Jak uniknąć inwigilacji?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Na temat ustawy inwigilacyjnej (by PiS) napisano ostatnio dośc sporo. Wystarczy sięgnąć na dowolną stronę technologiczną czy z wiadmościami by uzyskać wszelkie istotne informacje. My skupimy się zatem na kwestii jak uniknąć inwigilacji w Internecie?

Inwiglacja w Internecie – czy to już pewne?

Ustawa jeszcze nie obowiązuje, tzn. nowa ustawa nie obowiązuje. Już teraz jednak służby (i nie tylko – BIG DATA, „mówi to Panu coś?”) mogą wiedzieć sporo na temat praktycznie każdej osoby. Wszystko jednak wskazuje, że gdy ustawa przejdzie przez Senat a potem podpisze ją Prezydent bedzie jeszcze gorzej. A wszystko to oczywiście w imię naszego bezpieczeństwa.

Nie będziemy się skupiać nad tym czy rację w tym zakresie ma PiS czy opozycja. Czy policja i agencje rządowe będą nadużywać nowych przepisów czy nie. Czy będzie lepiej czy gorzej? Spróbujemy raczej wprowadzić tzw. „damage control” czyli ograniczyć negatywne skutki do minimum.

Jak uniknąć inwigilacji? – użyj zdrowego rozsądku!

Nie ma bowiem takiej technologii na świecie, która pozwoli go zastąpić. Zastanów się z jakiej poczty, gdzie i jak korzystasz? Czy warto w tym zakresie korzystać z Polskich usług? Pamiętaj, podmioty z poza Polski i z poza EU podlegają innym prawom telekomunikacyjnym! Amerykanie np. chętnie biorą informacje ale już niechętnie je oddają. Warto zastanowić się co będzie mniejszym złem?

Jak uniknąć inwigilacji? – TOR – nie wpadnij z deszczu pod rynnę!

W wielu miejscach w sieci internauci proponują jako alternatywę dla standardowych połączeń „bezpieczną” sieć TOR. Tak, w niektórych przypadkach to może być dobre rozwiązanie. Jednak pamiętajcie, ze nie ma róży bez kolców. Pomimo faktu, ze wielu zaawansowanych użytkowników, hackerów używa TOR’a to i tak rządowe agencje (nie tylko w Polsce) wiedzą jak z TOR można sobie poradzić. Czy będziesz potrafił w 100% dobrze skonfigurować oprogramowanie? Pamiętaj, że łącząc się z TOR, Twój komputer i łącze internetowe stają się też punktem wyjścia do Internetu dla innych. Także wspomnianych hackerów. Jeśli nie wiesz jak bezpiecznie korzystać z TOR lepiej zastanów się dwa razy!

Jak uniknąć inwigilacji? – proste rozwiązania są zwykle najskuteczniejsze!

Skorzystaj z VPN do zaszyfrowania wszystkich swoich polaczeń z Internetem. Szyfrując swoje połączenie z Internetem rozwiązujecie problem podglądania Waszej aktywności (historii odwiedzonych stron) w Internecie. Kwestia logów, trzymanych przez Waszego dostawce Internetu, przestaje być problemem. Dodatkowo, korzystając z VPN ukrywacie swój prawdziwy adres IP. Zatem korzystając z „nowych luk” w dostępie do serwerów unikacie tego, ze pojawią się tam Wasze dane.

Możemy sobie wyobrazić, ze np. Policja prowadzi akcje przeciwko komuś  (nawet w słusznej sprawie!) ale Wasze dane, Wasz adres IP pojawiają się na serwerze. Zostają przypadkiem, przez pomyłkę dołączone do sprawy. Nie byłby to pierwszy raz gdy „władza” się myli. Prawda? Myla się czasem komornicy, prokuratorzy i może policja. Pytanie, kto będzie mieć wtedy faktyczny kłopot?

Z Waszego punktu widzenia istotnym będzie też fakt, ze HideIPVPN jest zarejestrowane na terenie USA. Tym samym obecnie uchwalane prawo zupełnie nas nie dotyczy.

Dodatkowym atutem VPN jest prędkość działania. W końcu nikt z nas mając w domu szybkie łącze internetowe nie chce powrócić do czasów, gdy strony otwierały się z dużym opóźnieniem a filmy video praktycznie nie chciały działać. To właśnie przewaga płatnych rozwiązań nad darmowymi.

Decyzje i przemyślenia pozostawiamy Wam. Jeśli jednak chcecie uniknąć inwigilacji w Internecie, warto wypróbować nasz VPN – tym bardziej, że próbowanie nic nie kosztuje! Włącz VPN i ukryj swój adres IP!

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more