Anonimowość przez VPN

anonymousAnonimowość i prywatność w sieci to zapewne dwa z najbardziej „maltretowanych” i niedocenianych zagadnień związanych z Internetem. Gdy Internet zaistniał na świecie po praz pierwszy, jawił się jako coś co pomoże pchnąć świat do przodu i uczyni nasze życie łatwiejszym. I tak też się stało. Wszystkie usługi których dostarcza i z których możemy korzystać, praktycznie nieskończone bazy danych z informacjami to cos o czym jeszcze niedawno można było marzyć. Dzięki ułatwieniu kontaktów między ludźmi i ułatwionym dostępie do informacji nagle, dzięki Internetowi nasz świat jakby się zmniejszył. Ale to wszystko ma tez swoja cenę.

Anonimowość w Internecie – realna potrzeba

Dostępność Internetu, coraz większa liczba użytkowników, coraz większa liczba usług i możliwości, niejako oswojenie kolejnych pokoleń z siecią – Internet stał się czymś znanym, oczywistym i bezpiecznym (w podświadomości) – to wszystko sprawiło, że pojawiła się także ciemna strona. Pojawili się Ci, którzy te nowe możliwości chcą wykorzystać wyłącznie dla własnych celów nie bacząc na krzywdę innych.

Początki działalności hakerów to działalność na mała skalę i z niewielkimi (dla społeczeństwa) konsekwencjami. A to haker zmienił czyjeś hasło do poczty, a to ktoś stracił jakieś pliki systemowe i na nowo instalował system.

Jednak z upływem czasu wiedze hakerów stawała się coraz rozleglejsza, ich możliwości i świadomość tego co przestępcom oferuje internet coraz lepsze. I tak od wykradania haseł do poczty przeszliśmy do najgorszych działań:  kradzież tożsamości, wyłudzania kredytów, kart kredytowych czy wreszcie pranie  brudnych pieniędzy przez pod tożsamością nieświadomych tego ofiar (na konta słupów). To wszystko sprawia, że internet nie jest już ani bezpieczny, ani otwarty, ani całkowicie wolny.

Ostatnie duże ataki, na duże bazy danych jak np. Ashley Maddison jasno pokazały, że należy zacząć dbać o ochronę własnej tożsamości w sieci, należy zadbać o anonimowość i prywatność. Szczególnie w sytuacji gdy przynajmniej część kroków, które należy podjąć jest naprawdę prosta. Najlepszym tandemem by nie wpaść w kłopoty jest połączenie VPN i rozsądku.

Rozsądek powinien wystarczyć, ale każdy z nas może popełnić błąd i wtedy VPN jest tą dodatkową linii ą obrony, dodatkowym ubezpieczeniem.

Anonimowość przez VPN

Więcej szczegółów o tym czym jest i jak działa VPN znajdziecie na górze strony w zakładce – Co to jest VPN? Dość powiedzieć, że VPN tworzy miedzy Wami a serwerem specjalny, zaszyfrowany tunel. Tym samym ukrywa Wasze dane (także przed ISP – dostawca Internetu) i Wasz adres IP (fizyczna lokalizacje i pośrednio tożsamość). Fakt, ze dane przesyłane do i z serwera VPN są zaszyfrowane sprawia, że ktokolwiek chciałby Was podglądać, sprawdzać jakie dane wymieniacie i z kim będzie miał bardzo utrudnione zadanie.

I tak jak wspomnieliśmy, ukrywając adres IP przyznany Wam przez Waszego dostawce Internetu sprawiacie, że namierzenie Was i dodatkowo przejęcie kontroli nad Waszym urządzeniem staje się prawie niemożliwe. Biorąc pod uwagę jak wiele osób wciąż nie korzysta z VPN by zadbać o własne bezpieczeństwo i anonimowość każdy haker poszuka łatwiejszej ofiary.

VPN to także lepsza anonimowość przed ewentualnym „podglądaniem” nas przez agencje rządowe i wszelkie firmy „polujące” na tzw. BIG DATA. Korzystając z VPN to Wy decydujecie komu i jakie swoje dane zostawicie i pokażecie. Z VPN Wasza anonimowość zależy od Was samych!

TESTUJ VPN