Smart DNS na Netia Spot – konfiguracja routera

Smart DNS na Netia SpotWiemy, ze wielu z Was to abonenci Netii. Jako, że mamy dostęp do routera Netia Spot postanowiliśmy przygotować krótki instruktarz konfiguracji Smart DNS na Netia Spot.

Czy mogę skonfigurować VPN na Netia Spot?

Mamy negatywną odpowiedź – niestety nie. By korzystać z połączeń VPN na routerze w domu potrzebujecie urządzenia oznaczanego jako router DD-WRT. Tylko takie routery pozwalają na konfigurację VPN bezpośrednio na urządzeniu dostępowym. Uwaga, gdyby interesowało Was takie urządzenie a macie już w domu Netia Spot czy inny router ADSL/VDSL wystarczy kupić dość tani router Wi-Fi DD-WRT bez modemu. Urządzenia takie w serwisach aukcyjnych można już znaleźć za ok. 50 zł.

Po co konfigurować Smart DNS na Netia Spot?

Jeśli macie w domu wiele urządzeń, na których chcecie korzystać z usługi Smart DNS możecie w ten sposób ograniczyć sobie ilość pracy i kolejnych zmian ustawień.  Prawidłowa konfiguracja Smart DNS na domowym routerze sprawi, ze wszystkie urządzenia (TV, konsola, telefony, tablety, itd.) będą mogły bez przeszkód korzystać z „dobrodziejstw” Smart DNS czyli dostępu do wielu odblokowanych stron i usług.

Dzięki temu, mając w TV aplikację Netflix będziecie mogli wygodnie uzyskać dostęp do większej liczby tytułów korzystając z Netflix USA lub Netflix UK.

A teraz do dzieła.

Jak skonfigurować Smart DNS na Netia Spot?

Po pierwsze musicie zalogować się do Netia Spot. W tym celu, w przeglądarce wpisujecie adres: 192.168.1.254

Po wciśnięciu ENTER pojawi się wewnętrzna strona routera Netia Spot z opcja logowania. Jeśli nie znacie loginu i hasła do urządzenia należy skontaktować się z infolinią Netii.

Smart DNS na Netia Spot

Wpisujemy login, hasło i klikamy „Dalej”

Kolejny krok to wybór zakładki „System” (1); następnie „Połączenia sieciowe” (2) i  opcji „WAN VDSL VLAN DATA” (3)

Smart DNS na Netia Spot

 

W nowym okienku klikamy „Ustawienia” (4); zmieniamy opcje DNS na „Użyj następujących adresów DNS Server” (5) po czym wprowadzamy adres serwera Smart DNS (6).

Smart DNS na Netia Spot

By sprawdzić jakie adresy Smart DNS należy wpisać kliknij tutaj. Po wpisaniu kliknij „Zastosuj” i „OK”. Dobrym pomysłem po zakończeniu konfiguracji może być zresetowanie routera – po prostu wyłącz go na chwilę.

Wraz z ponownym uruchomieniem urządzenia zmieni się Wasz adres IP przypisany przez Netię. By korzystać ze Smart DNS adres IP (traktowany po trochu jako Wasz login w naszym systemie) musi zostać zaktualizowany. Tu znajdziecie instrukcje – Jak aktualizować adres IP w Smart DNS?

Od tej chwili Smart DNS na Netia Spot jest skonfigurowany i wszystkie urządzenia w sieci domowej korzystają z nowego serwera DNS.

Smart DNS za darmo – do testów.

Pamiętajcie, że przed podjęciem decyzji o subskrybowaniu naszych usług możecie w pełni i bez ograniczeń przetestować nasza usługę Smart DNS. Konto trial będzie aktywne przez 7 dni i nie musicie wykonywać żadnych dalszych działań (typu rezygnacja, itp.) jeśli się Wam nie spodoba. By zarejestrować konto Smart DNS Trial kliknij poniżej.

DARMOWY TEST SMART DNS