Jak poprawić prywatność online – kilka prostych rad!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Nie ma się co oszukiwać, jedyną w 100% skuteczna metodą na to by być „prywatnym” w sieci jest…. nie korzystanie z sieci. Kiepska to jednak metoda i rada gdy z Internetu z różnych względów musimy korzystać na co dzień. Zatem, skoro nie możemy pozostać offline, co zrobić by poprawić prywatność online? Temat – jak chronić prywatność online – pojawia się na naszym blogu od czasu do czasu. Oto nasze rady jak poprawić prywatność online, ale jeśli macie inne pomysły, uwagi i rady dajcie znać w komentarzach.

Tak jak napisaliśmy powyżej, jest 101 i więcej powodów, które sprawiają iż praktycznie niemożliwe jest by nie korzystać z internetu w dzisiejszych czasach. Wiadomości email, Facebook, zakupy online, informacje, gry, filmy i seriale… A to tylko ułamek naszego życia w sieci i tego co robimy online. W związku z tym, że coraz więcej czas i aktywności przenosimy do internetu, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie różne wskazówki, które poprawia naszą prywatność online. A zatem… jak możemy poprawić prywatność online?

wskazówki jak poprawić prywatność online

 • Wskazówka 1:  nie ważne z jakiego urządzenia czy oprogramowania korzystasz – staraj sie dokonywać aktualizacji i korzystać z najnowszej dostępnej wersji. Jasnym jest, ze czasem takie podejście prowadzi do kłopotów, jednak z reguły  nowsze jest lepsze. Bezpieczniejsze i z mniejszą ilością dziur.
 • Wskazówka 2: kasuj wszelkie dane których nie potrzebujesz i zostawiasz za sobą. Nie tylko ciasteczka z historii przeglądarki ale także wszelkie dane skojarzone np. z kontem Google. Dotyczy to wszelkich kont i usług online. Działaj zgodnie z zasadą, „gdybym wiedział, że upadnę to bym nie wstawał”. Innymi słowy, nie warto zastanawiać się, czy dane które kasujesz mogą się za tydzień komuś przydać… Wykasowane na pewno nie przydadzą się nikomu!
 • Wskazówka 3: korzystaj z alternatywnych wyszukiwarek. Google i Big to nie jedyne wyszukiwarki na świecie a obie firmy wiedza o Tobie dostatecznie dużo. Poza tym, konkurencja jest dobra dla konsumenta!
 • Wskazówka 4: Gdy to możliwe, korzystaj z wielostopniowej autoryzacji dostępu – „two way authorization”. Taki sposób weryfikacji dostępu jest bardziej kłopotliwy nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla każdego, kto chciałby przejąć Twoje konto czy tożsamość online.  Warto także rozglądnąć się za dobrym menadżerem haseł.
 • Wskazówka 5: nigdy nie wysyłaj żadnych wrażliwych danych (to także logowanie do strony w banku!!!) po przez publicznie dostępne sieci. Nawet jeśli są zabezpieczone szyfrowaniem!
 • Wskazówka 6:  (przepraszamy, ale musimy!) używaj różnych haseł do różnych usług a w haśle unika swojego imienia, daty urodzenia i innych łatwo dostępnych danych (imię Żony/Męża/itp.).
 • Wskazówka 7:  NIGDY!!!! NIGDY!!!! Nie otwieraj załączników lub nie klikaj w linki, których nie oczekujesz, Nawet jeśli znasz nadawcę. Jeśli otzymasz taka wiadomośc najpierw skontaktuj sie z nadawca i potwierdź , ze faktycznei coś do Ciebie wysłał.
 • Wskazówka 8:  korzystaj z szyfrowanych połączeń VPN – ZAWSZE, WSZĘDZIE! Nie ułatwiaj nikomu kradzieży danych i Twojej tożsamości. Dmuchaj na zimne, nie bądź „Polakiem mądrym po szkodzie”.

Nie masz dostępu do usługi VPN? Takiej której możesz zaufać? Załóż darmowe konto testowe i sprawdź jak działa nasz VPN.. zapytaj w komentarzach lub na Facebooku naszych innych klientów co sądzą o HideIPVPN.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more