Jak zmienić adres IP komputera? Zagraniczne IP?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Do napisania kolejnego postu, w temacie – jak zmienić adres IP – zainspirował nas podobny artykuł opublikowany kilka dni temu w serwisie Antyweb – Jak sprawdzić adres IP komputera? Jasnym bowiem jest, że warto wiedzieć coś więcej o adresie IP, skro jest to coś co chcemy zmienić. A więc do rzeczy. 

Co to jest adres IP komputera?

W najprostszych słowach, jest to adres, który identyfikuje urządzenie w sieci komputerowej. Takie, jakby jego imię. Biorąc pod uwagę ilość komputerów na świecie, trudno sobie wyobrazić, by każdy był identyfikowany np. po przez nazwę modelu. Serwer ma wysłać zdjęcie – które użytkownik chce ściągnąć z internetu – do komputera Mac Book… tylko którego?

Zatem, każde urządzenie ma – choc nie do końca – unikalny adres IP. Dlaczego nie do końca? Bo musicie rozróżnić dwa rodzaje adresów IP – wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny adres IP dotyczy Waszej domowe siei, albo dowolnej innej – np. publicznej sieci Wi-Fi w McDonald’s, przez którą łączycie się z internetem. Zwykle taki adres IP ma postać, np: 192.168.1.x. Gdzie X – cyfra między 1 – 255 – to już numer konkretnego urządzenia w sieci.

Co ciekawe, wszystkie urządzenia łączące się z Internetem po przez taka sieci – czyli np. w domu telefony, tablety, TV, konsola do gier, laptop, itd… Wszystkie będą miały jeden, wspólny – współdzielony – adres IP. To router sieciowy – z tym zewnętrznym adresem IP – wie które z urządzeń wewnątrz z sieci co i gdzie wysyła oraz na jakie dane oczekuje i odpowiednio je rozdziela.

Jak sprawdzić adres IP komputera czy dowolnego innego urządzenia?

Skoro już wiemy, że adres IP mamy dwa, to nim przejdziemy do sprawdzania tego jaki mamy adres IP powinniśmy ustalić o który chodzi.

Biorąc pod uwagę, że z wielu rożnych powodów w przypadku internetu bardziej interesuje nas zewnętrzny adres IP – skupmy się na nim.

Adres ten nadawy jest naszemu routerowi czy telefonowi – jeśli mówimy o połączeniu GSM/LTE – przez naszego dostawcę internetu. Jak pisze na Antyweb Kamil:

[…] ISP wprowadzają jeszcze własne podsieci i pod jednym zewnętrznym adresem IP podłączają kilku czy nawet kilkunastu swoich klientów. Dzieje się tak za sprawą braku adresów w protokole IPv4. Z takich praktyk korzystają między innymi praktycznie wszyscy operatorzy komórkowi, a także część „kablówek”.

A zatem, jak sprawdzić publiczny adres IP? Najprościej będzie skorzystać z dowolnego zewnętrznego serwisu. W końcu łącząc się z dowolna strona www jakiś nasz zewnętrzny adres IP ta strona widzi. Przykładem może być strona – mojnumer.ip . Klikamy, wchodzimy i wszystko jasne. A skoro tak to możemy przejść do meritum, czyli  jak zmienić adres IP?

Jak zmienić adres IP komputera?

Adres wewnętrzny, nadany nam przez router możemy dość łatwo zmienić. Wystarczy wejść w ustawienia routera, wybrać ustawienia DHPC i tam można konkretnym przyłączonym urządzeniom nadać iny adres IP. Na zewnętrzne IP w podobny sposób nie mamy bezpośredniego wpływu. Jednak nie znaczy to, że nic się nie da zrobić.

Z pomocą przychodzi nam technologia VPN. VPN powstał w celach zabezpieczania danych przesyłanych miedzy urządzeniami. Np. pracownik wyjeżdża z firmy i musi po przez publiczna sieć, przesłać wrażliwe dane. Dzięki VPN tworzy się w internecie niejako prywatne tunel, połączenie, przez który zaszyfrowane dane płyną do komputerów w firmie.

My skorzystamy z VPN do zmiany adresu IP, który widzą strony i usługi w Internecie. Innymi słowy, po przez VPN ukryjemy nasz adres IP.

Zacznijcie od testu. W tym celu należy założyć konto VPN – tu znajdziecie instrukcje „krok po kroku” – jak założyć darmowy VPN.

By sprawdzić, czy wszystko działa proponujemy ponownie wejść na stronę -mojnumerip.pl lub podobną.

Jeszcze raz, sprawdzamy nasz prawdziwy adres IP

Teraz włączamy nasz VPN. Wybieracie serwer i klikacie połącz. Po uzyskaniu połączenia odświeżamy ww. stronę.

Numer, adres IP widoczny na stronie natychmiast się zmienia. Dokładnie tą metodą odpowiadamy na pytanie – jak zmienić adres IP?

W następnym artykule spróbujemy zebrać do kupy powody, dla których warto zmienić adres IP. Na początek rozważcie kwestię filmów, sieci torrent i adresu IP – jak bezpiecznie pobierać torrenty?

A jeśli chcesz subskrybować komercyjna usługę VPN, kliknij poniżej.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more