Przy wielu okazjach piszemy o tym jak chronić w Internecie własna prywatność, dane. Jak ochronić siebie w sieci. Dziś mała zmiana podejścia. Nasze dzieci w coraz większym stopniu korzystają z różnych urządzeń podłączonych do internetu. Warto więc przemyśleć kwestie tego, jak chronić dziecko w Internecie. Oto kilka prostych rad od nas.
Twoje dziecko praktycznie non stop korzysta z telefonu, tabletu, komputera czy konsoli do gier. Robi to w domu, poza domem, przy Tobie ale zapewne coraz częściej gdy nie ma Cie w pobliżu. W wielu przypadkach, może się nawet wydawać, że Twoja pociecha jest lepiej obeznana z obsługa urządzenia niż Ty. Nie popadaj jednak w poczucie fałszywego bezpieczeństwa. Fakt, że wie jak korzystać z urządzenia nie oznacza w praktyce, że zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji swoich działań – np. wysłanych na zewnątrz zdjęć.
Oto kilka prostych i oczywistych porad – dopiszcie swoje, na pewno pomogą innym – które mamy nadzieję albo zmotywują Was do przemyśleń nad tematem albo w niektórych sytuacjach po prostu pomogą.
Jak chronić dziecko w Internecie – poradnik dla rodziców i dzieci
Zaznaczamy, że wymienione poniżej wskazówki nie wyczerpują tematu a raczej jedynie lekko drapią powierzchnię. Tak jak pisaliśmy przez momentem, jeśli macie jakiekolwiek dodatkowe przemyślenia w temacie – podzielcie się z nami.
Dziecko bezpieczne w sieci – rada 1
Sam postępuj tak, jak chciałbyś by postępowało Twoje dziecko.
Innymi słowy – tyczy się to oczywiście nie tylko zachowań w Internecie – musisz być wzorem i autorytetem dla swojej pociechy. Nie jest to łatwe, ale warto się starać!
Jeśli nie chcesz by Twoje dzieci żyły z telefonem przyspawanym do dłoni upewnij się, że gdy patrzą na Ciebie, to nie jedyny obraz jaki widzą. W przeciwnym wypadku może być ciężko wytłumaczyć im dlaczego ty możesz być pół dnia na Facebooku, a one nie. Też przecież mają znajomych, kolegów i ulubione strony.
Jeśli oczekujesz, że Twoje dziecko powinno być rozsądne, wykaż się podobnie i zastosuj reguły i zasady także wobec siebie.
Dziecko bezpieczne w sieci – rada 2 – komunikacja to król!
Znów, nasza rada nie ma zastosowania wyłącznie w zakresie tego, jak chronić dziecko w internecie. Przywiązanie wagi do komunikacji i dialogu zaprocentuje we wszystkich innych dziedzinach Waszego życia. Należy ze sobą rozmawiać.
Pamiętajcie też o dostosowaniu formy przekazu do odbiorcy i nie zaczynajcie od razu od krytykowania – jeśli coś robią źle, to dlatego, że o tym nie wiedziały. A jeśli nie wiedziały to dlatego, że albo nikt o tym nie mówił albo mówił tak, że nie zostało to zrozumiane.
Twoje dziecko korzysta z YouTube czy podobnych aplikacji? Porozmawiaj o tym co ogląda i dlaczego. Opowiedz o tym jak te serwisy działają. Zrozumienie tego przyda się nie tylko teraz. Wytłumacz, że fakt dostępności treści nie oznacza jej dostosowania do odbiorcy (sprawdź jakie subskrypcje są przypisane do konta dziecka, od czasu do czasu zerknij w historię).
Twoje dziecko musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszyscy ludzie są „OK”, tak samo jak normalnym świecie i może się zdarzyć, że taki kanał komunikacji będzie wykorzystany przeciwko odbiorcy.
Im więcej i częściej będziecie o tym rozmawiać tym lepiej.
Dziecko bezpieczne w sieci – rada 3 – uważaj czym i z kim SIĘ dzielisz!
Znów, to Wy i np. Wasz profil społecznościowy będą najlepszym przykładem. Internet i „co dzienne” analogowe życie wcale nie są tak od siebie różne. Imię, adres, wiek – skoro nie dzielicie się takimi rzeczami z obcymi ludźmi na ulicy, uświadomcie swoim dzieciom dlaczego i w internecie nie powinny umieszczać takich informacji. Dlaczego pod żadnym pozorem nie powinny dzielić się w sieci z nikim i niczym, kogo nie znają z prawdziwego świata.
Muszą zdawać sobie sprawę z tego, że także ich koledzy mogą okazać się nieodpowiedzialni lub działać pod wpływem emocji czy bez zastanowienia. Np. „Jeśli dasz swoje „głupie” zdjęcie koledze czy koleżance co mogą z nim zrobić gdy się pokłócicie?”. Czy mogą Was skrzywdzić, ośmieszyć takim zdjęciem?
Co raz w sieci, zostaje w sieci na zawsze.
To szczególnie ważne dziś, gdy sieci społecznościowe i „dzielenie się wszystkim” są tak popularne.
Pamiętajcie, ze idole Waszych dzieci w różnych serwisach zamieszczają setki zdjęć i informacji – to w końcu przemysł i forma reklamy. Warto by dziecko wiedziało, że celebryta nie jest po prostu „fajnym kolesiem – i ja tez tak chcę” tylko to firma, która wie jak się sprzedać (swój wizerunek) i na tym zarobić.
Że każde zdjęcie, post są przemyślane a nie wrzucone „bo będzie beka”.
Dajcie im jednak miejsca i możliwość popełniania błędu – kontrolowanego. Najlepiej uczymy się na błędach!
Nigdy od razu nie krytykujcie – wyjaśniajcie, tłumaczcie, pokazujcie swój przykład. Dziecko musi wiedzieć, że pomożecie nie tylko włączyć tablet i ściągnąć grę, ale także wyjaśnicie to, czego nie rozumie. Bez krytykowania niewiedzy i pytań.
Dziecko bezpieczne w sieci – rada 4 -hasła głupcze!
Teraz troszkę bardziej techniczna porada. Wy oczywiście o tym wiecie i stosujecie, ale Wasze dzieci już nie koniecznie – wszyscy przecież mamy w sobie lenia.
Pokaż swojemu dziecku jak tworzyć bezpieczne i mocne hasła. Dlaczego każde konto, każda usługa, aplikacja, gra powinny mieć inne hasło dostępowe. Pokażcie jak działają menadżery haseł – np. LastPass lub podobne. Dlaczego nikomu, nigdy nie powinny podawać haseł czy kodów PIN – nawet jeśli prosi o nie w wiadomości ich własna usługa czy „kolega”.
Wytłumaczcie im zasady tworzenia bezpiecznego hasła – imię zwierzaka, Mamy, Taty, daty urodzin, itd. Dlaczego ich nie używamy, podobnie jak kombinacji „abcd”, „1234”, itp.
Dziecko bezpieczne w sieci – rada 5 -sieci publiczne
Tak jak my Was ostrzegamy, przed beztroskim korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi tak i Wy powinniście strzec swoje dzieci. Sugerujemy ciut bardziej przystępna metodę i przykłady, tym niemniej jednak zaakcentowanie faktu jest ważne. Publiczne sieci WiFi powinny być traktowane z bardzo dużą dozą ostrożności! To może być także dobra okazja do tego, by wyjaśnić dziecku jak działa VPN, po co należy z niego korzystać i dlaczego warto korzystać z wszelkich opcji poprawiających bezpieczeństwo.
A skoro o tym mowa…
Dziecko bezpieczne w internecie – rada 6 – ustawienia bezpieczeństwa
Wszyscy uczymy się korzystać z urządzeń i co ważniejsze oprogramowania, które na nich instalujemy. Warto od czasu do czasu sprawdzić jakie aplikacje znajdują się w telefonie czy tablecie dziecka. Jakie maja uprawnienia i jak są wykorzystywane. Róbcie taki przegląd razem, sprawdzając przy okazji wszelkie możliwe zabezpieczenia dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Jeśli będziecie to robić wspólnie, dziecko nie będzie miało wrażenia „negatywnej kontroli”, przy okazji takie zachowania wejdą mu w nawyk. Co ważne, robiąc o z Wami nauczy się jak samodzielnie może sprawdzać takie ustawienia. Kto wie, może niedługo zacznie pomagać Wam?
Nie ma lepszego sposobu na wyrobienie dobrych nawyków i zebranie niezbędnej ku temu wiedzy.
Masz dobry vpn?
Jeśli subskrybujesz usługę VPN upewnij się, że Twoje dziecko także ma do niej dostęp. Wie jak włączyć VPN, kiedy i dlaczego.
W przypadku usługi HideIPVPN możecie jednocześnie korzystać – na jednym koncie – z 3 niezależnych połączeń VPN na 3 różnych urządzeniach!
Zainstaluj na telefonie/tablecie dziecka naszą darmową aplikację VPN – tak by mogło tak samo jak reszta członków rodziny, korzystać z dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.
Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie się podzielić własnymi doświadczeniami, z których będą mogli skorzystać inni, zapraszamy do komentarzy pod artykułem.