Zalety VPN – argumenty dla początkujących


zalety vpn

Zanim rozpoczniemy główny temat naszego krótkiego poradnika – zalety VPN – powinniśmy wyjaśnić Wam co to jest VPN i jak działa. Zrobimy to w bardzo uproszczonej formie, a Ci z Was, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej mogą zaglądnąć tu – co to jest VPN?

Jak działa VPN?

VPN – czyli inaczej wirtualny tunel prywatny – to rodzaj specjalnego połączenia sieciowego. Choć jest całkowicie wirtualne, zachowuje się trochę tak, jakbyście mieli własne łącze w sieci internet. Niezależne od wszystkich wokoło. Połączenie takie jest zabezpieczone specjalnym szyfrowaniem. Poziom tego szyfrowania zależy do wybranego sposobu – protokołu VPN, np. SoftEther VPN. Połączenie VPN, między klientem VPN a serwerem VPN jest zatem prywatne i bezpieczne, niezależnie od tego w jakich otoczeniu sieciowym się odbywa. Wszystkie dane przesłane przez połączenie VPN są zaszyfrowane i nie tylko nie da się odczytać ich treści ale także rozpoznać ich typu.

Zalety VPN – argument 1 – Bezpieczeństwo danych

Ponieważ, tak jak wspomnieliśmy powyżej, połączenie VPN jest szyfrowane i zabezpieczone przed „szpiegowaniem”, wszystkie wysyłane i odbierane dane są zabezpieczone. Loginy, hasła, zdjęcia, itd… Nawet w sytuacjach gdy korzystacie z niezabezpieczonych sieci – np. niezabezpieczone publiczne Wi-Fi – Wasze prywatne dane i informacje takie właśnie pozostaną. Prywatne.


zalety vpn

ZALETY VPN – ARGUMENT 2 – VPN chroni tożsamość

Kolejna zaletą wynikajacą ze sposobu działania VPN i bezpieczeństwa danych jest fakt, że VPN chroni także Waszą tożsamość online. Wszystkie dane są zaszyfrowane a prawdziwy adres IP, z którego faktycznie łączycie się z internetem zastąpiony przez adres IP serwera. To właśnie adres IP serwera VPN, który działa jako pośrednik między klientem VPN (Wami) a resztą sieci (Internetem), jest rozpoznawany jako adres IP użytkownika. Dzieki temu, Wasz cyfrowy odcisk – digital fingerprint – jest znacząco zminimalizowany. Jeśli urządzenie, z którego korzystacie nie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem szanse na to, że Wasza tożsamość zostanie ujawniona są mniej niż minimalne.

ZALETY VPN – ARGUMENT 3 – VPN pomaga obejść geo-blokady

zalety vpn

Jak już wiecie, przeczytaliście o tym przed momentem, połączenie VPN ukrywa Wasz prawdziwy adres IP za serwerem VPN. Musicie wiedzieć, że adres IP jest jednym z podstawowych i najpopularniejszych sposobów na rozpoznanie regiony, z jakiego internauta łączy się z dana usługa w sieci. Działa to trochę podobnie do numerów kierunkowych telefonów. Każdy kraj ma przypisany konkretny numer. Podobni jest z adresami IP. Każdy kraj dysponuje konkretnymi numerami IP. Dzięki tej prostej regule, wspaniale funkcjonują blokady regionalne – nie jesteś z dobrego kraju, nie oglądasz.

Ale skoro VPN potrafi ukryć/zmienić adres IP, to łatwo takie blokady obejść. Właśnie dzięki temu, możecie oglądać Polską TV za granicą lub będąc w Polsce oglądać Netflix USA.

ZALETY VPN – ARGUMENT 4 – włącz VPN i omiń firewall w pracy

Pisaliśmy o tym, że VPN to połączenie klient – serwer. Bezpośrednie a zatem wyłączone spod „jurysdykcji” administratora sieci (w dużym uproszczeniu). Można to wykorzystać np. w pracy lub szkole. Sieci w takich miejscach, choć pozwalają na dostęp do internetu często nakładają spore ograniczenia na użytkowników. Wybrane usługi lub strony są np. niedostępne. By ominąć takie ograniczenie  – sugerujemy by robić to wyłącznie na prywatnych urządzeniach! – wystarczy włączyć VPN. Reguły ustanowione przez administratora sieci przestaną wtedy obowiązywać. Z tej prostej przyczyny, że serwery i p. dostępowy „nie wiedzą”, że łączycie się z zakazaną stroną lub usługą.

ZALETY VPN – ARGUMENT 5 – korzystaj z torrentów przez VPN

Ostatni argument, czy zaleta VPN na dziś ma związek z torrentami. Warto mieć w pakiecie tzw. Torrent VPN. Jak zapewne wiecie, nie wszędzie pobieranie materiałów z sieci torrent jest bezpieczne. Może się to skończyć pozwem lub innymi równie nieprzyjemnymi konsekwencjami – dlatego też z całego serca zalecamy korzystanie z alternatywnych źródeł. Czasem jednak jest tak, że to co nas interesuje znajdziemy wyłącznie w sieci torrent. Co wtedy? Wtedy warto włączyć VPN. Ukryć nasza tożsamość, lokalizację i adres IP. Programy szpiegujące takie sieci nie trafia wtedy do Was. Zaś fakt, że VPN skutecznie uniemożliwia sprawdzenie – także Waszemu dostawcy internetu – rodzaj przesyłanych danych ochroni Was także i z tej strony.

Po prostu wypróbuj VPN za darmo!

Aby dać Wam pewność, że nasza usługa zadziała tak jak powinna i spełni Wasze oczekiwania proponujemy Wam całkowicie darmowy i niezobowiązujący test. Zarejestrujcie konto – nie poprosimy o nic  ponad Wasz adres email – żadnych danych związanych z płatnością. Zainstalujcie nasze darmowe programy VPN albo skonfigurujcie połączenia ręczni i sprawdźcie czy wszystko działa.


WYPRÓBUJ VPN TERAZ