Bezpieczeństwo – łączymy bezpieczny mail i VPN

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Większość z Was doskonale wie jak działa VPN, jak i kiedy go używać i jakie otwiera możliwości (gdybyście nie wiedzieli podstawy znajdziecie w zakładce – Co to jest VPN?). Jednak może nie wszyscy z Was wiedzą, że przy okazji VPN warto także korzystać z dodatkowych usług i narzędzi  by jeszcze bardziej ochronić swoje dane i tożsamość. Dziś kilka słów o kombinacji bezpieczny mail i VPN.

VPN zabezpieczy dane przesyłane Internecie, VPN ukryje adres IP

I to w zasadzie prawda, ale nie całkowita. Tzn.,  nie można uznać, ze wystarczy włączyć VPN i to załatwi wszystko. Ale by ułatwić Wam zrozumienie tego co mamy na myśli musimy przybliżyć troszeczkę…

Jak działa VPN?

W normalnych warunkach kiedy Wasz komputer czy telefon łączy się z Internetem, stroną czy np. usługa e-mail połączenie to nie jest bezpośrednie. Wasze dane, wiadomość przechodzi przez wiele różnych serwerów pomiędzy Wami a punktem docelowym. To właśnie te komputery tworzą sieć. Najpierw dane przechodzą przez serwery Waszego dostawcy internetowego. W domu, będzie to jakaś firma telekomunikacyjna w przypadku darmowych, otwartych, publicznych sieci Wi-Fi… czasem trudno powiedzieć kto. Po minięciu serwerów dostępowych droga pakietów może być bardzo różna i nie mamy na nią większego wpływu. Im dalej od siebie (źródło i cel) tym przez więcej serwerów i sieci przechodzą dane.

Wysyłane przez nas dane są zwykle zabezpieczane przez system lub program, którego używamy w standardowy sposób. A to oznacza, że dla „dostawcy otwartego Wi-Fi”, hakera czy różnych agencji ich złamanie/odczytanie nie stanowi większej trudności. W zależności od tego kto i jak zbiera dane, czasem nie muszą nawet znać treści wiadomości. Wystarczy odczytać kto i skąd wysyła wiadomość oraz do kogo. Powiązanie Waszego adresu IP z różnymi innymi danymi czasem może okazać się bardzo cenne. To w końcu część BIG DATA.

I tu do akcji wkracza bezpieczny VPN. VPN to skrót od Virtual Private Tunnel (Wirtualny Prywatny Tunel). Gdy używacie VPN choć Wasze dane „płyną” podobna drogą są znacznie trudniejsze do przechwycenia i odczytania. VPN to niejako eksterytorialna autostrada – widać, że jest ale nie wiadomo co się po niej porusza, skąd i dokąd. To sprawia także, że nawet Wasz dostawca Internetowy nie ma już takiej wiedzy na temat tego co robicie w sieci jak gdy nie używacie VPN.

Gdy dane płyną miedzy Wami a serwerem VPN tylko wspominany dostawca dostępu widzi połączenie VPN. Nie może sprawdzić co wysyłacie czy odbieracie (dane są szyfrowane zgodnie z ustawionym protokołem VPN) ani gdzie (jako punkt docelowy widzi jedynie serwer VPN).

Jednak poza serwerem VPN sprawy wyglądają ciut gorzej – choć Wasza tożsamość czy adres IP są nadal ukryte i chronione.

Bezpieczny mail i VPN – używasz takiej kombinacji?

Jeśli korzystasz z dowolnej, popularnej usługi e-mail powinieneś wiedzieć, że Twoje wiadomości po przejściu poza serwer VPN przestają być chronione dodatkowym szyfrowaniem (no i oczywiście samym tunelem). Dodatkowym ryzykiem tego, ze ktoś ukradnie informacje z naszej poczty jest fakt, że często (także po to by synchronizowały się nasze urządzenia)  trzymamy wiadomości na serwerze poczty. Czy serwery te są bezpieczne? Kto i pod jakim pretekstem może mieć dostęp do tych informacji? A przede wszystkim, czy możemy zrobić cos w sprawie drogi od serwera poczty do odbiorcy?

Najlepszym połączeniem byłoby korzystanie (po obu stronach) z tandemu – bezpieczny mail i VPN. Tzn. i nadawca i odbiorca korzystają z połączenia VPN a dodatkowo, zamiast popularnej usługi wykorzystujemy tzw. bezpieczną pocztę.

Jak w przypadku wszystkich produktów (w tym naszego) polecamy Wam dokonanie samodzielnego rozeznania i testów. Na oceną chwilę wydaje się, że tandem bezpieczny mail i VPN może tworzyć Proton Mail i nasz VPN.

Skoro Wy macie już widzę o VPN powiedzcie o tym znajomym i rodzinie. Co to jest VPN, jak działa i dlaczego warto z niego korzystać (np. gdy używamy sieci torrent / P2P).

Wszystkich czytających zapraszamy do darmowego testu VPN.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more