Chcesz być bezpiecznym w sieci? Oto kilka sugestii…

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Jak zapewne pamiętacie z doniesień różnych serwisów ponad 330 milionów „Twitterowiczów” musiało zmienić swoje hasła dostępowe. Był to największy wyciek z Twittera do tej pory. Prawda jednak jest, że większość serwisów, tego typu problem „miała przyjemność” już zaliczyć. Tyczy się to i dużych i małych. Problem bezpieczeństwa w internecie dotyczy także Was, użytkowników domowych. Być bezpiecznym w sieci o dziś zadanie typu 24/7. 

Nie da się być bezpiecznym w sieci w 100%! – dla jasności…

By ie było nie domówień. Tak jak nie ma generalnej recepty na to by zawsze, wszędzie i w 100% uniknąć wypadku na drodze, tak nie ma jednej recepty i sposobu na to by być bezpiecznym w sieci Internet. Nie znaczy to jednak, że można machnąć ręką i – mówiąc kolokwialnie – „olać” sprawę. Ryzyko należny minimalizować. A najlepiej minimalizuje się ryzyko, gdy jest się świadomym potencjalnych zagrożeń.

Pamiętajcie też, że coraz częściej i w coraz większej ilości sytuacji jesteście w internecie 24h na dobę… przecież to, że spicie, nie oznacza, że Wasze urządzenia nie łączą się z internetem. Prawda?

A zatem najwyższy czas zadbać o własne bezpieczeństwo online. Bezpieczeństwo urządzeń, danych, prywatność i anonimowość. Oto jak możecie poprawić swoja sytuację i być bezpiecznym w sieci.

być bezpiecznym w sieci = silne hasła!

Każde konto, każda usługa, każda aplikacja, itd… itd…  Do wszystkiego potłuściejecie loginu i hasła.

Korzystaj z różnych haseł – złamanie i utrata jednego nie będzie się równać zmianie haseł do wszystkich innych usług. Tu wyjaśniamy. Włamania i potem sprawdzenie wielu innych serwisów tym samym hasłem – jeśli gdzieś zadziałało – odbywa się automatycznie! T  nie jest tak, ze gdzieś siedzi „haker” i jeśli uda mu się włamać na Twitter’a, to kolejno sprawdza  inne serwisy…. Robi to komputer, robi to automatycznie, szybko i na wielu poziomach.

Dobrze by hasło miało min. 8 znaków – litery (także duże), cyfry i znaki specjalne – do tego nie obok siebie na klawiaturze.

Hasła takie trudno zapamiętać, można zatem rozważyć korzystanie z managera haseł – w takim programie Wasze hasła są zaszyfrowane – pod warunkiem, że dostęp do niego ochroni „super hasło!”

być bezpiecznym w sieci = weryfikacja dwu etapowa

Tam gdzie to możliwe – Facebook, Google, Microsoft, itp – włączcie w ustawieniach weryfikację dwu etapową. Wtedy, tworzy się kolejna barierę, która chroni Was w przypadku utraty hasła i ułatwia odzyskanie kontroli nad kontem.

być bezpiecznym w sieci = jesteś tak bezpieczny jak twoja przeglądarka!

Zapisujesz hasła? Instalujesz rozszerzenia i dodatki? Nie czyścisz ciasteczek? Chodzisz po mniej bezpiecznych stronach? Nie korzystasz z managera haseł?

Atak na przeglądarkę = utrata tego wszystkiego co o Was „wie”. Sugerujemy zatem regularne usuwanie ciasteczek. Ograniczenie rozszerzeń – każde z nich to osobny program, ze swoimi błędami i lukami! – do minimum i korzystanie tylko z tych, które są absolutnie pewne.

Warto tez tworzyć aliasy adresów e-mail czy nawet jednorazowe konta/loginy by skorzystać z niepewnych sklepów/serwisów – jeśli musicie! Nie tylko utrudnicie „włamanie” do siebie ale ograniczycie też znacząco liczbę spamu w swojej skrzynce odbiorczej.

być bezpiecznym w sieci – http i https!

To niby to samo a jednak nie. Https to tzw. bezpieczny protokół. Jeśli zatem jakaś strona czy serwis wymaga od Was rejestracji i logowania by korzystać z usługi https jest absolutnym i niezbędnym minimum. Do czytania treści – jak w naszym wypadku protokół http jest wystarczający.

być bezpiecznym w sieci – korzystaj z VPN

W każdym swoim urządzeniu. Za każdym razem gdy łączysz się z internetem. W każdym miejscu! Bądź bardzo nieufny w zakresie darmowych usług VPN. Pisaliśmy wielokrotnie. W życiu nie wiele rzeczy jest za darmo przekonali się o tym np. użytkownicy dodatku Hola – który okazał się botnetem.

być bezpiecznym w sieci – milczenie złotem!

Nie publikuj o sobie tego, czego nie musisz. A jeśli musisz to publikuj w „zaufanych” miejscach. Im mniej w sieci o tobie, tym lepiej!

A czy Wy macie jeszcze jakieś rady – jak lepiej można być bezpiecznym w sieci?

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more