Jak bezpiecznie komentować w sieci? Ukryj adres IP!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Temat komentarzy, „fejk newsów”, inwigilacji w internecie, śladów, które po sobie zostawiacie jest bardzo szeroki. Dziś zwrócimy Wasza uwagę na to, ze warto jest ukryć adres IP przed publikacją komentarza. Króciutki poradnik jak bezpiecznie komentować w sieci i dlaczego. Zapraszamy. 

Internet nie jest anonimowy!

To dość podstawowa prawda, z której warto sobie zdawać sprawę. Co więcej, adres IP to tylko jedna z opcji identyfikacji użytkownika  w sieci. Najpopularniejsza i najprostsza ale nie jedyna. W ekstremalnych przypadkach, gdy np. policja czy służby specjalne chcą odnaleźć i powiązać ze śladami w sieci jakiegoś użytkownika, adres IP będzie tylko jednym z bardzo wielu elementów. Między innymi dlatego od czasu do czasu wpadają w łapy stróżów prawa sieci pedofilskie. VPN nie będzie w przypadku prawdziwych przestępców żadnym zabezpieczeniem. Podobnie jak sieć TOR. Utrudnieniem tak. Ale nie da żadnych gwarancji długotrwałej bezkarności.

Warto też pamiętać, że choć oferujemy Wam VPN i znaczącą poprawę Waszej prywatności w sieci, to nie po to, byście korzystali z tego w niecnych celach. Trochę analogicznie np. do noża który kupujecie po to, by żyło się łatwiej a nie po to by mordować sąsiadów.

Niestety jest tez tak, że często za „niewinny” komentarz w sieci czy założenie koszulki ze złym napisem można sobie narobić problemów i kłopotów.

Jeśli więcej chcecie aktywnie uczestniczyć w życiu online, publicznej debacie warto sie dodatkowo zabezpieczyć. Tak by nie napytać sobie kłopotów formą wypowiedzi ale poglądami.

Jak bezpiecznie komentować w sieci?

W internecie działa wiele różnych systemów komentarzy. Część z nich wymaga założenia konta, część nie. W przypadku tych drugich sprawa jest dość prosta.

Włączacie wybrane połączenie VPN, zmieniacie adres IP widoczny dla sieciowych serwisów i z bezpiecznej przeglądarki, najlepiej w trybie ‘incognito’ publikujecie komentarz.

W przypadku pozostałych systemów sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli faktycznie chcecie pozostać anonimowi, już przy zakładaniu konta należy pamiętać o bezpiecznym połączeniu VPN i ukryciu Waszego adresu IP. Jeśli dodatkowo usługa wymaga podania dres e-mail do rejestracji warto pamiętać by nie był To wasz prywatny adres i także z tej nowej poczty korzystać po przez VPN i bezpieczną przeglądarkę.

Dlaczego VPN i bezpieczna przeglądarka?

W przypadku komentarza który się komuś nie spodoba, pierwsze co zostanie sprawdzone to adres IP i to do kogo przynależy. Skoro korzystacie z VPN a my nie trzymamy logów połączeń VPN oraz nie podlegamy prawu EU w tym zakresie, będzie to ślepa uliczka. Kolejne kroki, to kontakt z firmą, która obsługuje platformę komentarzy i próba identyfikacji Was tam. Np. po danych rejestracji oraz oczywiście adresie IP, z którego z usługa się łączycie. Jeśli będzie tam Was adres e-mail także logi tej usługi zostaną sprawdzone pod kątem możliwości odnalezienia Waszego adresu IP i przypisania go do osoby.

Bezpieczna przeglądarka ograniczy też ilość informacji o Was i Waszym urządzeniu. Adres MAC (adres i numer karty sieciowej) informacje o sprzęcie, systemie, itp. wszystko to, zebrane razem – okruszek po okruszku – pozwala z czasem zidentyfikować albo użytkownika albo jego komputer/telefon.

Jak bezpiecznie komentować w sieci – podsumowanie

Jak widzicie, korzystanie z VPN – najlepiej rożnych serwerów w rożnych usługach, firmy, która nie podlega restrykcyjnemu prawu telekomunikacyjnemu  – jest niezbędne. Jednak sam VPN nie wyręczy Was z myślenia, ostrożności i odpowiedzialności za swoje słowa. Mamy nadzieję, że narzędzie, które oddajemy w Wasze ręce wykorzystacie w słusznych sprawach, nie krzywdząc ludzi.

Pamiętajcie też, że serdecznie Was zapraszamy do darmowego testowania naszej usługi przed subskrypcją.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more