Niebezpieczne publiczne Wi-Fi – uważaj!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Dziś krótkie przypomnienie – niebezpieczne publiczne Wi-Fi. Publikujemy je w oparciu o raport Kaspersky Lab i artykuł na stronie IndianExpress. Jeśli sporo podróżujecie albo z uwagi na nie wielki pakiet danych korzystacie z publicznych hotspotów powinniście być świadomi zagrożeń. 

Niebezpieczne publiczne Wi-Fi – co mówi Kaspersky Lab?

Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi przez raport Kaspersky Lab 25% publicznych sieci Wi-Fi nie zabezpiecza przesyłanych danych żadną formą szyfrowania ani hasłem. W szczególności brak szyfrowania jest niebezpieczny. Oznacza on bowiem nie tylko, że dane mogą zostać łatwo przechwycone ale także odczytane.

Kaspersky Lab sprawdził sieci w 20 krajach, także w miejsach popularnych turystycznie. Ponad 31 milionów hotspotów poddano analizie. Wynika z niej, ze 28% takich sieci jest niezabezpieczonych. Brak zabezpieczeń oznacza znacznie wyższe prawdopodobieństwo utraty danych.

Kaspersky potwierdził, że dane przesyłane w takich sieciach mogą zostać łatwo przechwycone. W czasie testów w sieciach zarejestrowano prywatne wiadomości, hasła, zdjęcia, dokumenty i inne prywatne i często poufne dane. Pamiętajcie o tym, gdy korzystacie z publicznych sieci W-Fi, nawet jeśli są zabezpieczone!

Ekspert Kasperski Lab dodał także:

“If that sort of traffic is intercepted by a third party, it could result in serious losses, including financial losses. And of course, we strongly recommend using additional measures to protect traffic, such as VPN (Virtual Private Network) technology” – Denis Legezo, Antivirus Expert at Kaspersky Lab

„Jeśli taki ruch jest przechwycony przez „trzecią stronę” (hackera) może zakończyć się sporymi stratami, także finansowymi. Dlatego stanowczo doradzamy korzystanie z dodatkowych narzędzi ochrony takich jak VPN”

Niebezpieczne publiczne Wi-Fi – użyj VPN by zabezpieczyć swoje dane!

To dokładnie to co sami Wam doradzamy. Użycie dobrego VPN może zminimalizować ryzyko utraty danych. Pamiętajcie jednak, że nawet najlepszy VPN nie zastąpi rozwagi i rozsądku! Zatem kilka uwag, które poprawią bezpieczeństwo Was i Waszych danych (przepraszamy jeśli wydadzą się Wam oczywiste):

 • nie wystarczy posiadać VPN – trzeba go jeszcze używać
 • jeśli łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi włącz VPN – choć lepiej gdy włączony jest zawsze!
 • jeśli nie musisz nie loguj się do swojego banku, na konto PayPal’a, nie przesyłaj pieniędzy

Gdy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi i VPN są spore szanse na to, że haker wybierze sobie łatwiejszy cel – ale nie traktuj tego jako 100% pewności!

W przypadku szyfrowania VPN podobnie jak w przypadku innych tego typu rozwiązań istotnym czynnikiem jest czas. Im go więcej, im dłużej jesteście połączeni z taka siecią tym większe szanse na to, że zabezpieczenie uda się złamać i wykraść lub przechwycić dane. Kiedy przestajecie korzystać z Internetu upewnijcie się, że odłączyliście się od sieci Wi-Fi przed uśpieniem i schowaniem swojego urządzenia. Uśpiony telefon czy tablet także przesyła dane. Co więcej czasem z uwagi na tryb oszczędzania energii może wyłączyć połączenie VPN. Jesli sie nie odłączyć to telefon w waszej kieszeni nadal może pozostawać celem hakera.

Testuj darmowy VPN!

Tym z Was którzy jeszcze nie mieli okazji korzystać z VPN w ogóle i naszego w szczególności proponujemy w 100% darmowy (i bez zobowiązań!!!) test naszej usługi VPN. Sprawdźcie jak działa VPN, czy potraficie się połączyć, wybrać protokół szyfrowania danych, kraj i adres IP. Jeśli będziecie mieć jakikolwiek kłopot nasze wsparcie jest do Waszej dyspozycji, z każdym pytaniem i problemem.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more