Coraz częściej będziecie się spotykać z zablokowanym dostępem do stron i usług w Internecie. Z wielu różnych powodów dostęp do niektórych stron może być mocno ograniczony lub całkowicie zablokowany. A zatem jak sprawić by zablokowane strony w Internecie stały się znów dostępne?
Kto i dlaczego blokuje strony www?
Cóż… odpowiedź brzmi – prawie każdy, kto ma choć ciut niezbędnej wiedzy. By dać Wam kilka przykładów. Osoby prywatne, rodzice. Jeśli tylko wiedza jak zablokować dostęp np. do stron pornograficznych przez domowy router. Z reguły jednak rodzice korzystają do blokowania stron z usług samych dostawców internetu.
Szkoły, uniwersytety, zakłady pracy… Często maja własne, duże sieci i administracje, która dba o ich sprawne działanie. Zablokowane strony to często Facebook, Twitter lub podobne, które są uważane jako niebezpieczne albo… niepożądane. W ekstremalnych sytuacjach dostęp zablokowany jest do wszelkich zasobów Internetu, które nie są uznane za te niezbędne do pracy czy nauki.
Kolejna grupa korzystające z blokad stron to rządy. Po przez dostawców internetu blokują strony i usług albo z powodów finansowych – np. hazard i podatki – albo politycznych. Tak jak w Chinach, Turcji czy Rosji. Także w Polsce funkcjonuje już rejestr zablokowanych stron. Niewykonanie poleceń władzy w takich przypadkach zwykle kończy się poważnymi kłopotami i karami finansowymi.
A zatem… jak wejść na zablokowane strony – w szkole… czy ulubione za granicą?
Dwa sposoby na zablokowane strony…
To czy strona zablokowana jest lokalnie – z powodu treści czy zawartości – czy tez jest zablokowywana terytorialnie – blokada regionalna- nie ma większego znaczenia. Do odblokowania takich stron użyjemy tych samych metod co np. do odblokowania Polskiej TV za granicą. Metoda będzie trochę zależeć od sposobu zablokowania strony przez administracje sieci, z której korzystacie.
Najczęściej ISP korzysta z podobnej metody do naszego Smart DNS. Strony, do których użytkownik nie powinien uzyskać dostępu są umieszczane na specjalnej liście. Większość z Was korzysta z tzw. domyślnych ustawień DNS, a zatem z tego serwera, który wskazuje dany dostawca internetu – w domu, szkole, pracy… W chwili gdy chcecie wejść na zablokowana stronę czy uzyskać dostęp d takiej usługi strona albo się nie otwiera… Albo zostajecie przekierowywani na stronę z przygotowaną informacją, dlaczego strona o którą prosicie nie może zostać wyświetlona. Co wtedy?
Opcja 1 – korzystasz ze smart dns wejść na zablokowane strony
Jeśli ISP własnie w ten sposób blokuje dostęp do jakichś zasobów, rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy zamiast z DNS dostawcy internetu, korzystając z innego. Np. naszego Smart DNS. Poza faktem, że nasz Smart DNS pozwala na odblokowanie zagranicznych stron TV i VOD nie dostępnych dla internautów np. z poza USA działa tez jak całkiem zwykły serwer DNS. Tyle, ze bez żadnych restrykcji. Ale może się zdarzyć, że blokada jest „głębiej” i sama zmiana DNS nie wystarczy. Wtedy stosujemy metodę nr 2
Opcja 2 – przez vpn na zablokowane strony
Jeśli opcja DNS nie zadziała pozostaje VPN czyli połączenie przez wirtualny tunel prywatny. Tworząc takie połączenie odcinacie całkowicie siebie i swój ruch od możliwości monitorowania go przez dostawcę internetu. Nie tylko korzystacie z innego DNS, ale też wchodzicie na wszelkie strony po przez serwer VPN. Tym samym, żadna blokada w sieci wewnętrznej nie zadziała. Dostawca nie tylko nie będzie wstanie zablokować dostępu ale też nawet nie będzie miał możliwości sprawdzenia na jakie strony wchodzicie czy z jakich usług korzystacie. Cała informacja którą wymieniacie z serwerem VPN zostaje bowiem zaszyfrowana.
Czy MOGĘ spróbować vpn i smart dns za darmo?
Oczywiście, że tak! Skorzystajcie z nasze oferty – trial -by sprawdzić jak działają nasze obie usługi. Jeśli nie jesteście pewni jak zacząć, w tym artykule dowiecie się – jak założyć darmowe konto VPN? Natomiast jeśli rejestracja takie usługi nie stanowi dla Was problemu, kliknijcie w przycisk poniżej i znajdźcie na dole strony „Free VPN Trial” – w razie pytań jesteśmy do dyspozycji!
Witam, mam pytanie:
Jakie dane Hideipvpn zbiera o swoich użytkownikach i jakie będzie udostępniał w razie zapytań przez np. jakieś organa państwowe?
Dizeń dobry.
Wyłącznie dane związane z odnawianiem płatności zgodnie wybranym planem.
Żadnych logów, historii odwiedzanych stron, itd., danych personalnych, itp.
Nie mamy takiego obowiązku – ani do zbierania ani do przechowywania.
Tytulem promocji VPN warto mozecie opisac jak VPN chroni przed przygodami jak ponizej 😉
https://niebezpiecznik.pl/post/korzystasz-z-internetu-mobilnego-uwazaj-na-wap-billing-zwykle-klikniecie-w-link-na-stronie-www-moze-nabic-ci-wysoki-rachunek/
Dzięki, rozważymy sprawę.
Gdzie fizycznie (w jakich miejscowościach) są serwery PL1 i PL2 ?
Duże centra danych w okolicy Warszawy. Praktycznie można uznać, że w Warszawie.
ale to sa dwie lokalizacje? bo jedna z nich ma domene .gda 😉
Domenami nie należy się przejmować. Nie mają związku z fizyczna lokalizacja serwerów.