Piractwo internetowe szkodzi? – nowy raport EU

piractwo internetoweOd wielu lat trwa nieprzerwanie wojna między siłami dobra i zła. Ciężko powiedzieć kiedy i jak się zaczęła, ale jedno jest pewne. Ta wojna nie skończy się prędko. Trudno będzie wskazać potencjalnego zwycięzcę lub stronę, która ma całkowitą rację. Piractwo internetowe to jeden z tych konfliktów gdzie prawda i racja zależą od punktu widzenia. Innymi słowy może być to tak płynna jak tłumaczenia Obi-Wana dotyczące Anakina Skywalkera. Skoro jednak wypłyną raport EU dotyczący zjawiska piractwa internetowego, sprawdźmy co nowego w tym temacie słychać. 

piractwo internetowe  – EU zamówiła badanie i…

…przypadkiem nie opublikowała wyników tego badania. Zakładamy, że sprawa może zainteresować wielu z Was, szczególnie tych, którzy korzystają z pakietu Torrent VPN by walczyć z systemem wyzysku. Artykuły Spidersweb i Torrentfreak z przed kilku dni doniosły o bardzo ciekawym raporcie.

W skrócie. W styczniu 2014 Komisja EU zamawia raport, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy piractwo internetowe jest tak szkodliwe jak donosi branża – filmowa,  muzyczna, itd. Za 360 tysięcy Euro prowadzone jest badanie zjawiska piractwa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwecji, Francji i Hiszpanii.Tyczy się filmów, muzyki, książek i gier. Gdy raport jest gotowy…. nie zostaje oficjalnie opublikowany. Na szczęście dzięki Euro posłance Julii Reda mamy szansę dowiedzieć się jakie wyniki uzyskano.

Piractwo Internetowe – wyniki badań

51%dorosłych i 72% młodszych ściągało lub streamowało treści objęte ochroną. Jednak jak cytuje Torrent Freak – nie ma jasnej konkluzji i wyraźnych wyników, że piractwo ma wpływ na bezpośrednie wyniki sprzedaży całego sektora czy sektorów. Z drugiej strony jednak, nie ma też wyników, które jasno wskazują, że nie ma wpływu w ogóle. Raport pokazuje także, że najbardziej piractwo odczuwane jest przez branżę filmową, ale jest to także sektor rynku, w którym aż 80% badanych nie akceptuje proponowanych cen. Innymi słowy godzimy się na ceny muzyki, książek czy gier i nawet gdy ściągamy je „nielegalnie” i tak jesteśmy skłonni za nie płacić.

Co z tego wynika?

Czy faktycznie to jasne wskazanie, że branża filmowa jest zła i sama sobie winna? Być może.  Ale jak ze wszystkim jest także i inny punkt widzenia. Nowe filmy kosztują olbrzymie pieniądze a do tego są na pewno dużo bardziej pożądanym „towarem” dla większej ilości osób niż nowa książka. Innymi słowy o wiele więcej z nas będzie chętniej narzekać na to iż cena filmów jest zbyt wysoka.

To czy jest tak faktycznie i zawsze, czy też to tylko wymówka by ściągnąć film za darmo – a wiesz jak korzystać z torrent bezpiecznie? – cóż… na to pytanie każdy z Was musi odpowiedzieć sobie sam – prawda? Jeśli zostaniecie przyłapani na ściąganiu treści objętych ochroną, może się to okazać bardzo kłopotliwe i kosztowne. Także w Polsce.

 

Nasza usługa VPN, tak samo jak filmy pozwala Wam posmakować i sprawdzić co czeka Was w pełnej wersji. Nie czekaj i wypróbuj VPN za darmo już dziś!

WYPRÓBUJ VPN ZA DARMO