Szybki i bezpieczny VPN

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym jak działa VPN, na czym polega ukrywanie adresu IP, dlaczego warto korzystać z VPN. Wiemy jednak, że często wyobrażenie sobie jak działa dana technologia może być kłopotliwe. Zaś im dokładniej daną technologie rozumiemy  tym pełniej i lepiej możemy z niej korzystać. Mając to na uwagę przygotowaliśmy specjalną infografikę, która powinna pomóc zrozumieć jak działa bezpieczny VPN.

Szybki i bezpieczny VPN – o co tu chodzi?

Zacznijmy wyjaśnienia od góry grafiki, od jej lewej strony. Jesteście Wy („User”) czyli użytkownik i jego urządzenia – PC, tablet, smartfon, konsola do gry… Tylko w jednej sytuacji, dane (w tym Wasza tożsamość) zgromadzone w pamięci urządzenia są w 100% bezpieczne przed wykradzeniem. To wtedy, gdy urządzenie nie jest wpięte do żadnej sieci a w szczególności do Internetu. Jednak dzisiejszy świat wymaga byśmy dostęp do Internetu mieli zawsze i wszędzie – zawsze w sieci, zawsze dostępni.

W momencie gdy podłączamy się do Internetu, czyli do wielu różnych komputerów czar bezpieczeństwa pryska.

Router + modem czyli okno na świat

Kolejny punkt na grafice („Router”) to urządzenie dostępowe do sieci. W domu będzie to router z modemem (A-DSL, V-DSL lub kablowym) a w przypadku tabletu czy telefonu modem GSM wbudowany w urządzenie.

Przy okazji przypominamy, że domowy ruter to najlepsze miejsce do zmiany adresów serwera DNS i ustawienia naszego darmowego dodatku do VPN, czyli Smart DNS.

Warto też zauważyć, że router (jeśli bezpieczny VPN nie jest aktywny w czasie gdy surfujcie) to miejsce przez które może dojść do kradzieży Waszych danych – szczególnie, jeśli korzystacie z publicznej sieci i nie macie dostępu np. do konfiguracji zabezpieczeń routera.

Dostawca Internetu – podglądacz?

Kolejny punkt to Wasz dostawca Internetu („Internet provider”). I znów, jeśli rozmawiamy o Waszym „domowym” dostawcy, możecie być w 100% pewni, że Wasz ruch sieciowy jest w pełni monitorowany i zapisywany. Także np.  pod katem korzystania z sieci P2P i Torrent. To tyczy się szczególnie tych z Was, którzy korzystają z mobilnego dostępu. Użytkownikom takim operator często obcina prędkość łącza, nawet wtedy gdy nie ma takiej potrzeby. Ale znów, szyfrowane połączenie przez bezpieczny VPN jest bardzo prostym wyjściem z takiej sytuacji.

A co jeśli nie jesteście w domu, tylko korzystacie z sieci w knajpie, na ulicy (często widać darmowe, otwarte sieci Wi-Fi, które aż proszą by się podłączyć). Czy macie pewność, ze w takim popularnym miejscu, darmowa sieć nie jest przynętą? Może jest utrzymywana właśnie po to, by choć z części urządzeń które będą z niej korzystać wykraść  wrażliwe dane? I znów, bezpieczny VPN jest tym co w takich sytuacjach rozwiązuje problem.

Bezpieczny VPN – ochrona i ubezpieczenie

Za dostawca Internetu znajduje się najważniejszy punkt naszej grafiki – bezpieczny serwer VPN. Jest jednocześnie pierwszą i ostatnia linia obrony. Poza serwerem VPN jest już dziki i często niebezpieczny Internet.

Jeśli przyglądniecie się dokładniej zobaczycie, że połączenie miedzy Wami a bezpiecznym VPN pokazane zostało inaczej niż to pomiędzy serwerem VPN a resztą sieci. Powodem tego jest szyfrowanie połączenia.

VPN – wszystko zaszyfrowane, ukryte i niewidoczne….

Dzięki technologii VPN wszystkie dane , nim opuszczą Wasze urządzenie zostają odpowiednio zaszyfrowane. To oznacza, że tzw. „data sniffing” (często programy tego typu działają właśnie w routerach) jest praktycznie niemożliwy. Dane które wysyłacie/odbieracie nie wyglądają jak e-miał, zdjęcie, itp. Dodatkowo, w przypadku jednak przechwycenia części pakietów, z powodu szyfrowania i tak będą one nieczytelne dla odbiorcy.

Zmieniony adres IP – ukryty adres IP

Za serwerami VPN połączenie działa już w oparciu o standardowe protokoły Internetowe. Jednak danych tych nie da się tez przypisać konkretnemu użytkownikowi, bowiem świat, Internet „nie widzi” użytkownika, jego adresu IP a serwer VPN, bezpieczny VPN, który tego użytkownika imituje. Gdy połączycie to z faktem, ze na serwerach VPN nie znajdują się tzw. ‘logi (takie informacje jak zbiera np. Wasz dostawca Internetu), hasła i prywatne dane jesteście doskonale zabezpieczeni przeciwko próbom ich kradzieży.

Użytkownicy, nie łączący się z siecią przez bezpieczny VPN będą dla wszystkich dużo łatwiejszym celem.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more