Udostępnianie filmu – wystarczy podejrzenie…

udostępnianie filmu
udostępnianie filmu

Wydaje się, że ostatnio nie ma tygodnia, by ktoś nie usiłował jakoś wykorzystać internautów. Przywołamy dziś dwa artykuły niezawodnego Dziennika Internatów. Oba w tej samej sprawie, czyli kar za udostępnianie filmu.

Zacznijmy od przywołania kolejnych dwóch artykułów Dzinnika Internautów, czyli „Kancelaria CODEX żąda 2 tys. zł za udostępnianie filmu „Co nas kręci”” oraz „Intrum Justitia chce 670 zł za udostępnianie filmu? Wiedz, że postępowanie umorzono„.

W obu wypadkach, internauci ścigani są przez kancelarie prawne z jednego tylko powodu – nie ukryli swojego adresu IP. Zapewne spodziewaliście się, że powodem kłopotów jest ściąganie czy też (jak to ma miejsce w przypadku sieci P2P BitTorrent ) udostępnianie filmu. Otóż nie. A przynajmniej sam fakt udostępniania jest tu raczej pretekstem (nie wiadomo bowiem czy aby na pewno adresat listu cokolwiek udostępniał). W artykułach DI czytamy bowiem jak Intrum Justita argumentuje konieczność uiszczenia zapłaty.

Niniejsze wezwanie kierujemy do Pani w związku z powzięciem uzasadnionego podejrzenia, iż Pani jako końcowy użytkownik łącza rozpowszechniała w sieci Internet […] „

Innymi słowy, nie mamy pewności, że to pani ukradła nasz rower – ale skoro akurat Pani dane mamy to prosimy o 670 zł. Warto przy okazji sprawdzić definicje uzasadnionego podejrzenia. Zwykle, jest ono powodem podjęcia czynności np. przez policję. W przypadku gdy mówimy o naruszaniu czyichś dóbr to mając uzasadnione podejrzenie zwykle zwracamy się do sądu – w końcu czy warto rezygnować z wyższego odszkodowania?

Jednak w opisywanych przypadkach udowodnienie przed sądem faktycznego naruszenia prawa mogłoby być trudne. Nie niemożliwe!!! Ale trudne. Dlatego też, wszystkie pisma tego typu należy traktować poważnie. I nawet jeśli nie macie sobie nic do zarzucenia, jeśli nie doszło do faktycznego udostępniania filmu i tak możecie być ciągani po sądach. Pisaliśmy zresztą o tym przy okazji poprzednich artykułów kilka dni temu – Ukryj adres IP nim wpadniesz w kłopoty! (część 1).

Bez względu na to czy faktycznie korzystacie z sieci P2P i torrent czy ściągacie filmy, czy korzystacie z programów takich jak Popcorn Time (, czy tez tylko oglądacie Hulu, Netflixa, Crackle zawsze warto ukryć swój adres IP za serwerem VPN. A jeśli już faktycznie miałoby zaistnieć „udostępnianie filmu” róbcie to zawsze w sposób anonimowy – przez zaufany VPN!