Jak wybrać dobry VPN? – pełna odpowiedź na pytanie

wybrać dobry VPNDziś mały poradnik dla tych z Was, którzy dopiero poznają „świat VPN”. Być może o VPN opowiedział Wam znajomy, może natrafiliście na blokadę regionalną a może zainteresowała Was bliżej problematyka ochrony prywatności w Internecie. Temat VPN powrócił i zapewne (jak wielu przed Wami) stanęliście przed kwestią jak wybrać dobry VPN – tu druga część naszych rozważań pt. jak wybrać dobry VPN?

wybrać dobry VPN – Dobry VPN musi…

Sądzimy, że rozważania na temat tego czym jest i jak wybrać dobry VPN należy zacząć od odpowiedzi na pytania dotyczące tego czego od VPN oczekujemy i dlaczego chcemy z niego korzystać. Jak długo? Gdzie? Itd.

Zatem czego oczekujemy od dobrego VPN’a? Przede wszystkim warto wiedzieć, że przynajmniej z naszego punktu widzenia stopniowanie różnych cech ważności dobrego VPN mija się z celem. Nie możemy się zgodzić z twierdzeniem, że ważniejsza jest prędkość działania VPN niż stabilność – lub odwrotnie. Podobnie jak trudno nam przyznać rację twierdzeniu, że lepiej gdy serwerów jest dużo, w różnych egzotycznych krajach, niż gdy są to faktycznie lokalizacje z których chcecie korzystać. Jesteśmy przekonani, ze wszystkie cechy, które składają się na dobry VPN są równie ważne. A zatem, jakie to właściwości bralibyśmy (i bierzemy kreując nasz własny pakiet VPN) pod uwagę (zaznaczamy, ze kolejność w której o cechach tych wspominamy nie świadczy o ich ważności!).

Dobry VPN = szybki VPN

  • Prędkość – im szybsze serwery oferuje dostawca VPN tym lepiej. Oczywiście należy mieć na uwadze, że na rzeczywistą prędkość połączenia VPN wpływa o wiele więcej rzeczy niż prędkość naszego własnego łącza i serwera VPN. Tym niemniej lepiej by wszystkie serwery działały w jednym standardzie. W przypadku HideIPVPN, nasze serwery VPN oferują prędkości do 1 Gbps na użytkownika. Warto zapytać o to potencjalnego dostawcę usługi. Często bowiem zdarza się, że choć dostawca oferuje setki serwerów VPN w egzotycznych lokalizacjach będą one od Was zbyt daleko by móc z nich korzystać lub (co zdarza się najczęściej) będą po prostu bardzo wolne. Ucierpi na tym komfort korzystania z dobrodziejstw Internetu.

Dobry VPN = stabilny VPN

  • Kolejna kwestia to stabilność połączenia. Dobry VPN to taki, który działa w tle, praktycznie niezauważalnie dla użytkownika. Poza prędkością jedną z cech dobrego VPN’a jest właśnie stabilność połączenia. Cóż nam bowiem po najszybszym serwerze VPN, który co chwilę zrywa połączenie. Oglądanie filmu, ściąganie pliku czy generalnie swobodne, anonimowe surfowanie po sieci są w tych warunkach praktycznie niemożliwe.

Dobry VPN – daje się przetestować!

Na tym zakończymy pierwszą część naszego poradnika. Kolejne informacje (by nie zanudzić Was wszystkich od razu) już wkrótce. A na teraz zapraszamy do całkowicie darmowego przetestowania tego, co oferuje nasz VPN(i Smart DNS)!


dobry VPN za darmo