Wszystko co warto wiedzieć o VPN

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Z historią zaczynającą się w 1996 roku, VPN,y nie zawsze były takie, jakie znamy je dzisiaj. W ostatnich latach popularność usług VPN wzrosła znacząco, ponieważ ludzie zaczęli bardziej martwić się o swoją prywatność online. Czym jest VPN i co może zrobić, aby Twoje życie stało się łatwiejsze, a przeglądanie stron internetowych bezpieczniejsze? Czym jest VPN i jak działa? Zaraz się w to wszystko zagłębimy.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od Virtual Private Network i jest to świetne narzędzie (rodzaj automatycznego połączenia w Internecie), które pomoże Ci ukryć swój prawdziwy adres IP podczas przeglądania Internetu. VPN ukryje Twoją prawdziwą lokalizację, pomagając Ci ominąć ograniczenia geograficzne i zaszyfruje cały Twój ruch, chroniąc Twoją prywatność przed dostawcą usług internetowych i rządem, a jednocześnie (do pewnego stopnia) utrzymując hakerów z dala od Twoich danych.

Najlepszym sposobem na opisanie VPN jest spojrzenie na niego jako na sposób ustanowienia chronionej sieci, przez którą przechodzi cały Twój ruch podczas przeglądania Internetu w sieci publicznej. Czyli taka prywatna (i wirtualna) sieć w sieci, dostępna tylko dla Ciebie (kilka dodatkowych pytań o VPN, na które odpowiadamy…).

Do czego przyda mi się VPN?

Istnieje cała masa powodów, dla których warto mieć VPN. A dowodem na to jest fakt, że obecnie ponad 25% internautów uważa posiadanie VPN za niezbędny element swojego przy przeglądaniu sieci. Oto kilka powodów, dla których potrzebujesz VPN.

VPN ochroni Twoją prywatność online

Wiele podmiotów ma dostęp do znacznie większej ilości informacji o Tobie, niż chciałbyś wierzyć. Twój ISP (dostawca Internetu) może zobaczyć prawie cały Twój ruch internetowy, co więcej, przechowuje dzienniki (logi) z historią tego ruchu i adresami stron i usług z których korzystasz. Wie co robisz w sicie i kiedy.

Rząd może uzyskać dostęp do ich danych w razie potrzeby, a w Polsce coraz częściej bez kontroli sądu. Większość stron internetowych wykorzystuje Twoją lokalizację i Twoje nawyki przeglądania, aby „zoptymalizować Twoje doświadczenia”.

Korzystając z VPN, sprawisz, że ich wysiłki w celu zebrania informacji o Tobie staną się bezużyteczne, ponieważ wszystkie Twoje dane będą chronione i będą prawie niemożliwe do odczytania i wykorzystania. Bez rzeczywistego monitorowania i bez dzienników aktywności, odzyskujesz swoją wolność i prawo do prywatności.

VPN to walka z cenzurą cyfrową

Kraje takie jak Rosja, Chiny, Turcja i wiele innych nakładają ograniczenia na swoich mieszkańców, jeśli chodzi o odwiedzane przez nich strony internetowe. Jak można sobie wyobrazić, jest to krok w kierunku kontrolowania mas za pomocą zatwierdzonych przez rząd artykułów informacyjnych, propagandy, fałszywych wiadomości i ograniczonego dostępu do informacji, a ostatecznie dyktatury.

Ludzie otrzymali możliwość walki z ograniczeniami lub wymykania się im dzięki wykorzystaniu sieci VPN. VPN’y są w stanie zamaskować lokalizację swoich użytkowników.

Załóżmy, że osoba z Rosji chce uzyskać dostęp do strony internetowej, która została zablokowana dla rosyjskich obywateli przez rząd.

Za pomocą VPN, osoba ta może połączyć się z serwerem VPN, który znajduje się w innym kraju, a użytkownik będzie mógł odwiedzić żądaną stronę internetową jako gość z lokalizacji kraju, którym znajduje się serwer VPN. Rząd nie będzie w stanie śledzić ruchu tej osoby w sieci, strona internetowa nie będzie w stanie zobaczyć, że odwiedzający pochodzi z Rosji, a treść będzie wyświetlana normalnie.

Dodatkowa ochrona, gdy korzystasz z publicznych sieci WI-FI

Darmowe Wi-Fi zawsze wiąże się z kosztami dla użytkownika. Są one notorycznie słabo chronione przed cyberatakami i wielu hakerów wykorzystywało to w przeszłości i nadal wykorzystuje. Rozwinęli ogromną liczbę sposobów, aby zranić użytkowników.

MAC Spoofing, robaki, malware, Packet Capture, Port Stealing, Denial of Service Attacks stanowią niewielką część typów ataków, które mogą wystąpić w publicznych sieciach Wi-Fi. Chyba, że chronisz się sam.

Korzystając z usług dostawcy VPN, użytkownicy mogą uniknąć złośliwych ataków. Rodzaj ochrony, jaką oferują VPN, jest dokładnie tym, co może uchronić Cię przed uzyskaniem dostępu do danych osobowych, kradzieżą informacji bankowych lub zainfekowaniem laptopa. Dzięki zaszyfrowaniu całego Twojego ruchu internetowego, dostęp do niego staje się zbyt trudny dla hakera. Nie jest to niemożliwe, ale są szanse, że haker wybierze inny cel, zamiast przechodzić przez trudny proces odszyfrowywania Twoich danych.

Unikaj ograniczeń geograficznych w Internecie

Internet już od lat nie jest dla wszystkich taki sam. Niezależnie od tego, czy mówimy o geo-ograniczeniach nakładanych przez strony internetowe, by wyświetlać różne treści użytkownikom w różnych krajach, czy o ograniczeniach narzuconych przez rząd, takich jak te, o których mówiłem wcześniej, VPN-y są świetnym sposobem na ich uniknięcie. Nie jesteśmy fanami segregowanego Internetu, uważamy, że to sprawiedliwe, by każdy miał dostęp do wszystkiego, co światowa sieć ma do zaoferowania. Nie sądzimy, że użytkownicy YouTube w USA powinni mieć dostęp do innych treści niż użytkownicy YouTube w innych częściach świata na przykład.

Pozwólcie, że jeszcze raz wyjaśnimy, jak działa VPN. Użytkownik z innej lokalizacji uzyskuje dostęp do serwera VPN np. w USA. Po połączeniu się z VPN, połączenie między użytkownikiem a stroną internetową, którą chce odwiedzić, odbywa się za pośrednictwem serwera VPN. Oznacza to, że użytkownik będzie widział treści wyświetlane na stronach internetowych tak, jakby miał do nich dostęp z USA i będzie miał dostęp do wszystkiego, do czego miałby dostęp odwiedzający USA.

W jaki sposób VPN zapewnia bezpieczeństwo i prywatność online?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Twoje dane są bardzo cenne dla wielu podmiotów, od stron internetowych, reklamodawców, dostawców usług internetowych, aż po rządy.

Od pierwszej chwili, gdy otrzymujesz adres IP od dostawcy Internetu i wchodzisz do sieci, stajesz się celem. Wszystkie Twoje ruchy są śledzone, badane i rejestrowane. Może to zostać wykorzystane do oskarżenia Cię w przypadku złamania jakichkolwiek zasad (do czego oczywiście nie zachęcamy ani nie popieramy), może zostać wykorzystane do nakierowania Cię na reklamy i wiele więcej.

Już teraz przerażające jest to, jak skuteczne stały się SI w wykorzystywaniu danych i manipulowaniu nimi w sposób przynoszący korzyści tym, którzy je posiadają. A technologia ta wciąż rozwija się z dużą prędkością.

Aby uniknąć bycia częścią tego, można albo iść nieuczciwy i odłączyć się od wszystkich urządzeń, lub można użyć VPN. Szyfrowanie wszystkich Twoich danych, pomoże Ci stać się niemal niewidzialnym.
VPN ukryje Twój prawdziwy adres IP i Twoją lokalizację.

Ponieważ Twoja lokalizacja będzie widoczna dla osób postronnych jako różniąca się od prawdziwej, a Twój IP będzie ukryty, Twoja prywatność będzie chroniona zarówno przed stronami internetowymi próbującymi zebrać jak najwięcej danych, jak i przed agencjami rządowymi śledzącymi Twoją aktywność.

Dzięki temu, że Twój ruch internetowy będzie przechodził tylko przez szyfrowanie VPN, Twoje dane w Internecie nie będą widoczne dla tych, którzy chcą je wykorzystać przeciwko Tobie lub czerpać z nich korzyści.

Na dodatek, jak wspomnieliśmy wcześniej, będziecie bardziej chronieni przed cyberatakami. Hakerzy będą mieli utrudniony dostęp do jakichkolwiek twoich danych osobowych i będą woleli celować w innych użytkowników, którzy nie byli tak ostrożni jak ty z ochroną siebie.

Jak działa VPN?

VPN tworzy bezpieczne połączenie między Tobą a Internetem. Podczas surfowania w sieci za pośrednictwem VPN wszystkie Twoje dane są kierowane przez wirtualny tunel, chroniony warstwą szyfrowania. Tylko Ty masz dostęp do danych przechodzących przez tunel, a osoby postronne nie mogą rozszyfrować żadnych danych przesyłanych przez VPN.

Gdy tylko połączysz się z klientem VPN, Twój adres IP nie będzie już widoczny w sieci dla odwiedzanych przez Ciebie stron internetowych. Twój prawdziwy adres IP zostanie ukryty, a cały Twój ruch będzie widziany przez innych jako pochodzący z IP VPN.

Jak przesyłane są dane z i bez VPN?

Gdy łączysz się z Internetem bez VPN, Twój komputer przechodzi do sieci za pośrednictwem adresu IP dostarczonego Ci przez dostawcę usług internetowych. Twój ruch internetowy składa się z pakietów danych wymienianych między Twoim komputerem a odwiedzanymi stronami internetowymi, a dane te są widoczne zarówno dla Twojego dostawcy usług internetowych, odwiedzanych stron internetowych, jak i agencji rządowych.

Z drugiej strony, gdy łączysz się z Internetem za pośrednictwem VPN, Twój komputer łączy się za pośrednictwem Twojego adresu IP z serwerem VPN, a od tego momentu surfujesz po Internecie, korzystając z adresu IP VPN. Oznacza to, że Twój prawdziwy adres IP nie będzie widoczny dla stron internetowych, które odwiedzasz, Twoje prawdziwe IP nie będzie powiązane z Twoją aktywnością online. Na dodatek wszystkie pakiety danych wymieniane między Tobą a odwiedzanymi stronami internetowymi będą przechodzić przez tunel szyfrowania, jaki zapewnia VPN. Oznacza to, że pakiety danych nie będą możliwe do odczytania przez żaden podmiot, który nie jest częścią procesu szyfrowania.

Co to jest tunelowanie VPN i jak działa szyfrowanie?

Jak pisaliśmy, tunel VPN zapewnia zaszyfrowane połączenie między Tobą a odwiedzanymi stronami internetowymi. Cała wymiana danych między Tobą a innymi osobami w sieci przechodzi przez ten tunel i nie jest możliwa do odczytania przez nikogo spoza zaszyfrowanego tunelu.

Szyfrowanie to sposób zakodowania danych w taki sposób, że stają się one nieczytelne dla każdego, kto nie posiada klucza szyfrującego do ich odszyfrowania. Szyfrowanie między dwiema stronami wymaga klucza kryptograficznego, który musi być znany lub znajdować się w posiadaniu obu stron. Liczba wartości alfanumerycznych, z których zbudowany jest klucz szyfrujący, określa siłę klucza, a tym samym siłę szyfrowania. Ponieważ klucze te są generowane losowo, nie mogą być „odgadnięte” przez intruzów i wymagają ataków brute force w celu ich złamania. Im trudniejszy klucz, tym więcej brute force (siły obliczeniowej) jest wymagane do jego znalezienia.

Co to jest protokół VPN i jakie protokoły VPN istnieją?

Protokół VPN to zestaw reguł, zbiór programów i procesów, za pomocą których tworzony jest tunel VPN. Każdy protokół różni się pod względem wydajności, bezpieczeństwa i trudności konfiguracji.

Oto niektóre z najpopularniejszych protokołów VPN:

 • OpenVPN
 • IKEv2
 • SSTP
 • SoftEther
 • L2TP/IPsec
 • Wireguard
 • PPTP

Czy sieci VPN są legalne?

Ogólnie rzecz biorąc, tak. Sieci VPN cieszą się opinią używanych do nielegalnych działań, ale w ostatnich latach zaczęto na nie patrzeć inaczej. Nie wszędzie jednak są one legalne. Podczas gdy VPN są legalne w USA i większości demokratycznych krajów w Europie i na innych kontynentach, istnieją pewne wyjątki. Kraje takie jak Rosja, Korea Północna, Kuba i Chiny rozpoczęły wojny przeciwko sieciom VPN i zakazały ich działania, aby chronić swoje dyktatury.

Ponieważ dostęp do prawdziwych informacji jest bardzo cenny, a dyktatury rozwijają się na propagandzie i fake newsach, ograniczały dostęp swoich mieszkańców do liberalnych stron informacyjnych, a VPN były używane w przeszłości, aby obejść te geo-ograniczenia. Opisując ja jako nielegalnie, kraje rządzone przez dyktatorów próbują powstrzymać swoich obywateli przed dostępem do prawdy.

Jak zacząć korzystać z VPN?

W ostatnich latach stało się to bardzo proste zadanie. Nie musisz już ręcznie konfigurować sieci VPN, jak to było konieczne w dawnych czasach. Wszystko, co musisz zrobić w dzisiejszych czasach, aby zacząć korzystać z VPN, to znaleźć dostawcę VPN, który pasuje do Twoich potrzeb, zarejestrować konto i korzystać z ich klienta VPN.

Klienta VPN można pobrać na laptopa, urządzenie mobilne lub tablet w dzisiejszych czasach za pomocą zaledwie kilku kliknięć lub stuknięć. Po pobraniu oprogramowania, wystarczy się zalogować i aktywować go. Gdy to zrobisz, wszystko zostanie załatwione za Ciebie i będziesz mógł zacząć przeglądać Internet bezpiecznie i prywatnie.

Jak wybrać VPN?

Ponieważ istnieje ogromna liczba dostawców VPN, którzy oferują różne rodzaje usług, istnieje kilka kroków, które należy wykonać, aby dokonać właściwego wyboru dla swoich potrzeb.

Zdecyduj, jak zamierzasz korzystać z VPN

Musisz zdecydować, czy potrzebujesz go dla pojedynczego urządzenia, czy też będziesz go używać dla całego gospodarstwa domowego. Routerowe sieci VPN różnią się nieco od zwykłych sieci VPN. Innym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest to, czy chcesz odblokować usługi streamingowe, aby uzyskać dostęp do większej ilości treści niż zrobiłbyś to bez VPN. W takim przypadku prędkość będzie dla Ciebie bardzo ważna. Jeśli dużo podróżujesz i korzystasz z wielu sieci Wi-Fi, możesz potrzebować czegoś z lepszym bezpieczeństwem, a nie szybkością.

Upewnij się, że Twoje urządzenia są kompatybilne z wybranym przez Ciebie dostawcą VPN

Mimo że obecnie większość dostawców VPN dba o to, aby ich usługi mogły być używane na większości urządzeń, nadal istnieją pewne ograniczenia. Upewnij się, że sprawdzisz warunki oferowanej usługi i wszystkie dostępne informacje przed dokonaniem zakupu.

Sprawdź interfejs aplikacji VPN i upewnij się, że jest łatwy w użyciu.

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyliśmy się o zakupie oprogramowania online, to to, że zawsze powinieneś najpierw zapisać się na wersję próbną, aby upewnić się, że możesz łatwo korzystać z usługi, za którą płacisz. Dostawcy VPN nie są tu wyjątkiem. Większość z nich oferuje wersje próbne swoich usług i zdecydowanie powinieneś je wypróbować przed zapłaceniem abonamentu.

Upewnij się, że przeczytałeś opinie online i sprawdź poziom obsługi klienta.

Zanim zdecydujesz się na subskrypcję, skorzystaj z doświadczeń innych użytkowników. Zapoznaj się z recenzjami, zobacz, jakie problemy napotkali inni i jak zostały one rozwiązane. Upewnij się, że dostawca VPN ma niezawodny i szybko reagujący zespół obsługi klienta.

Jakie funkcje oferuje konkretna usługa VPN.

Powinieneś również wziąć pod uwagę, jakie funkcje oferuje VPN. Jest kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Liczba serwerów VPN z których możesz korzystać

Powinieneś zawsze upewnić się, że Twój dostawca VPN oferuje więcej opcji serwerów. Zazwyczaj sieci VPN oferują kilka opcji serwerów w różnych lokalizacjach, dając Ci możliwość nawigowania po Internecie z całego świata. Zanim zapłacisz za subskrypcję, sprawdź listę krajów, w których VPN ma serwery i upewnij się, że te, których potrzebujesz, znajdują się na tej liście. Najlepiej byłoby, gdyby dostępnych było więcej serwerów dla lokalizacji, które są dla Ciebie ważne.

Z jakich protokołów VPN możesz korzystać?

Jak już wspominaliśmy, VPN są zbudowane inaczej i działają inaczej w zależności od użytych protokołów. Gdy zdecydujesz, do czego będziesz używać VPN, ważne jest, aby przeczytać o różnych protokołach VPN i dowiedzieć się, który z nich odpowiada Twoim potrzebom. Gdy masz te informacje, upewnij się, że VPN, za który zaczynasz płacić, używa tego konkretnego protokołu.

Ilość jednoczesnych połączeń VPN w ramach jednego konta (jak współdzielenie konta w Netflix)

Dobry VPN oferuje możliwość podłączenia do sieci VPN kilku urządzeń jednocześnie. Jeśli jest to dla Ciebie ważny aspekt, upewnij się, że sprawdzisz to przed subskrypcją.

DNS Leak Protection

A DNS leak jest zdefiniowany jako problem bezpieczeństwa, który występuje, gdy żądania DNS są ujawnione dostawcy usług internetowych, pomimo faktu, że użytkownik korzysta z protokołu VPN. Jest kilka przyczyn wycieków DNS, ale jednym z najczęstszych powodów jest to, że połączenie VPN jest krótko przerwane bez powiadamiania użytkownika, który kontynuuje przeglądanie stron internetowych wierząc, że robi to prywatnie.

Killswitch – czyli gdy VPN przestaje działać gdy tego nie zauważasz…

A Killswitch to bardzo ważna funkcja dla VPN i zawsze powinieneś sprawdzić, czy jest ona dostępna przy wyborze dostawcy VPN.

Po każdym spadku połączenia, Twoje urządzenie automatycznie połączy się ponownie z Internetem za pośrednictwem publicznego adresu IP dostarczonego przez dostawcę usług internetowych.

Za każdym razem, gdy tak się dzieje, Twój adres IP staje się widoczny i nie jesteś już chroniony, dopóki nie połączysz się ponownie z VPN.

Aby tego uniknąć, wielu dostawców VPN oferuje funkcję Killswitch, która w zasadzie całkowicie odcina Twoje połączenie z Internetem po każdym rozłączeniu, dopóki nie połączysz się ponownie z VPN. W ten sposób nie ryzykujesz poruszania się po sieci bez ochrony.

Zdecydowałeś się zacząć korzystać z VPN? Dlaczego nie wybrać HideIPVPN?

Jest to jedna z najtańszych opcji, jakie można znaleźć na rynku, a wspaniałą wiadomością jest to, że nie będziesz musiał godzić się na kompromisy.

Nie tylko działa na maksymalnie 5 urządzeniach jednocześnie, ale również wykorzystuje szyfrowanie AES-256, standard branżowy, któremu zaufali eksperci ds. bezpieczeństwa. Jest to najbardziej akceptowany standard szyfrowania na świecie, więc możesz mieć pewność, że Twoja prywatność online jest zawsze chroniona.

Jest on dostępny na większości urządzeń, oferuje dużą prędkość i bardzo dba o Twoją prywatność i bezpieczeństwo. Pomoże Ci odblokować wiele różnych stron internetowych i uniknąć ograniczeń geograficznych przy minimalnych kosztach.
Niezależnie od systemu operacyjnego, czy jest to Windows, macOS, Android, czy iOS, aplikacja HideIPVPN będzie działać bez zarzutu.

Bardzo dbamy o to, aby oferować najlepsze prędkości internetowe wraz z najlepszym bezpieczeństwem, dlatego zawsze projektujemy nasze systemy pod kątem najwyższej wydajności.

Co więcej, HideIPVPN oferuje wsparcie 24/7 kiedy tylko będziesz potrzebował jakiejkolwiek pomocy.

Klient VPN jest przyjazny dla użytkownika, stabilny i bardzo łatwy w użyciu.

Wypróbuj go za darmo i przekonaj się sam.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more