VPN kontra odcisk palca przeglądarki…

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Większość z Was wie dokładnie co to linie papilarne i odcisk palca. Każdy z nas ma unikalny i praktycznie niepowtarzalny wzór linii na opuszkach palców. Wzór ten może zostać wykorzystany do identyfikacji osoby z praktycznie absolutną pewnością. Podobne metody są wykorzystywane do identyfikacji komputerów. Po przez komputery z kolei do identyfikacji użytkowników. Jedna z takich metod to tzw. „browser fingerprint” czyli odcisk palca przeglądarki. Oto jak VPN może pomóc. 

co to jest odcisk palca przeglądarki?

Zacznijmy od Wikipedii…

Odcisk palca urządzenia lub odcisk palca przeglądarki to informacja od zdalnym komputerze zbierana w celu identyfikacji. Odciski palca mogą być wykorzystane do całkowitej lub częściowej identyfikacji użytkownika. Nawet w sytuacji gdy obsługa cookies jest wyłączona.

Innymi słowy nawet jeśli nie chcecie. Nawet jeśli wyłączycie obsługę „cookies”, strona internetowa/serwer mogą sprawdzić i zebrać szczegółowe informacje o Waszym urządzeniu. Jesteście ciekawi jakie informacje (między innymi) można uzyskać? Przeprowadźcie ten test.

Zebrane dane pozwalają np. wskazać konkretny komputer w sieci (np. domowej). Powiedzmy, że odwiedzacie stronę z torrentami. Strona taka (np. stworzona jako przynęta) zbiera informacje o wszystkich urządzeniach, które ją odwiedzają. Potem można korelować urządzenia i adres IP w sieci torrent. Ewentualnie korzystać z tych danych przy okazji spraw o naruszenia praw autorskich.

Wskazany adres IP – policja rekwiruje komputery – nawet jeśli samych plików torrent nie ma już na dysku, można sprawdzić który dokładnie komputer je pobierał i rozpowszechniał.

Do tej pory tzw. odcisk palca przeglądarki przestawał się sprawdzać gdy użytkownik zmieniał domyślną przeglądarkę. Obecnie jednak jest nowa metoda, które (bez względu na użytą przeglądarkę) zbierze bardzo dokładne informacje o sprzęcie w urządzeniu – maszynowy odcisk palca.

VPN kontra odcisk palca przeglądarki i „machine fingerprint”

Nie wiele można zrobić wprost by (jeśli ktoś chce zebrać takie dane) zapobiec temu. Można korzystać z sieci TOR ale nie jest to ani wygodne ani w wbrew pozorom całkiem bezpieczne.

Prostsze i dużo skuteczniejsze będzie ukryć, zmienić adres IP przez VPN. To troszeczkę podobna sytuacja do tego, gdy ktoś ma Wasze imię, nazwisko i może nawet zdjęcie… ale nie ma bladego pojecie w jakim kraju, regionie,mieście Was szukać.

A nie wie tego, bo zamiast po Waszym adresie IP trafić pod Wasz adres domowy ma jedynie adres serwera VPN.

Co komu po szczegółowych danych komputera (odcisku palca) jeśli nie wie, gdzie ten komputer jest?

W podsumowaniu…

Korzystaj z VPN zawsze, na co dzień, w każdym urządzeniu, bez względu na to co robisz – przecież nie ograniczamy Ci ilości przesłanych przez VPN danych!

VPN ukryje Wasz prawdziwy adres IP i zaszyfruje przesyłane dane, także rodzaj tych danych! Nawet Wasz dostawca internetu nie stwierdzi czy przesyłacie film, pakiety P2P czy wrzucacie posta na Facebook’a.

I przypominamy, zawsze (zanim podejmiecie decyzję)możecie bez żadnych konsekwencji, za darmo, bez podawania numeru karty płatniczej przetestować naszą usługę VPN i Smart DNS!

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more