VPN DNS leak – czy masz się czego obawiać?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Technologia VPN pomaga codziennie tysiącom ludzi ochronić ich prywatność w sieci. Dzięki VPN ukrywają swój adres IP, zmieniają IP na adres innego kraju (np. jak zmienić IP na Polskie), chronią tożsamość użytkowników Internetu i nie pozwalają nikomu podglądać siebie, w sieci. Jeśli jednak korzystasz z niesprawdzonego dostawcy VPN pomimo bezpiecznego połączenia, Twój adres IP i tak może zostać ujawniony przez VPN DNS leak.

VPN DNS leak – co to jest i czy dotyczy Ciebie?

Zanim zajmiemy się samym zjawiskiem DNS Leak przypomnijmy sobie czym jest i jak działa DNS. DNS, czyli Domain Name Server, to komputer w którym znajduje się niejako mapa Internetu. Jest to lista adresów IP skojarzonych z nazwami stron, serwisów internetowych i usług. Z każdym razem gdy chcecie wejść na stronę internetową, tabela na serwerze DNS jest sprawdzana i niejako mówi przeglądarce czy programowi jaki adres IP należy wywołać. HideIPVPN wykorzystuje ten mechanizm by odblokować wiele stron (także Polskie VOD za granicą) po przez Smart DNS.Gdy korzystacie z otwartej sieci, np. w przypadku połączenia do Internetu dostarczonego przez Waszego ISP cały ruch sieciowy (nie zaszyfrowany) jest przekazany właśnie przez serwery należące do Waszego dostawcy. Oznacza to, że ISP może monitorowa Wasza działalność i zbiera logi dotyczące Waszej aktywności w sieci.Gdy korzystacie z połączenia VPN, oprogramowanie VPN szyfruje Wasze dane i informuje urządzenie by korzystało z innego serwera DNS zamiast domyślnego. Jednak w oprogramowaniu VPN dla systemu Windows jest błąd, który pomimo aktywnego połączenia VPN może ujawnić Wasz prawdziwy adres IP. Dzieje się tak np. w przypadku gdy system zbyt długo czeka na odpowiedź serwera VPN DNS. Wtedy system automatycznie może zacząć korzystać z domyślnego serwera DNS a Wasz adres IP zostanie ujawniony. W takim właśnie przypadku mamy do czynienia z przeciekiem DNS, czyli VPN DNS leak.

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem adresu IP przez VPN DNS leak?

Wiele ofert VPN dostępnych na rynku nie przywiązuje do problemu DNS leak specjalnej uwagi. My jednak, chcemy by Wasze połączenia VPN były absolutnie anonimowe i bezpieczne. Oto jak możecie się zabezpieczyć przed wystąpieniem zjawiska VPN DNS leak:Korzystaj z naszej darmowej aplikacji dla Windows, która jest wyposażona w funkcję VPN DNS leak protection (patrz p. 8 – tutaj więcej o nowej aplikacji VPN dla Windows).VPN for WindowsJeśli korzystacie z ręcznej konfiguracji VPN oto dalsze kroki:

 1. Skonfigurujcie system tak, by używać statycznego adresu IP, to sprawi, że system nie zignoruje nowych w właściwości DNS przypisanych przez VPN.Na stronach takich jak DNSleaktest.com możecie sprawdzić czy Wasz system jest aktualnie (z aktywnym VPN!) chroniony przed zjawiskiem DNS leak.Ustawcie adresy nowego serwera DNS ręcznie:połączenia sieciowe -> kliknij prawym przyciskiem w kartę sieciową której używaszwyświetl właściwości karty sieciowejwybierz Internet Protocol v. 4 i wyświetl jego właściwościwybierz ręczne wpisanie adresu serwera DNS i podaj odpowiedni adres (adres VPN znajdziecie w panelu „Client area” na angielskiej wersji strony, możecie też skorzystać z funkcji Live Chat i poprosić o pomoc w ustawieniach naszych konsultantów)

W podsumowaniu…W tym artykule dowiedzieliście się niezbędnych podstaw dotyczących zjawiska VPN DNS leak. Pamiętajcie, że jest to realna sprawa i VPN DNS leak może, pomimo aktywnego połączenia VPN ujawnić Wasz adres IP. Pozwólcie też, że jeszcze raz użytkownikom Windows zasugerujemy korzystanie z naszej aplikacji VPN dla Windows by zabezpieczyć się przed VPN DNS leak.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more