Hakerzy atakują w hotelach – włącz VPN!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Mamy bardzo ważną informacje i ostrzeżenie dal tych z Was, którzy wciąż planują zagraniczne wakacje w tym roku. To oczywiście nie pierwszy raz gdy ostrzegamy. Pisaliśmy już o VPN za granicą czy o Wakacjach i VPN. Tym razem jednak sytuacja stała się bardziej poważna. Wygląda na to, ze turyści stali się celem profesjonalnych grup hakerskich. Jak donosi zaufanatrzeciastrona.pl wszystko wskazuje na to, że Rosyjscy hakerzy atakują hotelowe sieci WiFi. Po przez nie, celem stają się niczego nie świadomi turyści. 

Dlaczego celem ataku są hotelowe sieci Wi-Fi?

Jeśli wyjeżdżacie za granicę to są spore szanse na to, że Wasz pakiet internetowy jest bardzo mały a do tego często bardzo kosztowny. Nawet jeśli poruszacie się w obrębię UE i korzystacie z nowego prawa – Roam like at home, to nadal ilość danych do wykorzystania za granica jest malutka. Jesteśmy zatem pewnie, że w hotelach, restauracjach, na polach kempingowych, itd. jedno z pierwszych pytań jakie zadajcie to – „Jakie jest hasło do Waszej sieci Wi-Fi?”. Mając bowiem taki dostęp dzieci mogą pooglądać wieczorem Netflixa, a Wy albo wiadomości albo jakiś ważny mecz w Polskiej TV – jak oglądać Polską TV za granicą online. Zatem jasnym jest – także dla hakerów, że darmowe, publiczne sieci WiFi są popularne wśród olbrzymiej ilości ludzi, szczególnie w czasie wakacji.

Hakerzy atakują hotelowe WiFi

Jeśli chcecie szczegółowych informacji o tym jak dokładnie wygląda taki atak. Jakich technik używają hakerzy. Co po kolei się dzieje by wykraść dane waszych kart kredytowych, hasła, maile, zdjęcie-generalnie wszystko co da się z Waszych urządzeń wyciągnąć – do dalszej analizy – zapraszamy do artykułu zaufanejtrzeciejstrony – link powyżej. W skrócie wygląda to tak.

Wg informacji Firmy FireEey – zajmuje się cyber-bezpieczeństwem – za kampanią celująca w hotelowe sieci WiFI stoi Rosyjska grupa hakerów APT28. Grupa ta najprawdopodobniej działa ze wsparciem bardziej oficjalnych przedstawicieli Rosji. To także ta sama grupa, która wykradła dane z serwerów Partii Demokratycznej w czasie ostatnich wyborów Prezydenckich w USA.

Atak rozpoczyna się od wysłania do hotelu wiadomości z niewinnie wyglądającym załącznikiem dotyczącym rezerwacji –  – Hotel_Reservation_Form.doc. Jak zwykle okazuje się, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń jest człowiek. To bowiem on musi kliknąć i otworzyć załącznik jak na grafice.

W pliku .doc znajduje się specjalny kod macro, dzięki któremu APT28 jest wstanie zainstalować kolejne fragmenty złośliwego oprogramowania w komputerze ofiary. Potem złośliwy kod rozprzestrzenia się po sieci informując serwery należące do hakerów, że atak został rozpoczęty i doinstalowuje kolejne fragmenty układanki – zmienia ustawienia portów w urządzeniach sieciowych, zabezpieczeń, itd.

Dzięki temu komputery korzystające z takie sieci WiFi można zaatakować jednocześnie na wiele sposobów. Pamiętajcie że atak hakerski to nie jest jedno konkretne działanie. To zbiór programów i technik do wykradzenia informacji. Inaczej przechwytuje się hasła, inaczej przyjmuje dostęp do maili. Mając jednak nieograniczony dostęp do takiej sieci hakerzy są wstanie wydostać naprawdę sporo z podłączonych komputerów, tabletów czy telefonów.

Hakerzy atakują – skąd wiem czy moja sieć jest bezpieczna i jak SIĘ bronić?

Po pierwsze ie macie żadnych szans sprawdzić czy sieć z której korzystacie została zaatakowana czy nie. Kampania przeciwko hotelom była przeprowadzona na szeroką skalę – tacy hakerzy atakują bardzo profesjonalnie – należy więc dla bezpieczeństwa założyć, że sieć została spenetrowana. Sieci publiczne generalnie nie są bezpieczne, tym bardziej teraz należy się mieć na baczności. Pytanie jak?

Niestety nie ma łatwiej i prostej odpowiedzi. 100% pewności i bezpieczeństwa daje bowiem jedynie całkowite odcięcie od internetu. Skoro z tego z różnych względów nie można zrezygnować należy się dodatkowo zabezpieczyć.

Taki zabezpieczeniem jest szybkie, szyfrowane połączenie VPN. VPN sprawi, że dostęp do Waszego urządzenia – wejście/wyjście danych – będzie się mógł odbywać jedynie przez zaszyfrowany wirtualny tunel. Dla standardowego oprogramowywania używanego przez hakerów to już spory kłopot – musieliby np. wiedzieć jakiego protokołu VPN użyto do szyfrowania danych.

Skoro użytkowników nie korzystających z VPN jest tak bardzo dużo, nikt nie będzie tracić czasu i energii na tych bardziej świadomych, którzy z bezpiecznego VPN korzystają.

Jeśli chcecie by Wasze pieniądze, dane kart płatniczych, hasła, zdjęcia, wiadomości, itd były bezpieczne – nie tylko gdy korzystacie z publicznych, hotelowych sieci Wi-Fi – korzystajcie z VPN gdy łączycie się z internetem. Szyfrowanie danych, ukrycie Waszego IP to nie tylko dostęp do TV za granica czy bezpieczne korzystanie z torrentów, to przed wszystkim bezpieczeństwo Waszych danych!

Jak korzystać z VPN?

Jeśli dotąd nie mieliście kontaktu z VPN zapraszamy do darmowego testu naszej usługi. Tu dowiecie się jak założyć darmowe konto VPN? A jeśli VPN jest Wam znany, klikniecie poniżej by wybrać pakiet VPN których chcecie subskrybować, ściągnijcie darmowe aplikacje VPN dla swojego systemu – linki do Google Play i App Store na dole strony – i już. Po opłaceniu pakietu w mailu otrzymacie login i hasło niezbędne do połączenia z serwerem VPN.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more