Dziś pierwszy test: Lumia 640 vs Lumia 920. Mamy nadzieje, że się Wam spodoba!
Nim przejdziemy do samego porównania, ważna informacja dla wszystkich, którzy chcieliby darmowy Premium Smart DNS na 3 miesiące za darmo! Mamy 20 kont do rozdania!!! Szczegóły pod linkiem w obrazku – powodzenia!
A teraz czas na porównanie…
Do tej pory nie gościliśmy tego typu wpisów na naszej stronie. Skoro jednak jednemu z nas wpadła w ręce nowa Lumia 640 LTE pomyśleliśmy, że temat może Was zainteresować. Zatem dziś – Lumia 640 vs Lumia 920 oraz jak działa VPN na Windows Phone?
Lumia 640 vs Lumia 920 – po pierwsze VPN
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie napisali o tym czy i jak działa VPN na obu telefonach. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wsparcie dla VPN w telefonach z Windows Phone jest. Oczywiście w tym zakresie polecamy Wam jeden z naszych pakietów VPN. Tu, jeszcze drobna uwaga. Choć system Windows Phone nie wspiera możliwości zmiany serwerów DNS, tym samym korzystanie ze SmartDNS (bezpośrednio) na Windows Phone nie jest możliwe pamiętajcie, że w naszych pakietach VPN usługa ta jest dodana w cenie. Tym samym zmieniając ustawienia DNS na domowym routerze wszystkie Wasze urządzenia będą mogły skorzystać z dobrodziejstwa DNS (wliczając w to smart TV, konsole i oczywiście Wasza Lumię).
Wracając do VPN. Obecna wersja systemu wspiera jeden z oferowanych przez nas protokołów VPN – L2TP/IPsec. O samych protokołach VPN możecie przeczytać więcej na naszym blogu. Oczywiście jeśli w komentarzach wyrazicie zainteresowanie postaramy się o nich więcej napisać. Nie publikowaliśmy tez do tej pory instrukcji ustawienia VPN w Windows Phone, ale jeśli mielibyście problemy zapraszamy do korzystania z komentarzy – postaramy się pomóc. Póki co uwierzcie nam, że VPN (za równo w sieciach WiFi jaki i w sieciach komórkowych) działa świetnie i stabilnie.
W przypadku połączenia z jednym z serwerów VPN w UK prędkości prezentują się następująco:
Jak widzicie różnica jest praktycznie żadna. Jedynym na co VPN ma faktyczny wpływ to ping. Biorąc jednak pod uwagę, że na telefonie raczej nie gramy w gry typu Counter Stike nie jest to chyba duży problem. Skoro kwestie VPN i SmartDNS mamy z glwy, czas na właściwe porównanie.
Lumia 640 vs Lumia 920 – co się nam podoba
Lumia 920 jest już tak długo na rynku, że wszyscy (szczególnie Ci z Was, którzy ją mają) doskonale znają jej wady. Telefon pojawił się na rynku we wrześniu 2012 zatem i po części egzemplarzy na pewno czuć już przebieg. Nasza Lumia 920 zachowuje się czasem tak, jakby dostała zadyszki. Telefon był w ciągłym, codziennym i dość intensywnym użytkowaniu. Ostatnio jednak pojawiły się problemy z działaniem niektórych programów – w tym Here Drive +. Lumia 920 od początku miała problemy z temperatura pracy. Jednak wydaje się, ze im głębiej w las, tym gorzej. Po trzech latach codziennego korzystania z telefonu pojawił się jeszcze jeden problem – słaba bateria, stała się jeszcze słabsza. Nie licząc momentów, gdy telefon zaczynał mieć problem z jakimś programem (niewidocznym), który działając w tle potrafił rozładować telefon w ciągu kilku godzin bateria z trudem starczała nam do późnego popołudnia. Biorąc pod uwagę, że Windows 10 mobile się zbliża decyzja o zmianie telefonu nie była łatwa, ale chyba była to dobra decyzja.
Wszystkie wyżej wymienione problemy Lumii 920 nie pojawiły się na razie w Lumii 640. Bateria jest o 500 mAh (2500 mAh) większa i w połączeniu z nowszej generacji procesorem telefon spokojnie jest wstanie przeżyć dzień intensywnego użytkowania i nadal mieć jeszcze „sok” w baterii. W naszym przypadku transmisja danych LTE, WiFi i GPS są zawsze włączone cały czas i nigdy nie bawimy się w ich wyłączanie.
Oto co pokazuje telefon po 11 godzinach użytkowania w biurze (trochę telefonów, trochę zabawy, trochę Internetu, ciągła synchronizacja kilku skrzynek pocztowych).
W czasie naszego kilkudniowego korzystania z Lumii 640 nie było problemów z przegrzewaniem się telefonu, stabilnością oprogramowania czy systemu. Warto przy tym zauważyć, że Lumia 640 działa w oparciu o ostatnią aktualizację – czyli Windows Phone 8.1 Update 2 Różnice między systemami są (wizualnie) kosmetyczne. Głównie ograniczają się do pewnego uporządkowania menu ustawień. Dodatkowo jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni płynnością telefonu. Działa wyraźnie sprawniej niż 920, system (animacje) ma mniej zacięć. Gry działają płynniej a aplikacje uruchamiają się w podobnym czasie. Wyraźnie czuć, że stary flagowiec Nokii ma już swoje lata i obecnie model z dużo niższej półki oferuje podobny komfort użytkowania.
Na koniec duża niespodzianka. Lumia kosztowła nas naprawdę niewielkie pieniądze (zakup przez jeden ze znanych portali z ogłoszeniami) i dodatkowo dostaliśmy wraz z nią roczna subskrypcję Office 365!
Lumia 640 vs Lumia 920 – co się nam NIE podoba
Ale nie ma się co oszukiwać. Lumia 640 to nie jest model flagowy i nawet na tle starej Lumii 920 są momenty w których to widać. Są to jednak na tyle małe drobiazgi, że (nawet pomijając super atrakcyjną cenę urządzenia ) jesteśmy wstanie z tym żyć.
Po pierwsze plastik. Lumia 640 nie jest tak dobrze spasowana jak Lumia 920. Telefon jest lżejszy, delikatniejszy i chyba bardziej giętki. Co gorsza, choć oba telefony maja plastikowe obudowy, to plastik Lumii 640 jest dużo bardziej śliski. trzeba naprawdę uważać, by telefon nie wysunął się z ręki. Należy też przypuszczać, że plecki telefonu będą się dużo szybciej pokrywać rysami (na szczęście są wymienne!). Nasze największe rozczarowanie to głośnik – tu w pojedynku Lumia 640 vs Lumia 920 ta druga wygrywa bezapelacyjnie!
Tu nie tyle chodzi o jego moc co wręcz idiotyczne umiejscowienie. Wiadomo, że każdy z nas odkładając telefon chroni jego najważniejszą i najdelikatniejsza część czyli ekran. Jako że nie da się odłożyć na boku oczywistym jest, że telefon leży na swoich plecach. Czyli dokładnie przykrywa głośnik, który tam został umieszczony (patrz pierwsze zdjęcie). W efekcie, gdy aparat leży np. na miękkim obrusie i nie siedzimy obok niego może być spory problem z usłyszeniem go z drugiego pokoju.
Drugim minusem jest brak dedykowanego przycisku aparatu. Po 3 latach używania Lumii 920 trudno jest się przestawić na dotykanie ekranu celem zrobienia zdjęcia. Tu ISTOTNA UWAGA! Jeśli irytuje Was długi czas uruchamiania się aparatu w Lumii 920 możecie nie obawiać się Lumii 640. W tej drugiej, aplikacja Lumia Camera uruchamia się naprawdę błyskawicznie! Ale… choć zdjęcia z Lumii 640 są naprawdę niezłej jakości a biorąc pod uwagę cenę telefonu są wręcz rewelacyjne, wydaje nam się, że te z Lumia 920 są jednak troszkę lepsze…
Lumia 640 vs Lumia 920 – podsumowanie
Czy warto kupić Lumie 640 jako zastępstwo 920 dziś, kilka miesięcy przed premierą Windows 10 mobile? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, jeśli oczywiście macie środki. Realnie nie odczujecie zmiany na gorsze, szczególnie w sytuacji gdy Wasza 920 nie działa już tak jak kiedyś. Co więcej jesteśmy przekonani, że możecie być bardzo pozytywnie zaskoczeni. Na tyle, że nie będziecie odczuwać aby już w dniu premiery (albo najszybciej jak się da) zamieniać Lumie 640 na nowego flagowca z W10 na pokładzie. Naprawdę nie chce nam się wierzyć, ze tak wszechstronny smartfon, wraz subskrypcją Office 365 może kosztować tak niewiele.
Kto zatem wygrywa pojedynek Lumia 640 vs Lumia 920? pomimo całej sympatii dla Lumii 920 jednak model 640. I to bez żadnych wątpliwości!
Na zakończenie…
Dajcie znać w komentarzach czy tego typu artykuły (nie traktujące wyłącznie o VPN i SmartDNS) Was interesują. Jeśli tak, postaramy się o więcej materiału tego typu.
I oczywiście jeśli sami chcecie przetestować nas, serdecznie zapraszamy! ZERO zobowiązań – VPN trial – 24h, SmartDNS trial – 7 dni.

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.