Ściąganie plików z VPN

blog-privacyPotrzeba zachowania bezpieczeństwa online i w Internecie jest chyba wszystkim znana i przez wszystkich akceptowana. Internet sprawił, że trzymamy w sieci coraz więcej danych, coraz więcej wymieniamy i coraz więcej ściągamy. Także z sieci Torrent i P2P. Wymiana informacji w dzisiejszym Internecie może być ryzykowana dlatego, na przykładzie torrentów opowiemy Wam o VPN. Czyli czy ściąganie plików np. z torrentów może być bezpieczne?

Jak działa VPN?

VPN’y tworzą wirtualne tunele w Internecie łącząc ze sobą komputer klienta i serwer VPN. Połączenie klienta (Was) z serwerem VPN jest szyfrowane i nie pozwala na przechwycenie danych nikomu. Także dostawcy Waszego Internetu. W momencie uaktywnienia takiego połączenia 100% ruchu sieciowego (czyli wszystko co wysyłacie i odbieracie) przechodzi przez właśnie taki tunel. Wszystko co zatem trafia do Internetu od Was (upload) przechodzi przez serwer VPN. I dla wszystkich miejsc docelowych, to właśnie serwer VPN jest Wami. To adres IP serwera VPN jest rejestrowany jako adres Internauty.

W ten sposób w prosty sposób można w sieci ukryć swoja prawdziwa lokalizacje, swój adres IP (a tym samym prawdziwy adres, na który może przyjść list z wezwaniem do zapłaty) i siebie.

Ściąganie plików przez VPN

  • Ochrona danych

Skoro VPN szyfruje dane i stanowi barierę między użytkownikiem a Internetem, jest niejako Firewall’em. Różnica polega na tym, że VPN chroni Wasze dane (i Was) po tym gdy już opuszczą Wasz komputer.

  • VPN zapewnia anonimowość

W czasie gdy jesteście połączeni z Internetem przez VPN to serwer VPN jest rozpoznany wszędzie jako WY. Dzięki temu można np. zmienić adres IP na USA by oglądać Netflix w Polsce czy też odwrotnie. Łącząc się z Polskim VPN mieć Polski adres IP. Podobnie w sieci torrent czy p2p. Jeśli ktokolwiek zechce sprawdzić kto wysyła bądź ściąga z torrentów nie zobaczy Waszego adresu IP tylko adres serwera VPN.

  • Dostęp zdalny

VPN przyda się też wszędzie tam gdzie bezpośredni dostęp do sieci torrent (czy generalnie zasobów w chmurze) jest zablokowany. Nie działa Wam Skype czy Spotify – to właśnie dlatego, ze korzystają z protokołu P2P wykorzystywanego przez torrenty. Tak może się dziać w szkole, w hotelu, w publicznych sieciach. Ale wystarczy aktywować połączenie VPN. Jako, ze wtedy dane które wysyłacie i odbieracie już nie wyglądają tak, jak blokowane protokoły wymiana danych następuje bez żadnego problemu.

Podsumowanie

VPN wspomaga możliwości wymiany i ściągania plików. Zapewnia lepsze bezpieczeństwo danych i tożsamości wysyłającego/odbierającego. VPN to prosty sposób na wysyłanie i odbieranie wrażliwych danych w różnych miejscach, z różnych sieci.

TESTUJ VPN ZA DARMO