Na co dzień proponujemy i promujemy korzystanie z rozwiązań VPN dla zapewnienia bezpieczeństwa i anonimowości w sieci. Jednak warto pamiętać, że sam VPN to często za mało. To jak być bezpiecznym online zależy w głównej mierze od Was samych. Dziś zatem kilka prostych rad czy wskazań jak uniknąć kłopotów.
Korzystaj z VPN!
Zaczniemy od najprostszej rzeczy. Jeśli chcesz być bezpiecznym online na poważnie rozważ korzystanie z VPN – zawsze, codziennie, w każdym urządzeniu łączącym się z internetem. VPN ukryje Wasz adres IP, zaszyfruje wysyłane dane, nie pozwoli ukryje to jakie strony odwiedzacie przed dostawcą internetu lub hakerem. Użycie VPN to pierwszy krok w poprawie własnego bezpieczeństwa online. Ale nie jedyny.
Regularnie usuwaj historie przeglądarki

Gdy nie korzystacie z VPN, mający odpowiednie narzędzia haker nie musi nawet monitorować Waszej sieci by sprawdzić jakie strony odwiedzacie. Wystarczy „historia” przeglądarki. Pamiętajcie, by używać jak najmniej zewnętrznych rozszerzeń. One bowiem także mogą zawierać dziury i błędy przez które haker może zaatakować Wasz system. Dane wyciągnięte z przeglądarki, w połączeniu z innymi mogą być dla przestępcy kopalnia wiedzy.
Wyposaż się w dobry Firewall

To jedna z rad, którą często możecie znaleźć w sieci. Choć wg nas pomysł nie jest zły należy jednak rozważyć wszelkie za i przeciw oraz oczywiście wykazać się rozwagą. Po pierwsze, jeśli korzystacie z Windows 10 instalowanie dodatkowego oprogramowania jak zewnętrzny Firewall wydaje się być niepotrzebnym ryzykiem. Windows 10 jest bardzo bezpiecznym systemem z dobrymi mechanizmami obrony użytkownika. Czy oprogramowanie firm trzecich nie naruszy mechanizmów systemu? Czy samo oprogramowanie będzie wolne od wad?
Jeśli używacie innego systemu, wcześniejszych wersji Windows dedykowany Firewall można rozważyć, ale pod pewnymi warunkami:
- korzystaj ze znanego i sprawdzonego oprogramowania
- unikaj darmowych propozycji – tak jak w przypadku darmowego VPN warto zadać pytanie – kto jest tym dobrym Wujkiem i dlaczego
- pamiętaj, że zewnętrzny Firewall też może mieć luki
- czy wiesz jak prawidłowo skonfigurować takie oprogramowanie, które porty blokować, itp.
Tylko działając „z głową” jest szansa by być bezpiecznym online.
Korzystaj z bezpiecznych płatności!
Na pewno kupujecie w sieci. By być bezpiecznym online warto rozważyć korzystanie z płatności systemem Bitcoin. Jeśli jednak ta opcja wydaje się Wam zbyt skomplikowana warto rozważyć inną opcję – przed płacone karty. Korzystając z nich, nawet jeśli coś pójdzie nie tak nikt nie będzie grzebać lub próbować dostać się do Waszego konta bankowego.
Pomyśl zanim opublikujesz!

Jeśli zdarza ci się zamieszczać w sieci komentarze upewnij się, że za każdym razem zdajesz sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji. Piszesz pod własnym imieniem i nazwiskiem? Komentujesz używając własnego IP? Zawsze używasz tego samego loginu/nicka? Czy komentarze, zebrane razem mogą ujawnić na Twój temat więcej niż byś chciał?
Jeśli korzystasz z sieci społecznościowych jak Facebook, pamiętaj by sprawdzić jak oznaczasz swoje posty – jako publiczne czy prywatne? Jeśli prywatne czy widzą je tylko Twoi znajomi czy ich znajomi, których nie znasz też? Pamiętaj. Nawet jeśli nie da się bezpośrednio skopiować/przesłać dalej Twojego wpisu zawsze można zrobić zrzut ekranu. Taki „obrazek” może zostać przesłany dalej – już bez żadnej Waszej kontroli. Także Wasze zdjęcie…
Pamiętajcie też, ze nie warto mieć setek znajomych na swoim profilu. Szczególnie jeśli to osoby, których praktycznie nie znacie. Nie zawsze trzeba przyjmować do grona znajomych kogoś, tylko dlatego że o to prosi.
Być bezpiecznym online = dbać o hasła

Zalecamy by dla różnych stron i usług online korzystać z rożnych haseł. Sugerujemy także ich zmianę od czasu do czasu. Pamiętajcie, że powinny zawsze zawierać duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne. Nie poprzestawajcie na łatwych i oczywistych kombinacjach jak np. „A123456A” czy imienia swojego dziecka lub kota. Wiemy, że brzmi to naiwnie ale internauci naprawdę używają czasem kompromitująco łatwych do odgadnięcia haseł.
Sprawdź co klikasz!
Pamiętaj, że jeśli chcesz być bezpiecznym online to naprawdę dużo zależy od samego Ciebie. Za każdym razem gdy dostajesz podejrzaną wiadomość lub korzystasz z nieznanej ci strony sprawdź co mówi link który zamierzasz kliknąć i dokąd prowadzi. Warto to zrobić zanim znajdziemy się na spreparowanej stronie www.
To nie załatwia tematu jak być bezpiecznym online…
Rad i wskazówek jest więcej. Tego co robić, czego nie robić, na co uważać. Podzielcie się w komentarzach swoja opinią. Co robicie by zachować bezpieczeństwo i anonimowość. Co doradzacie rodzinie, znajomym. Tym którzy Internetu dopiero się uczą.
A jeśli to pierwszy nasz artykuł o VPN, bezpieczeństwie i anonimowości w sieci, który czytacie pamiętajcie – nasze usługi możecie najpierw w pełni, za darmo i bez żadnych haczyków przetestować. Do czego gorąco Was namawiamy. Nasz VPN (i Smart DNS) jest naprawdę dobry!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.