VPN dla iPhone – szyfrowanie danych w urządzeniu z iOS?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Zapewne pamiętacie historię pewnego iPhone’a, co do którego FBI „prosiło” Aple o pomoc. Konkretnie chodziło o odszyfrowanie danych znajdujących się w samym telefonie. Apple odmówiło FBI pomocy. Od 2014 wszystkie urządzenia Apple pracujące pod kontrolą systemu iOS uważa się za jedne z najbezpieczniejszych urządzeń na rynku. To dzięki szyfrowaniu danych korzystającemu zarówno z oprogramowania jak i hardware urządzenia. Czy w tej sytuacji warto mieć VPN dla iPhone?

Szyfrowanie danych w iPhone – dla laika

Biorąc pod uwagę problemy FBI z dostaniem się do danych zapisanych w pamięci iPhone’a wydaje się, że to naprawdę bezpieczne urządzenie. Oczywiście – jak zawsze – najwięcej zależy od samego użytkownika. Wystarczy, że nie skorzystacie z Touch ID czy zabezpieczenia samego ekranu. Wtedy nawet najlepsze szyfrowanie danych okaże się całkowicie bezużyteczne.

Jakość zabezpieczeń iPhone’a czy urządzeń z iOS jest wynikiem polityki produkcyjnej Apple. Firma odpowiada bowiem za projekt hardware oraz całkowicie za działający w tych urządzeniach system operacyjny. Szyfrowanie danych jest zaś wynikiem działania i współdziałania obu tych czynników. Urządzenia Apple działające pod kontrolą sytemu iOS w wersji 8 lub młodszych korzystają szyfrowania na poziomie 256 bitów po przez tzw. „silnik szyfrujący”. Dodatkowo pomiędzy pamięcią podręczną a „dyskiem” urządzenia Apple umiejscowiło standard szyfrowania AES (Advanced Encryption Standard). To znaczy, że także dane w samej pamięci operacyjnej urządzenia są zaszyfrowane. Dodatkowo procesor używa 256 bitowego szyfrowania AES po przez tzw. UID (unique identifier). UID jest unikalne dla każdego egzemplarza i nie może być odczytane bezpośrednio z zewnątrz. Innymi słowy – jak długo Wasze dane siedzą w samym iPhone są bezpieczne. Bardzo bezpieczne! Czas na drugą część czyli VPN dla iPhone czy raczej VPN dla iOS.

VPN dla iPhone – bo twoje dane nie zawsze sa w urządzeniu…

Tak jak napisaliśmy wyżej, jak długo dane „siedzą’ w iPhone wszystko jest super. Ale przecież nie po to kupuje się iPhone’a czy iPada by nie korzystać z internetu! W momencie, gdy dane opuszczają Wasz „jabłuszkowy gadżet” mamy do czynienia z całkowicie odmienną sytuacją.

Zarówno iPhone jak i iPad, do komunikacji z Internetem wykorzystują znane standardy i protokoły komunikacji. Dokładnie tak samo jak każde inne urządzenie. Tym samy, Wasze dane są narażone na dokładnie te same niebezpieczeństwa co użytkowników Windows czy Androida. Standardy te, ich wady i zalety są doskonale znane wszystkim zainteresowanym stronom. Agencjom rządowym, hackerom, deweloperom, itd. Do tego stopnia, że np. twórcom aplikacji udaje się w iOS obejść stosowanie bezpiecznego protokołu HTTPS dla aplikacji. Wszystko to prowadzi do tzw’ przecieków. W protokołach takich, w transmisji danych „łatwo” znaleźć luki, które mogą zostać wykorzystane do przechwycenia i odczytania danych wysyłanych z urządzenia lub takich, które są przez nie odbierane. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed takimi sytuacjami jest korzystanie z dodatkowego, szyfrowanego i prywatnego kanału komunikacji jakim jest własnie VPN dla iPhone.

VPN dla iPhone – czy ja sobie z tym poradzę?

W momencie gdy zaczniecie korzystać z połączenia VPN, wszystkie dane wychodzące i przychodzące do Waszego urządzenia zostaną zaszyfrowane tak jakby używały do komunikacji prywatnego tunelu – stąd nazwa VPN – „virtual private tunnel”.

W przypadku urządzeń działających pod kontrolą iOS użytkownik może skorzystać z kilku różnych protokołów VPN – np. protokół IKEv2. Używanie VPN dla iOS jest banalne. Nie musicie niczego ręcznie konfigurować. Wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami (alternatywnie tutaj link), po rejestracji w naszej usłudze VPN otrzymacie login i hasło, które wystarczy wpisać w aplikacji. Potem pozostaje wybranie kraju i serwera z którym chcecie się połączyć i np. w ten sposób zmienić za granicą adres IP na Polski.

Oczywiście jeśli macie jakiekolwiek pytania czy wątpliwości – komentarze poniżej są do Waszej dyspozycji! Co więcej, zanim zapłacicie za nasza usługę VPN zarejestrujcie darmowe konto trial (nie potrzeba smsów, telefonów, karty płatniczej – konto testowe jest całkowicie darmowe!). Ściągnijcie aplikacje i samodzielnie sprawdźcie jak to wszystko działa!

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more