Szpiegowanie sieci Wi-Fi przez BBC

Szpiegowanie sieci Wi-FiCóż, wygląda na to, że nadszedł dzień w którym piekło zamarzło.  Nigdy byśmy nie przypuszczali, że do takiej sytuacji dojdzie w UK. Wygląda na to, ze rzeczywistość znów wyprzedziła wyobraźnię. Użytkownicy Internetu w UK mogą się bowiem spodziewać akcji pt. „szpiegowanie sieci Wi-Fi” przez BBC. A wszystko z powodu platformy BBC iPlayer i abonamentu TV.

BBC iPlayer – to wszystko przez Ciebie!

Jeśli zastanawiacie się skąd takie… drastyczne podejście do sprawy przez BBC to odpowiedź jest jedna. BBC iPlayer i abonament. Jak wiecie BBC iPlayer to jednak z najbardziej lubianych i popularnych sług VOD. Zaraz obok Hulu i Netflixa to chyba nr 3 na świecie. Jak nazwa wskazuje, iPlayer należy do BBC czyli publicznego nadawcy z UK. BBC jako nadawca publiczny nie może emitować i czerpać zysków z reklam. W przeciwieństwie do naszej TVP, która finansuje się z produkcji byle czego, abonamentu i kredytów (kolejność przypadkowa) BBC w całości utrzymuje się z abonamentu (TV Licence) i własnych produkcji  – np. do niedawna Top Gear (który od września będzie mieć mocna konkurencję – The Grand Tour nadchodzi!).

W teorii, by oglądać programy prezentowane przez BBC iPlayer należy mic wykupiony abonament TV. Tyle, ze w praktyce nie było to w żaden sposób egzekwowane (może się zmienić wraz z nadchodzącą aktualizacja ustawy dotyczącej BBC – zmian dokonuje się raz na 10 lat). W związku z tym nie było problemu by przy pomocy VPN lub Smart DNS oglądać BBC iPlayer w Polsce. Jednocześnie w UK wraz z rozwojem technologii ludzie przestali kupować telewizory (odbiornik jest rejestrowany w sklepie, w czasie zakupu) i przenieśli się do sieci na tablety, laptopy i telefony. Tym samym korzystali z platformy nie płacąc abonamentu. I z tym BBC postanowiło walczyć. Stąd pomysł na szpiegowanie sieci Wi-Fi.

Szpiegowanie sieci Wi-Fi – jak to będzie wyglądać?

Z artykułu na stronie The Telegraph article wynika, że BBC będzie korzystać ze specjalnych samochodów, które będą monitorować sieci Wi-Fi znajdujące się w ich zasięgu. Samochody te pomogą ustalić osoby nielegalnie korzystające z platformy BBC iPlayer. BBC dostało dyspensę od władza na takie szpiegowanie sieci Wi-Fi i użytkowników.

Artykuł wyjaśnia, że monitorowanie będzie polegało na tzw. „packet sniffing” czyli sprawdzanie pakietów wysyłanych i odbieranych danych. Na tej podstawie będzie można ustalić jakiego rodzaju dane są przysłane i wyłowić spośród nich te, które należą do BBC iPlayer. Artykuł wspomina także, że badaczom z University College London za pomocą laptopa i ogólnie dostępnego oprogramowania udało się w tej technologii zidentyfikować np. dane należące do protokołu Skype.

Szpiegowanie sieci Wi-Fi – jak się bronić?

Biorąc pod uwagę naszą ofertę odpowiedź wydaje się oczywista. To korzystanie z VPN. VPN szyfruje cały ruch wychodzący z Waszego urządzenia (tabletu, komputera, telefonu), który przechodzi przez sieć Wi-Fi (w obie strony) i dalej z routera do serwera VPN. W ten sposób nie da się już rozróżnić pakietów. Wszystkie wyglądają tak samo i nie są (z powodu szyfrowania) możliwe do odczytania. Tym samym nie wiadomo czy korzystacie ze Skype, BBC iPlayer, Hulu Netflixa czy czegokolwiek innego. Dla jasności!

Nie sugerujemy korzystania z platformy BBC bez płacenia abonamentu. Jednak uważamy, ze działania BBC wychodzą o kro za daleko i naruszają prywatność użytkowników. Stąd nasze ostrzeżenie i rada jak się zabezpieczyć.

I nie zapomnijcie – obecnie nasz VPN i Smart DNS jest dostępny taniej, w ramach Olimpijskiej promocji!

KUP VPN TANIEJ

1 thought on “Szpiegowanie sieci Wi-Fi przez BBC

Comments are closed.