Krajowa Administracja Skarbowa sprawdzi adresy IP klientów banków?

adresy IP klientów bankówWygląda na to, że pomysły na inwigilacje obywateli i firm nie mają końca. Jak donoszą media, w tym Gazeta Prawna Ministerstwo Finansów chce dalej zwiększać i poszerzać swoje możliwości w zakresie kontroli podatników. Wśród nowych pomysłów, niebezpiecznie może wyglądać pomysł, przekazywania przez banki i SKOK-i adresów IP swoich klientów, logujących się na rachunki bankowe. Tą metodą KAS może sprawdzać adresy IP klientów banków – ich lokalizację. 

adresy IP klientów banków – po co to komu?

Otóż jak zapewne wiecie, bo pisaliśmy na ten temat wielokrotnie adres IP jest dość ściśle powiązany z lokalizacją użytkownika. Czas i miejsce logowania oraz historia „działania” w sieci adresu IP jest logowana – zapisywana – w wielu miejscach i na wielu serwerach. Podstawowym miejscem jest system Waszego dostawcy ISP. Nie licząc hakerów, którzy znajomość Waszego IP mogą wykorzystać na wiele sposobów – np. łącząc to z metodą IP spoofing, o której pisaliśmy ostatnio, mogą w dość prosty sposób zainfekować Wasze urządzenia kodem, który pozwoli im na wyciąganie od Was kolejnych, tym razem już poufnych danych.

W przypadku „skarbówki” wydaje się, że opcje mogą być dwie. Po pierwsze walka z „karuzelami VAT”. Adresy IP klientów banków, których dokonywano przelewów pokażą np. czy jeden adres, nie robi wielu przelewów między wieloma firmami w wielu bankach… tak naprawdę z jednego miejsca. Wystarczy by ten sam adres IP pojawił się na informacji dotyczących IP klientów kilku banków…

Druga sprawa, to możliwość sprawdzenia z jakich adresów – czy z Polskiego adresu IP – logują się do Polskich banków członkowie zarządu i właściciele spółek i działalności gospodarczych zarejestrowanych poza terytorium RP – np. w Anglii?

Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana w UK, a adres IP z UK nie pojawia się przy kolejnych pozycjach gdy logujesz się na firmowe konto w banku być może Twoja firma wcale nie „JEST” w UK?

VPN ukrywa każdy adres IP, także adresy IP klientów banków

Połączenie z serwerem VPN sprawia, że prawdziwy adres IP użytkownika pozostaje ukryty. Tym samym we wszelkich logach  – spisach –  adresów IP użytkowników – nie pojawi się Wasz adres i Wasza lokalizacja. VPN to także zaszyfrowane połączenie przesyłu danych, które nie pozwala podglądać ani treści, którą przesyłacie , ani nawet rodzaju danych – czy to film z internetu, czy rozmowa Skype.

Jeśli chcesz sprawdzić VPN w praktyce, kliknij poniżej i wypróbuj za darmo! A tu dowiesz się – w razie problemów – jak założyć darmowy VPN, krok po korku.

TESTUJ VPN ZA DARMO