Udostępnianie filmów może być źródłem problemów!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Na temat naruszania własności intelektualnej przez internautów mówi się i u nas i w mediach dość systematycznie. Tym razem temat „udostępnianie filmów” poruszymy z powodu artykułu na łamach Dziennika Internautówl – Prokuratura na tropie internautów udostępniających filmy „Witaj w klubie” i „Najwyższy wyrok”

Udostępnianie filmów może być źródłem problemów!

Dlatego nim opiszemy w skrócie o co chodzi pierwsze przesłanie. Jest Netflix, jest Hulu, można dostać się do HBO Go czy HBO Now. Mamy tyle fajnych alternatyw do tego by oglądać filmy wygodnie i w dobrej jakości. Nie ściągajcie! Ściągając udostępniacie i narażacie się na niepotrzebne kłopoty! A już korzystanie z sieci torrent i P2P pod własnym, domowym adresem IP zakrawa na duże ryzykanctwo.

Do tej pory zwykle było tak, że najbardziej narażeni na celownik kancelarii prawnych „walczących” z piratami w Polsce byli Ci z Was, którzy pokusili się na „darmowe” seanse Polskich produkcji. Pisaliśmy o tym już wielokrotnie przy okazji np. nalotów Policji na internautów którzy ściągnęli/udostępnili film „Czarny czwartek”. Wszystko wskazuje jednak na to, że zachodni właściciele prawa autorskich i lokalni dystrybutorzy zaczynają mieć dość.

Gdy połączymy to z faktem, że ściganie Internautów nie jest drogie (kancelarie są opłacane z odszkodowań) oraz, że jest co najmniej kilka kancelarii prawnych w kraju, które z takiego procederu żyją, należy się spodziewać większych ilości takich akcji. Wręcz można przypuszczać, ze prawie każdy tytuł będzie w ten sposób „chroniony”.

Teraz na celowniku prokuratury znaleźli się Ci, którzy mieli nieszczęście pokazać swój adres IP w sieciach torrent przy okazji ściągania filmów „Witaj w klubie” i „Najwyższy wyrok”.

Co więcej okazuje się też, ze nie tylko użytkownicy torrentów są łatwi do namierzenia. Jak czytamy w artykule DI „problemy mogą mieć także internauci udostępniający w sieci filmy „Witaj w klubie” (dramat z Jaredem Leto) oraz „Najwyższy wyrok” (film akcji ze Stevenem Seagalem). Prokuratura mogła otrzymać dane internautów, którzy nie tylko udostępniali film przez BitTorrent, ale także za pomocą Chomikuj.pl„.

Kancelarie prawne to jedno. Często faktycznie zjawisko będzie zahaczać o tzw. copyright trolling. Ale wezwanie z prokuratury to już inna para kaloszy.

Kancelaria prawna nie zabierze Wam komputera do badania na potrzeby śledztwa. Prokuratura już może tak zrobić… a wiecie jak długo czeka się u nas na zwrot sprzętu?

Co więcej, w opisanym przypadku sprawa wygląda dla Internautów poważniej. Kancelaria reprezentująca interesy producenta filmów czeka na zakończenie śledztwa prokuratury a potem mając już silny argument w ręce będzie pozywać internautów do sądu cywilnego. I tu jednak są aspekty budzące wątpliwość. Kancelaria chce np.  odszkodowania od właściciela niezabezpieczonego routera, w przypadku umorzenia sprawy karnej.

Z naszego punktu widzenia najlepiej zabezpieczyć się przed potencjalnymi kłopotami w dwojaki sposób.

Po pierwsze nie ściągać, nie udostępniać i nie chomikować. Po drugie korzystać z Internetu tak, by Wasz adres IP nie pojawiał się gdy nie musi. Nigdy nie wiadomo w jakiej bazie danych się znajdzie i z czego potem trzeba będzie się tłumaczyć. Bywały już i takie sytuacje, ze adres IP „zaplątywał” się na listę dostarczaną przez operatora, choc nie miał związku ze sprawą.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more