Dlaczego VPN jest ważny

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Czym jest VPN większość z Was wie (więcej szczegółów o tym co to jest VPN?) jednak na wszelki wypadek, w telegraficznym skrócie przypominamy. VPN to rodzaj szyfrowanego połączenia pomiędzy urządzeniem klienta a serwerem VPN. Choć przechodzi przez inne serwery (np. serwery dostawcy internetowego) jest traktowany troszkę jak autostrada eksterytorialna. Dane są ukryte przed serwerami przez które przechodzą. Żaden serwer, także ten należący do Waszego ISP nie wie jaka strona internetowa czy usługa Internetowa  jest Waszym celem.

Pytanie – dlaczego mielibyście chcieć wchodzić na strony internetowe w ten sposób? Po co używać VPN?

Dlaczego nie korzystać po prostu z połączenia oferowanego przez dostawce Internetu?

Dlaczego powinieneś korzystać z VPN?

 • VPN ukrywa Waszą faktyczną, geograficzną lokalizację
 • VPN ukrywa adres IP

Ukrycie faktycznie lokalizacji użytkownika, ukrycie adresu IP to jedna z najważniejszych cech VPN. W ten sposób VPN ukryje Was i Wasza tożsamość przed hackerami a także przed stronami (czy elementami stron) które śledzą użytkowników – np. Facebook czy Google. Poprzez fakt, że Wasz adres IP zostanie zamaskowany adresem serwera VPN ustalenie Waszej faktycznej lokalizacji stanie się praktycznie niemożliwe!

Dzięki temu, ze w nieograniczony sposób możecie wybierać serwery VPN a tym samym z jakim adresem IP chcecie buszować po sieci będziecie mogli także w łatwy sposób ominąć wszelkie restrykcje terytorialne czyli tzw. geo-blokady. Jeśli zmienicie adres IP na amerykański, żadna usługa/strona w USA nie powita Was komunikatem o tym, że z uwagi na Wasza (faktyczną) lokalizacje treści są dla Was niedostępne.

Chcesz oglądać Netflix w Polsce? – nie ma sprawy!

Chcesz oglądać Polską TV za granicą? – proszę bardzo!

Odpowiedni serwer VPN i adres IP gwarantują, ze bez względu na Waszą faktyczna lokalizacje możecie odblokować każdą stronę.

 • VPN szyfruje ruch internetowy

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Wasze połączenie z Internetem przez VPN odbywa się jak gdyby przez tunel. Ten tunel jest zaszyfrowany (zabezpieczony) czyli nikt, pomiędzy Wami a serwerem VPN nie ma wglądu w rodzaj przesyłanych danych. To bardzo duże utrudnienie dla hackerów w zdobyciu wrażliwych danych.

Atakujący często korzystają z metody tzw. „man in the middle” (pośrednik) przechwytując i kopiując przesyłane i odbierane przez Was dane. Z metody tej często korzysta tez policja czy inne służby. Zaszyfrowanie Waszego ruchu sprawia, ze metoda taka na pozyskanie danych i informacji o użytkowniku staje się bezużyteczna.

Podsumowanie

VPN pozwala na podwyższenie bezpieczeństwa użytkowania, jego tożsamości i przesyłanych danych. W świecie gdzie dane zabierane są przez strony, sklepu, usługi władze. Gdzie Internet podzielony jest na regiony. Gdy często całkiem popularne usługi bywają niedostępne z powodu polityki pastwa VPN jest wręcz niezbędnym dodatkiem. Dokładnie tak jak oprogramowanie antywirusowe. Pamiętajcie – macie prawo do prywatności w sieci! Teraz już wiecie dlaczego VPN jest ważny.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more