Netflix w Polsce – to i owo w trochę dłuższym formacie.

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

I czy warto czekać na oficjalny start Netflix w Polsce? Temat ten powraca jak bumerang przy okazji kolejnych dyskusji o piractwie, rynku VOD, narzekaniu na HBO GO czy wyczekiwaniu informacji na temat HBO Now. Wobec powyższego pomyśleliśmy, że może taki drobny wpis na ten temat się Wam przyda.

Czy i kiedy Netflix w Polsce?

Pierwsza część odpowiedzi jest prosta i pewna. Biorąc pod uwagę zapowiedzi Netflixa, że chcą być dostępni w każdym zakątku świata możemy z pełna odpowiedzialnością powiedzieć, że Netflix w Polsce będzie! I tu dochodzimy do drugiej części pytania, kiedy Netflix pojawi się w Polsce. Niestety odpowiedź na to pytanie to czysta spekulacja. Różnego typu media donosiły, że Netflix może wystartować już 2015 roku. Wynikało to z faktu, iż Netflix szukał tłumaczy języka Polskiego (podobno). Jak na razie nic nowego w tym zakresie się nie pojawiło. Można jednak przypuszczać, że Netflix stara się pojawić na wszystkich Europejskich rynkach tak szybko jak to możliwe. Lokalna konkurencja może być bowiem niebezpieczna i odpuszczanie rynku zbyt długo może się źle skończyć (przekonał się o tym np. eBay gdy wreszcie zdecydował się wejść do Polski). Co więcej, Netflix nie działa w próżni. Na rynku jest jeszcze jeden duży gracz, który może rozpocząć u nas ekspansję – to Amazon. A wraz z oficjalnym sklepem Amazon polska może się także pojawić Amazon Prime Instant. Gdyby tak się stało wejście Netflixa na nasz rynek nagle stałoby się znacząco droższe. Sadzimy, że z duza dozą pewności można założyć, że Netflix pojawi się w Polsce w 2016 lub 2017 roku (najdalej). Podobnie zresztą jak z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć iż jednak zobaczymy „House of Cards season 4„.

Pytanie czego możemy oczekiwać i czy przeciętny widz ma na co czekać?

Raczej na pewno nie zobaczymy filmów z dubbingiem czy lektorem. Jeśli nie zmusi do tego Netflixa konkurencja, to rozsądnym założeniem będzie przypuszczenie, że Netflix będzie chciał przyzwyczaić swoich klientów do opcji napisów. Język angielski staje się coraz bardziej popularny więc z czasem i ta bariera zniknie dla przeciętnego Kowlaskiego. Druga części pytania to czy faktycznie warto czekać na Netflixa w Polsce? Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.

Oglądaj Netflix w Polsce już dziś – nie czekaj!

Jeśli oglądanie filmów w oryginale sprawia Ci frajdę, jesli brak polskich napisów w filmie nie sprawia Ci problemów nie czekaj. Nie warto!

Musicie wszyscy pamiętać (jest to zapewne też jeden z powodów dla którego wejście na każdy kolejny rynek  serwisów takich jak Netflix czy Spotify trwa i trwa), że rynek praw do tytułów, do dystrybucji, do pokazywania filmów, programów TV, seriali jest straszliwie poszatkowany. Przykładem niech będzie sam Netflix, który prawa do 3 sezonu House of Cards sprzedał platformie nc+. Tworzy to taki paradoks, że gdyby Netflix w tym roku w Polsce (np. na święta) się pojawił to i tak HoC III za jego pomocą nie moglibyśmy oglądać.

Innymi słowy, nie ma żadnych szans aby Polska biblioteka materiałów Netflix była choćby zbliżona do tego co oferuje abonentom w USA i UK.

Wniosek? Oczywiście dużo łatwiej będzie opłacić usługę. Nie trzeba będzie jak dziś wmyślać adresu w USA (zajmuje to co prawda 2 minuty, ale nie wątpliwie jest kłopotliwe). Natomiast nie odpadnie nam koszt usługi typu Smart DNS jeśli planujemy wykorzystać np. Xbox One by oglądać filmy Netflixa na TV. Nie odpadnie koszt VPN i adresu IP z USA by móc odblokować materiał, który nas interesuje.

Wystarczy ukryć adres IP zmienić go na USA i potem na UK by zobaczyć jak duże różnice w ilości i tytułach występują pomiędzy Netflix USA a Netflix UK. Netflix Polska nie będzie pod tym względem lepszy.

Pozostaje też kwestia ceny i tego jak abonament za usługę zostanie wyliczony. Można przypuszczać, że serwis będzie chciał zabezpieczyć się przed różnicą kursową (złotówka / $) a takie działanie zwykle sprawia, że cena towaru/usługi rośnie. Nie będzie tez mógł uciec od podatku VAT, który będzie musiał być doliczony do końcowej ceny abonamentu.

Istnieje spora szansa, że (tak jest w przypadku cen Netflixa w UK i w USA), że dużo korzystniejsze dla nas będzie jednak opłacanie Netflixa w USA tak jak dziś niż w Polsce.

A skoro tak… skoro serwis oferuje świetnej jakości materiały wtedy gdy macie czas oglądać. Skoro dzięki VPN i SmartDNS można z niego korzystać praktycznie wszędzie i na każdym urządzeniu. Skoro jest to naprawdę fajna i wygodna usługa.

Czy warto czekać aż wejdzie oficjalnie do Polski? Czy może (jak w przypadku innych towarów, które kupujemy za granicą) jednak warto cieszyć się Netflixem już dziś?

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na ten temat.

 AKTUALIZAJCA: Netflix jest już oficjalnie w Polsce!

O autorze

Dodaj komentarz

Poprzedni post :

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more