Proxy vs VPN – czy i czym się różnią?

proxy vs vpnProxy vs VPN. Który z ich to lepsze rozwiązanie? A może to jedno i to samo? Z którego powinieneś korzystać? Czy proxy jest lepsze niż VPN? Czy VPN jest szybszy niż proxy? Jeśli masz dylemat o co w tym chodzi, zapoznaj się z naszym prostym „przewodnikiem” o podobieństwa i różnicach – proxy vs VPN. Mamy nadzieję, że wybór okaże się łatwiejszy.

Proxy vs VPN – różne ale podobne

Po pierwsze, musicie zrozumieć, że oba rozwiązania – serwery – czyli i proxy i VPN działają jako, tzw. pośrednicy. Innymi słowy, w Twoim imieniu przekazują dane między tobą a siecią Internet. Opiszmy to przykładem. Gdy nie ma w użyciu serwera proxy albo VPN, a Ty chcesz na swoim urządzeniu otworzyć stronę internetową – taki przykład weźmy dla uproszczenia – „prośba” o dane, sygnał przechodzi z Twojego urządzenia prosto(*) do strony www i wraca do Ciebie, do Twojego adresu IP. Strona otwiera się na ekranie, gotowe. Oczywiście wszystkie serwery, strony logują połączenia, zapisują adres IP, ciasteczka i często wiele innych rzeczy wykorzystywanych w różnych celach. Co więcej, połączenie takie, rodzaj danych a często i same dane – treść – są widoczne dla osób trzecich.

A co się stanie jeśli dodacie pośrednika… serwer proxy albo VPN?

Jeśli pomiędzy wami a strona internetową znajdzie się serwer proxy to właśnie do niego zostanie wysłana Wasz prośba a o stronę XZY. Dopiero z serwera dane popłyną dalej do strony www i dokładnie tą sama drogą wrócą do Was. Co się zmieni? W części sytuacji, Wasz adres IP nie będzie bezpośrednio widoczny, aczkolwiek serwer proxy nie ma dodatkowych zabezpieczeń, by ukryć adres IP użytkownika. Dodatkowo, serwery proxy nie pozwalają na zapisywanie ciasteczek – zatem dane o Was nie trafią do nikogo i nic nie zapiszę się w Waszym urządzeniu. Dodatkowo, serwery proxy korzystają z tzw. cache. Jeśli użytkownik A otwierał stronę XYZ, i po jakimś czasie użytkownik B chce dostać się do tych samych informacji celem przyspieszenie procesu, zobaczy zapisaną w pamięci serwera proxy kopię.

A co z VPN? W końcu to post proxy vs VPN.

Jeśli chodzi o widoczny wynik nie wiele. Znów dane od Ciebie zamiast bezpośrednio do strony www, przejdą najpierw przez serwer VPN i z powrotem. Różnica nie jest zatem w samym wyniku ale sposobie działania..

Proxy vs VPN – różnice

Serwer VPN nie zapisuje cache, jak wspomniany serwer proxy. Żadne kopie, informacje, nic co mogłoby identyfikować użytkowników nie zostaje na serwerze. Przez t, w niektórych sytuacjach serwer VPN może działać ciut wolniej. Jednak przy obecnych prędkościach i przepustowościach łącz nie są to różnice dostrzegalne gołym okiem.

Najważniejsza jednak różnica to bezpieczeństwo przesyłanych danych, anonimowość i prywatność. Tu serwer VPN nie ma sobie równych. Serwer proxy jedynie przekazuje Wasze prośby o informacje. Zwykle korzystając ze zwykłego protokołu HTTP. Tym samy, potencjalny podglądacz będzie wiedzieć jaki jest Wasz adres IP, co i ska i dokąd wysyłacie. Będzie tez wstanie nie tylko rozróżnić rodzaj przesyłanych informacji ale także odczytać ich treść.

Nie jest to możliwe w przypadku korzystania z serwera VPN! Tu bowiem, połączenie „standardowe” jest zastąpione szyfrowanym połączeniem VPN. Oznacza to, że Twoich danych nie tylko nie da się odczytać pod kątem zawartości/treści. Nie da się nawet określić jakiego rodzaju to dane – film, zdjęcie, mail, połączenie Skype…

Proxy vs VPN – krótkie podsumaowanie

Jeśli chcesz dostać się do znanych sobie stron czy zagranicznych serwisów – proxy także obchodzi geoblokady!!! – możesz korzystać z serwerów proxy. My korzystamy z nich oferując Wam usługę Smart DNS. Ale, jeśli chcecie być naprawdę bezpieczni, anonimowy i jednocześnie mieć dostęp do zasobów internetu objętych restrykcji geograficznymi – np. oglądać Polska TV za granicą – korzystajcie z VPN!

(*) – prosto jest tu dużym uproszczeniem, po drodze dane przechodzą przez wiele różnych serwerów, i innych sieci. Im fizycznie serwer ze strona jest dalej od Ciebie, tym więcej urządzeń mija po drodze.

Jeśli chcesz przetestować Smart DNS i VPN za darmo – kliknij poniżej i zarejestruj się. Test jest w 100% darmowy i nie wymaga żadnych danych poza adresem e-mail. W razie problemów tu znajdziesz kompletny przewodnik – jak założyć darmowy VPN krok po kroku.

TESTUJ VPN i Smart DNS ZA DARMO