Firewall czy VPN – co mnie lepiej ochroni?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Z jakiegoś dziwnego powodu – obracamy się w tematyce bezpieczeństwa sieciowego – ludzie dość często mieszają ze sobą pojęcia Firewall i VPN. Często także sądzą, że wystarczy mieć jedną z tych technologii, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. A zatem… czy pytanie co jest lepsze, Firewall czy VPN ma sens? Czym różni się VPN i Firewall?

Co to jest Firewall czyli zapora sieciowa?

Firewall może być oprogramowaniem lub urządzeniem. W większości przypadków, Wy korzystacie z przynajmniej dwóch firewalli . Pierwszy Firewall – zapora sieciowa, jest wbudowany w kod Waszego systemu operacyjnego. Przykładowo, Windows ma wbudowany w siebie firewall już od wielu edycji.

Jak widzicie, zadania zapory sieciowej są następujące:

 • zablokować wszystkie połączenie do aplikacji, które nie znajdują się na liście dozwolonych
 • zablokować wszelkie przychodzące połączenia, które mogą się okazać złośliwe

Mając jednak na uwadze, że większość z Was korzysta z domyślnych ustawień firewall, ten może nie być w 100% bezpieczny.

Druga zapora sieciowa, której używacie – znów, zapewne z domyślnymi ustawieniami – jest częścią Waszego domowego routera/modemu zapewniającego dostęp do Internetu.

Reasumując… czym jest firewall – zapora sieciowa. To część ochronna Waszej infrastruktury sieciowej, która zabezpiecza Wasze urządzeniach, ich porty sieciowe, ale nie same połączenia.

CO TO JEST VPN?

Jeśli odpowiedz, której udzielamy tu – co to jest VPN? – jest zbyt długa to w skrócie. VPN – wirtualny tunel prywatny – to specjalne, szyfrowane połączenie między dwoma urządzeniami w sieci. To własnie z uwagi na szyfrowanie i fakt, ze do połączenia VPN nie da się „zajrzeć” z zewnątrz nazywany jest tunelem sieciowym.

FIREWALL CZY VPN – CO JEST LEPSZE – PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że teraz jasno widzicie iż rozważanie pt. co jest lepsze – Firewall czy VPN trochę nie ma sensu. Oba zabezpieczenia są ważne i nawzajem się uzupełniające. Oba powinny być stosowane jeśli bezpieczeństwo sieciowe, prywatność online są dla Was czymś ważny, Na pewno też nie warto rezygnować z jednego, na rzecz drugiego.

Firewall zabezpiecza Wasze urządzenia, zaś VPN zabezpiecza Wasze połączenia. Warto pamiętać także o dodatkowych „plusach” VPN. Dzięki możliwości zmiany adresu IP, VPN może łatwo być wykorzystany do odblokowania dostępu do zagranicznych usług VOD, czy np. polskiego VOD za granicą.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more