Wybuch korona wirusa skłonił wiele firm, by polecić swoim pracownikom do pracy z domu. Wiele wydarzeń zostało odwołanych, a loty do wielu krajów są odwołane. Często też przekraczających różne granice, w tym Polską obowiązuje kwarantanna domowa.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji, objęty kwarantanną lub musisz pracować z domu oto jak najlepiej dostosować się do tej sytuacji. A nim zaczniemy – myśl pozytywnie. Praca z domu w okresie epidemii ma jednak pewne plusy. Poniżej publikujemy listę sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony środowiska pracy zdalnej. Pamiętajcie jednak, że tak jak w sytuacji, gdy korzystacie z VPN – o czym pisaliśmy wielokrotnie, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku! Sposoby na bezpieczną i produktywną pracę z domu.
1. Blokuj ekran/komputer, gdy robisz sobie przerwę.
Praca z domu może być wyzwaniem jeśli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami, blokowanie ekranu, gdy zostawiasz go bez nadzoru. Dzięki temu nikt niepowołany nie przeczyta przypadkiem tego co masz na ekranie. A jeśli w domu są dzieci, może się zdarzyć ich „przypadkowa” interakcja z Twoim komputerem i np. utrata tego, co już zdążyliście zrobić., nie pozwala nikomu nie tylko patrzeć na to, co znajduje się na Twoim ekranie, ale także węszyć wokół Twoich plików.
A może masz kota? Pamiętaj, że może przejść się po Twojej klawiaturze, gdy jesteś w kuchni i wysłać maila do szefa lub klienta!
Aby zablokować ekran:
– na komputerze z MacOS, naciśnij „Command + Shift + Q”
– na komputerze z Windows 10, naciśnij „Windows + L”
2. Oddziel pracę z domu od prywatnego życia online
Idealna sytuacja to dwa osobne urządzenia. Jedno do pracy, drugie do tego, co online robisz w czasie wolnym. Jeśli nie jest to możliwe, utwórz oddzielne profile użytkowników w urządzeniu. To samo tyczy się przeglądarki internetowej i innych programów tego typu. Chyba nie chcesz, by Twój pracodawca dokładnie wiedział, co robisz w sowim czasie wolnym?
3. Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie
Mocne hasło może nie wystarczyć! Od pakietu G Suite, przez media społecznościowe, po aplikacje do zarządzania zadaniami, należy stosować co najmniej dwu etapowe uwierzytelnianie (2FA). Jednorazowe hasła, dostarczane do Ciebie np. przez SMS zmniejszą znacznie ryzyko, że ktoś brutalnie włamie się na Twoje konta, by ukraść Ci dane.
4. Używaj szyfrowanych wiadomości
Praca z domu = inny rodzaj komunikacji. To co do tej pory mówiłeś koledze obok będziesz musiał wysłać za pomocą komunikatora. Zapewne już dziś używasz jakiegoś komunikatora online. Jednak czym innym są prywatne rozmowy na Messengerze a czym innym, często wrażliwa komunikacja wewnątrz firmy. Wiele zespołów korzysta np. z systemu Slack. pamiętaj, że system ten nie oferuje szyfrowania typu E2E – end 2 end. Co za tym idzie, administratorzy mają możliwość „szpiegowania” twoich wiadomości na Slack’u. Każda rozmowa, która powinna pozostać prywatna powinna być wykonana przez użycie aplikacji z szyfrowanie typu E2E – end to end. Nie ma w 100% bezpiecznego oprogramowania, lecz dość jednoznacznie, w zakresie komunikacji zaleca się korzystanie z komunikatora „Signal”.
5. Wiadomość – nie wiesz od kogo – nie klikaj!
To zalecenie oczywiście tyczy się nie tylko pracy z domu. Należy jednak pamiętać, że wszelkie sytuacje kryzysowe są chętnie wykorzystywane przez cybernetycznych przestępców i oszustów. Praca z domu to z kolei większa ilość wiadomości. Rzeczy, które zespół przekazałby sobie ustnie w biurze często są wysyłane np. mailem.
W tej sytuacji zalecamy daleko posuniętą ostrożność w zakresie otwierania linków w wiadomościach. Jeśli nie jesteście pewni nadawcy nie klikamy w link, nie otwieramy załącznika. Jeśli dostajemy nietypową wiadomość od kolegi, warto do niego zadzwonić/napisać na komunikatorze i potwierdzić, że coś takiego faktycznie do nas wysłał.
Nigdy, nikomu nie podawaj i nie udostępniaj haseł!
6. Aktualizacje!
Aktualizuj na bieżąco wszystkie swoje urządzenia. Szanse na to, że popadniesz w kłopoty korzystając z wadliwej aktualizacji – tak, takie się zdarzają. Są nieporównywalnie mniejsze od tego, że poprzez błędy w starszej wersji oprogramowania staniesz się ofiarą ataku hackerskiego.
7. Praca z domu – koniecznie przez VPN!
Korzystaj z firmowego VPN’a do połączeń z infrastrukturą serwerową firmy. Do wszystkich innych zadań z prywatnego VPN. Upewnij się, że korzystasz z usług firmy – np. HideIPVPN.com – która zarabia wprost na oferowaniu wysokiej jakość połączeń VPN. Nigdy nie korzystaj z darmowych ofert. Wszystkie, prędzej lub później okazują się oszustwem. Nie ma darmowych obiadów.
8. Zanim pokażesz ekran/pulpit…
W pracy zdalnej często zdarzają się sytuację, gdy ktoś z zespołu lub cały ma zdany dostęp do Twojego pulpitu/komputera. Nim klikniesz „Udostępnij” upewnij się jakie zakładki masz otwarte w przeglądarce i co widać na Twoim pulpicie. Lepsze to niż najeść się wstydu przed współpracownikami.
9. Zanim włączysz kamerę…
Połączenia wideo w czasie pracy zdalnej są potrzebne i mile widziane. Nie jest uprzejmie wyłączać kamerę. Widok twarzy rozmówcy pozwala na lepszą interakcję, lepsze zrozumienie i lepsza komunikację. Nim jednak włączysz kamerę w swoim urządzeniu. Upewnij się, że to co widać za Tobą nie sprawi, że będziesz się musiał wstydzić.
10. Nie tylko praca z domu…
Pamiętaj, że naprawdę warto mieć swój prywatną usługę VPN. Możliwość skorzystania z takich połączeń przydaje się praktycznie każdemu, codziennie i na każdym korku – tu przeczytasz więcej o tym: Dlaczego warto korzystać z VPN?
Jeśli jeszcze takie usługi nie macie, nie korzystaliście, zapraszamy do darmowego testu – nie kupuj kota w worku. Nie potrzeba karty kredytowej a konfiguracja i korzystanie, dzięki naszym darmowym aplikacjom VPN jest banalnie proste.