS. Serwery te, to niejako drogowskazy czy też mapa całej sieci. Na co dzień zupełnie nie zauważacie ich działania i nie zdajecie sobie sprawy z tego jak są ważne. Standardowo, gdy łączycie się z Internetem, serwer DNS (jego adres) jest automatycznie przypisany do połączenia przez Waszego dostawce internetowego. Czasem są to własne serwery firm telekomunikacyjnych a często ogólnodostępne serwery np. obsługiwane przez Google. Ważne by były blisko użytkownika, by były stabilne (tzn. zawsze działające) i by informacje (mapa), które są na nich zawarte były prawdziwe.

W momencie, w którym w Waszej przeglądarce internetowej wpisujecie adres www (lub gdy aplikacja, z której korzystać usiłuję połączyć się z jakąś usługą w sieci) takie zapytanie jest w pierwszej chwili kierowane właśnie do serwera DNS. To na tym serwerze nazwa, np. www.hideipvpn.pl jest zmieniana na prawdziwy adres strony/usługi.

Przykłady…

Teraz dwa przykłady.  Zacznijmy od Google.pl , zamiast wpisywać w pasku adresu www.google.pl wpiszcie adres IP strony polskiego Google, czyli: 173.194.202.94. Dostaliście się na stronę Google.pl? Teraz drugi przykład. W przypadku hideipvpn.pl adres IP to 88.198.10.70 . Jeśli w pasku adresu zamiast wspomnianej nazwy wpiszemy podany numer teoretycznie powinniśmy się dostać właśnie na naszą stronę (jak w przypadku Google). Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Często na jednym serwerze „wisi” czyli jest aktywnych wiele, niezależnych od siebie stron www. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że nam, ludziom dużo łatwiej jest zapamiętać nazwy miejsc niż tylko serię niezależnych numerów. Adres IP można troszkę porównać do współrzędnych geograficznych a nazwę www do adresu, z którego korzystamy w codziennym życiu. To dlatego na co dzień posługujemy się właśnie adresami (kraj, miasto, ulica) a nie współrzędnymi geograficznymi. I tu wracamy kwestii co to jest DNS.

Skoro DNS to mapa, drogowskaz to znaczy, że serwer DNS zamienia nasze literki na cyferki (adresy IP) i dzięki temu „wie dokładnie” dokąd przesłać nasze informacje. Bez serwera DNS (jeśli np. przestaje działać) nie da się korzystać z Internetu. Zwykle awaria serwera DNS objawia się komunikatem pt. „DNS server can not resolve host name” – czyli serwer DNS nie może rozpoznać nazwy lub takim obrazkiem.

DNS i hackerzy – ważne!

Musicie wiedzieć, że atak przez DNS jest często wykorzystywany przez hackerów. Działają oni wg podobnej do Smart DNS zasady. Skoro serwer DNS łączy nazwy www z adresami IP nic nie stoi na przeszkodzie by kazać mu łączyć je wg innej zasady. Tzn. by w momencie wpisania nazwy www np. strony bankowej użytkownik został przekierowany nie do banku ale na specjalnie spreparowaną stronę. Do zmiany serwera DNS często dochodzi gdy otwieramy podejrzany załącznik w wiadomości e-mail czy instalujemy jakiś (niby) darmowy program z Internetu z niepewnego źródła.

Smart DNS – specjalny DNS + proxy

Możliwość kierowania danych w różne strony dzięki DNS wykorzystuje Smart DNS. Co to jest Smart DNS – nic innego jak „inteligentny objazd”. Powiedzmy, że chcecie połączyć się z Polski z Netflixem. Korzystając z tradycyjnego serwera DNS, informacje, które chcecie uzyskać skierowane zostałyby bezpośrednio do serwerów firmy Netflix. Jako, że usługa ta jest objęta blokada regionalną Wasz Polski adres IP „odbiłby się” nie jako od płotu, którym usługa ta jest otoczona. Jeśli jednak skorzystać z serwera Smart DNS sytuacja będzie wyglądać troszkę inaczej.

Serwer Smart DNS przez 99% czasu działa jak tradycyjny serwer DNS. Zmienia adresy www na adresy IP i kieruje je tak, by żądane treści pojawiały się na Waszym ekranie. Jednak część adresów (w naszym przypadku to już ponad 150 odblokowanych stron i usług) znajduje się niejako na specjalnej liście. To wszystkie te strony i usługi, które są objęte blokadami regionalnymi. W ich przypadku, gdy chcecie otworzyć np. adres www.netflix.com zamiast kierować je jak zwykły DNS bezpośrednio do usługi (i jak robi to w przypadku wszystkich innych stron, które na takiej liście się nie znajdują) dane zostaną najpierw przekierowane do odpowiedniego serwera proxy (w przypadku stron z USA proxy z USA, w przypadku stron z Wielkiej Brytanii proxy UK, i polskich stron polskiego proxy). Wasz adres IP zostaje niezmieniony, ale to serwer proxy sprawia, że usługa zaczyna od razu działać.

Usługa jest tania, bardzo prosta w instalacji (wymaga tylko jednorazowej zmiany adresu serwera DNS w urządzeniu lub routerze domowym i działa w tle całkowicie niezauważalnie dla użytkownika. Jeśli chcecie poznać więcej informacji dotyczących Smart DNS zapraszamy na nasz blog. Skoro już wiecie co to jest Smart DNS może warto poznać podstawowe różnice między VPN vs Smart DNS

Aktualizacja:

Wiecie już co to jest Smart DNS – teraz sprawdzicie jeszcze czy to co chcecie oglądać, na tym na czym chcecie oglądać zadziała – jak sprawdzić Smart DNS?

O autorze

Dodaj komentarz

Poprzedni post :
Następny post :

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more