Smart DNS – jak odblokować treści bez VPN?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Dziś postaramy się Wam przypomnieć, że VPN to nie jedyna metoda na obejście blokad regionalnych. Ma to spore znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, w przypadku naszych usług możecie w ramach jednej subskrypcji korzystać i z VPN i ze Smart DNS. Po drugie, nie każde urządzenie umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw VPN. Pisaliśmy o tym przy okazji informacji na temat VPN do gier online. Czas zatem na sedno – Smart DNS jak odblokować treści bez VPN.

Co to jest ten DNS?

Smart DNS, to specyficzny rodzaj serwera DNS. By łatwiej było Wam zrozumieć o co chodzi, wyjaśnimy najpierw czym jest sam DNS i jak działają serwery DNS?

DNS to inaczej Domain Name System, czyli system nazw domen. Innymi słowy, to system zawiadujący nazwami i adresami wszystkich stron i usług internetowych.  System ten tłumaczy nazwy domen – np. www.hideipvpn.com – na faktyczny adres serwera i strony. Przecież strona www może być na dowolnym fizycznym serwerze/komputerze na świecie i jeśli chcecie ją otworzyć to jakoś musi być np. przez Waszą przeglądarkę odnaleziona. Podobnie w przypadku usługi online. Chcąc oglądać film serwisu Netflix na TV, aplikacja w TV czy telefonie musi odnaleźć źródło danych. Innymi słowy, serwery DNS to takie skrzyżowanie drogowskazu z mapą Internetu.  Komputer pyta, gdzie jest strona www.abcd.xyz a serwer DNS sprawdza swoja mapę i kieruje np. przeglądarkę w odpowiednie miejsce zamieniając litery na cyfry i faktyczny adres strony np. www.hideipvpn.com to adres IP: 138.201.27.252

Wystarczy, że w pasku adresu przeglądarki wpiszecie ten numer IP i otworzy się Wam wspomniana strona. Jasnym jest jednak, że nam, ludziom o wiele łatwiej jest pamiętać nazwy domen/stron niż ich adresy IP.

Na świecie, korzysta się z 13 głównych serwerów DNS. Ale nic nie stoi na przeszkodzie i tak z reguły się dzieje, by było ich więcej. Im serwer DNS bliżej użytkownika, tym szybciej może wskazać adres żądanej strony i odpowiednio pokierować dane. Dlatego też wiele firm i organizacji udostępnia użytkownikom swoje serwery DNS. Robi tak np. zdecydowana większość dużych firm telekomunikacyjnych. Serwer DNS znajduje się w tedy w infrastrukturze dostawcy Internetu.

W niektórych przypadkach (państwach) serwery DNS mogą służyć tez do cenzurowania dostępu do zasobów sieci.

Wystarczy, że część adresów lub usług jest na takim serwerze specjalnie oznaczona. Np. zamiast do nich, użytkownik zostanie przekierowany do strony z informacją, że usiłuje otworzyć zablokowana stronę.

Z serwerami DNS wiąże się też tzw. „DNS leak”. Nasza usługa ma zabezpieczanie przed „wyciekiem” adresu IP w takiej sytuacji, więc korzystając z VPN nie macie się czego obawiać. Skoro już wiecie jak działa DNS i jak może być wykorzystywany do cenzury, zajmijmy się tym tematem Smart DNS.

Smart DNS – jak odblokować treści bez VPN – działanie

Smart DNS, to praktycznie zwykły serwer DNS o takim samym działaniu jak wszystkie inne. Tłumaczy nazwy domen na adresy i kieruje Was w odpowiednie miejsce. W naszym przypadku jednak, mechanizmy które można wykorzystać do cenzury i zablokowania treści w Internecie my wykorzystaliśmy w dokładnie odwrotny sposób.

Na naszym serwerze Smart DNS jest lista stron i usług internetowych, które staramy się dla Was odblokować. W normalnej sytuacji, gdy chcecie otworzyć stronę „X”, spoza tej specjalnej listy, nasz Smart DNS działa dokładnie jak zwykły DNS. Tłumaczy nazwę na adres IP i kieruję przeglądarkę czy aplikację w odpowiednie miejsce.

Sytuacja zmienia się dopiero wtedy, gdy chcecie otworzyć stronę, np. HBO Go, która jest ograniczona dostępem wyłącznie do danego terytorium, np. Polski.

Dla użytkowników z Polski nie zmienia się nic w widoczny sposób. Jednak dla tych z Was, którzy zasoby HBO Go chcą odblokować za granica zmienia się wszystko.

Tradycyjny serwer DNS skierowałby Was po prostu do usługi, a z uwagi na zagraniczny adres IP (zakładając, że nie korzystacie z VPN), strona poinformowałaby Was, że mieszkacie poza regionem, w którym treści serwisu są dostępne.

Smart DNS zadziała inaczej. Strona/usługa taka jak HBO Go znajduje się właśnie na tej „specjalnej” liście stron. Gdy użytkownik usiłuje otworzyć takie „zablokowane zasoby”, serwer Smart DNS zamiast skierować Was bezpośrednio, kieruje Was (wszystko dzieje się automatycznie i bezobsługowo!) do specjalnie przygotowanego serwera proxy (te mamy w różnych krajach), który przekazuje Wasze dane dalej, już do właściwej strony, np. wspomnianego HBO Go. Usługa jako użytkownika rozpoznaje serwer proxy i nie blokuje dostępu do treści.

Proste, szybkie, skuteczne!

Jako że Smart DNS automatycznie przekierowuje dane w odpowiedni sposób, bez żadnego przełączania i dodatkowych aktywności możecie w jednej chwili oglądać Polskie HBO a za chwilę czy wręcz w drugiej karcie korzystać np. z dostępu do Netflix USA. To jest super wygodne. Ale nie tylko.

Smart DNS – jak odblokować treści bez VPN –
Jak i na czym włączyć?

Ze Smart DNS warto korzystać z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wszystkie urządzenia mają wsparcie dla VPN. VPN np. nie da się skonfigurować na konsoli Xbox. Ale mając na niej zainstalowaną aplikacje HULU i korzystając ze Smart DNS, bez problemu można oglądać nowe seriale z USA w Polsce czy winnym kraju.

Po drugie, jest łatwy w konfiguracji i praktycznie bezobsługowy – działa cały czas w tle.

Jak zatem włączyć Smart DNS?

Oczywiście móżcie skonfigurować (zmienić ustawienia DNS) w swoim urządzeniu. Jednak dożo prostsze (po co dokonywać zmiany ustawień np. w 5 czy większej ilości urządzeń?) będzie dokonanie zmian ustawień DNS w domowym routerze. Tych na rynku sporo, od różnych dostawców, zatem zalecamy następujące kroki:

Opcja A: po prostu zaloguj się na swoje konto w usłudze i wejdź do zakładki Smart DNS. Wasz nowy adres IP będzie od razu zapisany.

Opcja B: naszym zdaniem prostsza. W tej zakładce znajdziecie specjalny adres/link opisany jako IP Update URL. Każdy nasz użytkownik ma swój indywidualny taki link – NIKOMU GO NIE PRZEKAZUJCIE! – wystarczy dodać go jako zakładkę do „Ulubionych” czy po prostu wkleić w przeglądarkę. Otwiera się strona, która automatycznie aktualizuje Wasz adres IP i poinformuje Was, że IP zostało zaktualizowane lub że aktualizacji nie wymagało.

Od tego momentu, możecie korzystać i odwiedzać wszystkie strony i usługi odblokowane przez Smart DNS. Ich listę, ponad 200, znajdziecie tutaj.

Smart DNS – jak odblokować treści bez VPN – podsumowanie

Smart DNS jest szybki i prosty w ustawieniu i konfiguracji. Zadziała praktycznie na każdym urządzeniu – jeśli skonfigurujecie je na domowym ruterze nie trzeba dokonywać zmian na pozostałych urządzeniach. Odblokowuje treści tak jak VPN. Nie szyfruje danych tak jak VPN i nie ukrywa Waszego adres IP w Internecie.

Usługa Smart DNS jest częścią naszego pakietu Ninja VPN. A nasz pakiet to najlepszy VPN w Polsce i najlepszy VPN na Polskę!

Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach, a jeśli chcecie sprawdzić, jak działa nasz VPN i Smart DNS zarejestrujcie darmowe konto na próbę.

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more