Jeśli jesteście szczęśliwym posiadaczem konsoli do gier Playstation 3 to są spore szanse, że słyszeliście o niejakim Georgu Hotzu. Jeśli tak, jeśli odwiedzaliście jedną ze stron internetowych z nim i tematem PS3 związanym i co gorsza jeżeli Wasza konsola jest po tzw. „jailbreaku” – możecie mieć kłopoty (szczególnie jeśli mieszkacie w USA, choć być może i Polscy użytkownicy odczują reperkusje całej afery). Oto co na ten temat pisze serwis heise-online:
„Pozew wniesiony przez Sony Computer Entertainment America (SCEA) przeciwko hakerowi George’owi Hotzowi (vel geohotowi) odbije się teraz także na odwiedzających strony geohot.com, geohotps.3.blogspot.com, twitter.com/geohot i psx-scene.com, a także na tych, którzy oglądali wideo Hotza w serwisie YouTube: Sony zażądało od firm utrzymujących wymienione serwisy i materiały wideo wydania danych o użytkownikach, m.in. adresów IP i logów serwerów. Sędzia Joseph C. Spero z sądu okręgowego dla północnego dystryktu Kalifornii w San Francisco przyznał adwokatom spółki prawo do otrzymania tych danych od firm Bluehost (geohot.com), Google (blogspot.com) SoftLayer (psx-scene.com), Twitter i YouTube. […]
SONY OTRZYMA ADRESY IP ODWIEDZAJĄCYCH STRONY GEORG’A HOTZA„
O samym Georgu możecie poczytać więcej na Wikipedii (PS3 z alternatywnym softem to nie jedyne osiągnięcie tego Pana).
A teraz najważniejsze. Nie popieramy piractwa. Ktoś pracuje,tworzy oprogramowanie i należy mu się za to zapłata. To oczywiste i nie podlega dyskusji. Ale popieramy prawo internautów do prywatności. Zupełnie nie podoba nam się idea uznania wszystkich odwiedzających ww. strony za winnych (z góry) i przekazania wszystkich ich danych posiadanych przez administratorów serwisów do firmy trzeciej. Co Sony zrobi z tymi informacji, jak będą przechowywane, itd… itd.. Ta część jest zupełnie nie jasna. Nie podobna nam się, że nasze/Wasze dane (także identyfikacyjne) mogą tak łatwo (prawie, że hurtem) zostać wyda innej firmie tylko dlatego, że odwiedzili jakąś stronę. To jeszcze nie jest przestępstwem ani powodem do ujawniania tychże danych. CO z tego dla odwiedzających wyniknie w przyszłości (jak Sony wykorzysta te dane) – nie wiadomo.
Tą sprawą chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na to, że zwykłe surfowanie i tak może się skończyć ujawnieniem Waszych danych (w tym IP, czyli Waszej fizycznej lokalizacji) innym firmom. Tego typu praktyki będą coraz częstsze i stosowane na coraz szerszą skalę.
Zastanówcie się czy nie warto pomyśleć o poprawie własnej prywatności i anonimowości bez względu na to jakiego urządzenia używa się do połączenia z internetem. Serwery VPN obsługiwane przez nas pozwalają na bezpośrednie połączenie większości urządzeń i systemów operacyjnych dostępnych na rynku. W zakładce Premium znajdziecie informacje o dostępnych pakietach i cenach (korzystanie z naszych usług nie wiąże się z żadną umową). W zakładce How To… znajduje się informacja o konfiguracji połączenia VPN w róznych systemach (także iPhone/iPad z iOS i Android).
Konsole do gier – o ile nie mają wbudowanej obsługi połączeń VPN – zalecamy łączyć z internetem przez routery, które takie połączenia obsługują lub poprzez komputer stacjonarny (np. z Windows czy Linuxem).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.