Przypuszczamy, że szukając dla siebie dobrej usługi VPN wielokrotnie trafiliście na oferty pt. „Darmowy VPN”. Nie mówimy oczywiście o takich pakietach jak nasze w róznych „promocjach” ale całkiem darmowe oferty jak swego czasu np. Hola VPN. Dziś nie tylko wymienimy potencjalne problemy i niebezpieczeństwa, które może przedstawiać darmowy VPN, ale także podrzucimy Wam pytania, na które warto znać odpowiedź przy wyborze VPN generalnie.
Największa wada płatnej oferty VPN?
W zasadzie narzekać można tylko na jedno. Cenę. Nie da się ukryć, że pod tym względem darmowe, jest zawsze lepsze niż płatne. Jednak jak pokazuje życie, w realnym świecie darmowe rzeczy są zwykle mocno rozczarowujące a jeśli stawiacie na jakość towaru czy usługi to zwykle wolicie droższe od tańszego. Skoro narzekanie na cenę nie ma sensu to dlaczego warto zastanowić się trzy razy, nim skorzystacie z darmowej oferty VPN?
Darmowy VPN – niebezpieczeństwa!
Podzieliliśmy ten artykuł na sekcje. Zaczynając od rzeczy najważniejszych- potencjalnie niebezpiecznych, przechodząc do tych, kótre będa tylko uciążliwe.
Darmowy VPN może służyć przestępcom, a Wy będziecie tylko pionkiem.
Zapewne wiecie, że nie ma tzw. „darmowych obiadów”. Usługa VPN musi jakoś działać. serwery, oprogramowanie, obsługa, generowany ruch… Kto płaci za to wszystko?
A może jest tak, że włączając się do sieci oferującej darmowy VPN Wasz komputer staje się bramą wyjściową dla ruchu generowanego przez innych. Trochę tak , jak działa sieć TOR.
Wy i wasze informacje przechodzą faktycznie przez tunel VPN, ale w tym samym czasie, to Wasz komputer jest dla kogoś innego bramą na świat. To Wasz adres IP jest logowany jak ten z którego wysłano miliony wiadomości spam czy próbowano dokonać włamania na jakiś serwer… Jesteście pewni, że to niemożliwe? Za oszczędność kilku dolarów na płatnej usłudze VPN łatwo można stać się „słupem”. Jak się zapewne domyślacie, odkręcenie wykroczeń, popełnionych na Wasz rachunek może być trudne.
Darmowy VPN – a co siedzi w aplikacji?
Ale, może darmowa usługa VPN wyda się „profesjonalna”, bo dostaniecie aplikacje VPN… Hmmm… wiemy ile kosztuje stworzenie takiego oprogramowania. Zatem jedyne pytanie jakie mamy, to czy: rozsyła malware, trojany czy innego rodzaju złośliwy kod? Dane w telefonie, zainfekowane aplikacje, wyciąganie danych z innych programów… taka może być Wasza oszczędność na darmowej usłudze VPN.
Darmowy VPN jak Facebook
Facebook wpadł na ten pomysł stosunkowo niedawno. Skoro użytkownik i jego dane to towar z ceną, to warto wyciskać go do ostatniej kropli – stąd i pomysł na darmowy VPN od Facebooka. Ale darmowe usługi VPN wpadły na ten pomysł już dawno temu.
Owszem, zmienią Wasz adres IP, owszem strony na które wchodzicie go nie zobaczą… ale za to całą Waszą aktywność online można sprzedać firmom, które wiedzą jak z takich danych zrobić użytek.
Darmowy VPN – uciążliwości albo kompromisy
Ale jest także jeszcze spora ilość innych niedogodności. Chcesz adres IP z konkretnego kraju? Darmowy VPN zwykle zaoferuje „jakiś” adres a nie konkretny. Chcesz odblokować Netflix w USA? Z darmowym VPN to niemożliwe, bo ich adres IP są w usłudze od dawna zablokowane. Masz ochotę na bezpieczne ściąganie z sieci torrent? Pech… darmowy VPN zwykle blokuje taki ruch – także dlatego, że jeden serwer VPN obsługiwać musi olbrzymia ilość użytkowników.
Szukacie prawdziwej ochrony Waszej aktywności w sieci? Cóż, darmowy VPN zwykle oferuje wyłącznie najprostsze metody szyfrowania danych w protokole PPTP.
Zresztą nie tylko my przestrzegamy przed usługami VPN, które brzmią „zbyt pięknie” – poczytaj o VPN na Antyweb!
Jeszcze nie przekonany?
Zapytaj nas o co chcesz, sprawdź opinie na temat naszej usługi, przetestuj ją samodzielnie – za darmo, bez kruczków.
Potrzebujesz pomocy? Jak założyć testowy VPN krok po kroku?
1 thought on “Darmowy VPN vs płatny – jaki VPN wybrać?”
Comments are closed.