Kolejna odsłona walki z „piratami”

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

Dziś pozwolimy sobie przedstawić Wam tekst Pana Tomasza Kurowskiego, który został zamieszczony w dodatku do e-metro (artykuł w niezmienionej formie). Nasz króciutki komentarzw tej sprawie na końcu.

„To może być największa antypiracka akcja w Polsce. Tysiące internautów otrzymało od białostockiej kancelarii prawnej wezwania do zapłaty od 100 nawet do 20 tys. zł za nielegalne udostępnianie plików z muzyką i książkami w sieci

Na Forumprawne.org. od dwóch tygodni trwa batalia przeciw kancelarii prawnej Pro Bono z Białegostoku, która ma szantażować internautów, żądając pieniędzy za udostępnianie plików z muzyką czy książkami w sieci. Na celowniku są użytkownicy sieci Torrent i portalu Chomikuj.pl. Ci pierwsi wezwania do zapłaty dostali pocztą. Drudzy przez e-mail. W piśmie znajduje się umowa ugody przedsądowej i wezwanie do zapłaty. Przekaz opatrzony przepisami ustawy o prawie autorskim jest jasny: albo płacisz, albo sprawa ląduje w sądzie. Wysokość zadośćuczynienia – które ma być przekazane właścicielom praw autorskich do danej piosenki czy książki – jest różna. W przypadku użytkowników sieci Torrent wynosi zazwyczaj 700 zł. Ci z portalu Chomikuj.pl mają płacić od 100 do nawet 20 tys. zł.

– Złożyliśmy ok. 13 tys. zawiadomień do prokuratury w Białymstoku – potwierdza Dariusz Szydłowski z kancelarii prawnej Pro Bono. – Niedługo do naszych zleceniodawców z branży muzycznej czy wydającej książki dołączą producenci gier.

Skąd kancelaria miała dane internautów? W jaki sposób namierzono ich komputery?

– Ustalanie adresu IP komputera, z którego nielegalnie udostępniano pliki, to know-how kancelarii. Później składamy zawiadomienie do prokuratury i mamy dostęp do akt sprawy jako strona postępowania – wyjaśnia Szydłowski. – Dajemy ludziom możliwość przedprocesowego zawarcia ugody i wycofania zawiadomienia z prokuratury. Chcemy uświadomić, że popełniają przestępstwo.

Informacje o działaniach kancelarii wobec internautów potwierdza białostocka prokuratura. – Policja i prokuratura prowadzą w tych sprawach postępowanie – mówi Adam Kozub, rzecznik białostockiej prokuratury. Posunięć kancelarii Pro Bono nie chce komentować. Przyznaje tylko, że prawnicy mają prawo wglądu do akt.

To nie pierwsza kancelaria prawna, która w Polsce ściga piratów. Przed trzema laty głośna była sprawa stołecznej kancelarii OBIG, która reprezentowała producentów gier i również wzywała internautów, by płacili zadośćuczynienia.

– Część spraw zakończyła się wyrokami, część ugodami, ale większość umorzono. Sądy nie były zainteresowane ściganiem przestępców. Uznaliśmy, że nie mamy czasu walczyć z wiatrakami – przyznaje Jacek Wycech z kancelarii OBIG.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych w piśmie do „Metra” nie oceniła jednoznacznie, czy działania Pro Bono są nielegalne. Urząd przypomniał natomiast sprawę kancelarii, która w latach 2008-2009 działała na podobnej zasadzie. Wówczas GIODO uznało, że naruszone zostały zarówno tajemnica telekomunikacyjna, jak i przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Sprawą zajęła się prokuratura, a kancelaria przestała wysyłać pisma do internautów.

Pro Bono się nie poddaje i zapowiada złożenie kolejnych kilkunastu tysięcy zawiadomień o złamaniu ustawy o prawach autorskich w prokuraturze.

Nie ma sensu ścigać dzieciaków

Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, zajmującego się rozwojem społeczeństwa informacyjnego
Na świecie trwa debata na temat całkowitej przebudowy systemu prawa autorskiego, które nie przystaje do rzeczywistości technologicznej. Obecny system nie działa dobrze: z jednej strony nie zapewnia wynagrodzeń twórcom, z drugiej kryminalizuje każde, nawet całkowicie incydentalne, korzystanie z utworów. Dalsze próby wdrażania tego systemu w życie spowodują, że albo wstrzymamy rozwój kultury, albo czeka nas rewolucja społeczna. I nie jest to tylko moja opinia – tak właśnie wypowiadał się Francis Gurry, dyrektor generalny WIPO (światowa organizacja własności intelektualnej), który jest przekonany, że całkowicie musimy przebudować architekturę praw autorskich. Przypadek Pro Bono dowodzi, że ma rację. Jeżeli aż kilkanaście tysięcy dzieciaków jest ściganych za swoje uczestnictwo w kulturze, to problem nie leży w dzieciakach, tylko w architekturze prawa. Musimy znaleźć sposób na wynagradzanie artystów bez uciekania się do metod policyjnych, społeczeństwa nadzoru i kryminalizowania całej generacji młodych ludzi.

Czy białostocka kancelaria ma prawo ścigać internautów za udostępnianie plików w sieci? Pisz:[email protected] lub komentuj na Facebooku

A teraz niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie – Czy warto surfować w sieci pod własnym IP?

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more