Czy i jak można ominąć połączenie VPN w Windows?

 VPN w WindowsVPN jest świetny. Mamy nadzieję, ze korzystacie z niego na co dzień i przez cały czas. Jak to mówią, lepiej dmuchać na zimne niż być „mądrym Polakiem po szkodzie”. Ale nie ma róży bez kolców. Korzystanie z VPN też ma swoje minusy. Dziś pomożemy Wam rozwiązać jeden z problemów, które być może utrudniają Wam codzienne życie z VPN w Windows.

 VPN w Windows

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Macie uruchomione połączenie Torrent VPN, by bezpiecznie i anonimowo korzystać z sieci torrent, protokołu P2P czy też po prostu korzystać ze wszelkich dobrodziejstw Internetu bez zastanawiania się, kto Was podgląda. Jednak w czasie waszego korzystania z sieci macie potrzebę skorzystania np. z jakiejś Polskiej strony czy usługi, typu ipla TVN Player, itp. Teoretycznie powinniście w tym celu rozłączyć VPN, w przeciwnym bowiem wypadku Polska usługa zidentyfikuje Was jako łączących się z serwisem z poza Polski.

Teoretycznie można faktycznie wyłączyć VPN, potem znów go włączyć. Nie da się jednak ukryć, że jest to coś o czym trzeba pamiętać i dodatkowy kłopot. W dość prosty sposób (podobny do Smart DNS) możemy jednak rozwiązać ten problem.

 VPN w Windows – Bypass VPN – static routing – czyli omiń swój VPN!

1. Uruchom tryb komend – najprościej trzymając klawisz „Windows” + R (WIN+R), w polu „Uruchom” (Run) wpiszcie komendę cmd i zawierdzcie „Enterem”. Pojawi się na Waszym ekranie czarne okno konsoli systemu.

2. W konsoli (trybie komend) wpiszcie komendę route print i zatwierdźcie „Enter”. Zobaczycie liste informacji, wśród których Was interesuje część IPv4 w jej środku znajduje się kolumna o nazwie “Gateway”.

3. Pod nią zobaczycie numer w formacie 192.168.XX.XX – proszę zapiszcie go, bedzie za chwilę potrzebny.

4. Teraz czas na sprawdzenie adresu IP strony, z którą chcecie się łączyć z pominięciem VPN. Wykorzystamy do tego stronę ipaddress.com. Po wejściu na stronę, zobaczycie informacje na temat Waszego adresu IP, dostawcy Internetu, itd. Poniżej znajdziecie pole oznaczone nazwą „IP Lookup”. W to pole należy wpisać adres interesującej Was strony. Alternatywnie możecie wrócić do trybu konsoli i wpisać komendę ping ipaddress.com. (nasz przykład ominięcia VPN oprzemy właśnie o stronę ipaddress.com) „Enter”. W obu przypadkach, adres IP jaki zobaczycie będzie następujący [148.251.128.237]. Znamy już adresy, które potrzebujemy, czas do stworzenia wyjątku.

5. Składnia komendy wygląda następująco “route add destinationIP gatewayIP”. Podstawiamy posiadane adresy IP (pierwszy dla strony do której się dostajemy, drugi dla naszej bramy wyjściowej) i otrzymujemy route add 148.251.128.237 192.168.XX.XX – zatwierdzamy klawiszem Enter.

6. Czas sprawdzić, czy wszystko działa. W tym celu łączymy się z serwerem VPN (dowolnym) i wchodzimy na stronę ipaddress.com. Jeśli powyższe korki zostały wykonane prawidłowo, w informacji „O Was” pojawi się Wasze prawdziwe IP, informacja o dostawcy internetowym, itd… pomimo iż jesteście połączeni z serwerem VPN.

Pamiętajcie, ze komanda opisana powyżej ma charakter czasowy i nie będzie działać przy ponownym uruchomieniu komputera. By wprowadzić ją jako stała zasadne należy dodać parametr „-p”, czyli otrzymujemy całość:  route -p add 148.251.128.237 192.168.XX.XX.

Zatem – pierwszy blok cyfr to adres strony z którą chcemy się łączyć bezpośrednio, drugi to dane naszej lokalne dane.

VPN w Windows – testuj za darmo!

Nie zapominajcie, że dla Systemu Windows (oraz iOS, OSX i Android!) mamy teraz dedykowane aplikacje. Dzięki temu korzystanie z VPN w Windows staje się dużo łatwiejsze!