Kiedy zastanawiasz się nad zminimalizowaniem niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z Internetu lub poprawieniem swojej anonimowości i prywatności w Internecie, pierwszą rzeczą którą zaproponuje Ci Google będą usługi VPN. Zanim jednak skusisz się na darmowe oferty spróbuj zastanowić się – czy darmowe usługi VPN są niebezpieczne?
Darmowe usługi VPN – warto korzystać?
Jasne, ze warto – przynajmniej tak powinna brzmieć oczywista odpowiedź i do tego, którą chcecie usłyszeć. W końcu kto z nas nie lubi darmowych prezentów? Jedyny problem to znalezienie dobre, godnej zaufania usługi. Teoretycznie nie jest to kłopot. Wystarczy wpisać w Google hasło – darmowy VPN lub free VPN czy też poszukać w jednym ze sklepów z aplikacjami. Tylko czy usługi te to na pewno to czego szukacie? Bezpieczniejsze korzystanie z Internetu, lepsza anonimowość? Dobrym przykładem, ze z darmowymi usługami bywa różnie jest HOLA. Teoretycznie oferowała użytkownikom darmową usługę VPN, w praktyce jednak wcale nie taka darmową i wcale nie taka bezpieczną.
Niestety, w większości przypadków darmowe usługi VPN są niebezpieczne. A przyczyną są pieniądze.
Dlaczego darmowe usługi VPN są niebezpieczne?
To jak działa nasza usługa jest prostym przykładem i odpowiedzią na postawione pytanie. Aby oferować usługę VPN (czy tez dowolna inna usługę online) potrzeba serwerów, sprzętu, prądu i co ważniejsze opłaty za ruch. Każdy przesłany przez użytkownika bit danych kosztuje. Skąd zatem biorą się środki na utrzymanie darmowych usług VPN?
Mogę to być reklamy ale generowany przez nie dochód dla tak (nadal) niszowych usług jak VPN będzie mizerny. Jeśli zatem są służą raczej jako dodatkowe źródło dochodu i przy okazji usypiają Wasza czujność. Częściej chodzi o to, by po prostu szpiegować swoich użytkowników i sprzedawać ich dane użyte do rejestracji wraz z pełną historią działań w sieci. Kolejna opcja (zapewne nie jedyna) to sprzedawanie dostępu do łącza internetowego użytkownika. W takiej sytuacji nieświadomy użytkownik darmowego VPN może sam służyć jako wejście do Internetu dla tych, którzy naprawdę chcą być anonimowi. Instalując takie darmowe oprogramowanie możecie np. stać się tzw. „exit node” dla części połączeń z sieci TOR i tego co znamy jako „dark net”. Za to co ktoś będzie robił przez Wasze łącze odpowiadacie oczywiście Wy. Pytanie, czy w ten sposób, korzystając z darmowego VPN faktycznie poprawiacie swoje bezpieczeństwo?
Warto zatem zastanowić się kto płaci za usługę i jak utrzymuje się firma oferująca darmowy VPN.
Darmowy VPN – jak najbardziej, gdy jest to trial.
Jeśli chcecie faktycznie poprawić swoje bezpieczeństwo online korzystajcie z płatnych usług. Z darmowych tylko gdy oferowane są jako test przed wykupieniem docelowego pakietu. Gdy macie pewność, że usługa VPN jest odpowiednia dla Waszych potrzeb, wtedy możecie rozpocząć subskrypcję.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.