VPN w podróży – tak ważny jak pieniądze

VPN w podróżyLato już u progu i jak co rok wielu z Was zapewne spędzi urlopy podróżując. Mając to na uwadze postanowiliśmy przypomnieć Wam jak przydatnym i ważnym może być posiadanie dobrego VPN w podróży. Zanim przejdziemy sedna małe przypomnienie. Jeszcze przez klika dni, macie szansę kupić pakiet VPN lub Smart DNS w naszej letniej wyprzedaży. Wszystkie szczegóły znajdziecie po kliknięciu w banner.

VPN w podróży – OK – ale nie zapomnij o podstawach!

Zanim przejdziemy do tego dlaczego warto mieć aktywny dobry pakiet VPN w czasie wakacyjnych wyjazdów, zacznijmy od kilku podstawowych spraw (tak na wszelki wypadek).

Na wyjazd na pewno zabierzecie ze soba jakieś elektroniczne zabawki. Tablet, telefon, może laptop. W końcu także na wakacjach możecie mieć ochotę lub potrzebę skorzystania z Internetu.  Będziecie chcieli sprawdzić stan konta, wydatki i stan limitu karty kredytowej (warto mieć nad tym kontrolę), wysłać zdjęcia na „twarzoksiążkę” czy pogadać z kim z rodziny (czy wszystko w porządku). W przypadku zagranicznego wyjazdu z powodu kosztów roamingu czy wielkości pakietu danych jakim dysponujecie istnieje spora szansa, ze będziecie korzystać z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi. W restauracji, pubie, muzeum, w hotelu. W związku z tym warto pamiętać o kilku rzeczach.

Wyłącz Wi-Fi w urządzeniu gdy z niego nie korzystasz. Po pierwsze dzięki temu zaoszczędzisz troszkę prądu – co np. w telefonie, którym robisz zdjęcia może mieć istotne znaczenie. Po drugie dzięki temu Twoje urządzenie nie będzie widoczne, nie połączy się automatycznie (bez Twojej wiedzy) z żadna otwarta siecią W-Fi. Szczególnie w przypadku, gdy siec została zapamiętana.

Sprawdź ile będzie Cię kosztować „internet z telefonu”. Warto wiedzieć dokładnie nim na kracie SIM skończą się za granica środku lub po powrocie do kraju będzie na nas oczekiwał rachunek. Bezpieczniej zawczasu wyłączyć przesyłanie danych komórkowych w urządzeniu. To prostsze niż składanie reklamacji u operatora. W czasie podróży może się też okazać, że wiele usług nie chce działać za granicą lub działa źle. Ipla za granicą czy TVN Player  na pewno będą niedostępne. Ale co gorsza może też nie działać tez Skype czy inne usługi. Wszystko to może zależeć od lokalnych praw i ustawień sieci Wi-Fi z której będziecie korzystać.

VPN w podróży – siatka bezpieczeństwa i wyjście z kłopotów!

Zacznijmy od przykładowych kłopotliwych sytuacji. Powiedzmy, ze jesteście w hotelu czy restauracji, macie wolna chwilę i czas na „telefon” do domu by sprawdzić czy wszystko OK. Niestety – Skype lub inny komunikator nie działa. Istnieje spora szansa, że nie jest to awaria usługi tylko ten rodzaj aplikacji jest zablokowany w tej sieci lub nawet w całym kraju (np. Skype nie działa w Maroko). Wtedy wystarczy połączyć się z dowolnym serwerem VPN, który macie w swoim pakiecie. Po utworzeniu wirtualnego tunelu i zaszyfrowaniu ruchu sieciowego zablokowana aplikacja będzie bez problemu działać, Wasz lokalny dostawca Internetu nie jest już bowiem wstanie rozpoznać jakie dane i w jaki sposób wysyłacie. Testowaliśmy działanie tego w tym roku w kilku krajach z poza Europy i za każdym razem Skype i inne aplikacje VOiP działały bez kłopotu.

Może się także zdarzyć (w Europie też), ze w pewnych miejscach dostęp do części usług będzie ograniczony. Np. w hotelu mogą być dostępne dwie sieci. Darmowa i płatna. Różnic się będą tylko tym, ze cześć usług (np. Netflix) w darmowej sieci będzie specjalnie spowolniona by wymusić na gościach zapłacenie za „szybszy” dostęp. Faktycznie często jest tak, że obie sieci to jednakowa prędkość i tylko (jak pisaliśmy) dostęp do części usług jest specjalnie ograniczony. Znów, wystarczy aktywować połączenie VPN by tego typu kłopoty przestały irytować.

Ale VPN w podróży to także siatka bezpieczeństwa. Pisaliśmy wyżej o tym, ze możecie chcieć uzyskać dostęp do Waszego banku, dokonać przelewu czy sprawdzić ilość środków na karcie kredytowej. Przy wymianie tak wrażliwych danych, po przez publiczne sieci stanowczo zalecamy z dodatkowego szyfrowania i zabezpieczenia danych przez VPN. Naprawdę lepiej dmuchać na zimne niż użerać się z bankiem po powrocie do domu czy – co gorsza – zostać bez środków w czasie wyjazdu. A skoro mowa o publicznych sieciach, pamiętajcie by w czasie takich sesji nikt nie zaglądał Wam przez ramię na ekran i najważniejsze!!! Nigdzie nie trzymajcie karteczek z loginami, hasłami, itp. W przypadku utraty bagażu czy portfela straty mogą być wtedy o wiele większe! Zatem zawsze gdy korzystacie z publicznych sieci Wi-Fi aktywujcie VPN. Ochraniacie swoje urządzenie przed włamaniem i jednocześnie zabezpieczacie się przed atakiem „man in the middle” jeśli sieć, pt. „FREE WI-FI” została stworzona po to by przechwytywać wrażliwe dane.

Reasumując. Kup i korzystaj z VPN w podróży. Ciesz się urlopem bez niepotrzebnego stresu w trakcie wakacji lub co gorsza po nich.

KUP VPN

A jeśli wyjeżdżacie na wakacje teraz to mamy też informację:

JAK OGLĄDAĆ EURO 2016 W INTERNECIE!

euro 2016 online

1 thought on “VPN w podróży – tak ważny jak pieniądze

Comments are closed.