Czy VPN…?
Staramy się, aby cały pomysł codziennego używania VPN był łatwy do zrozumienia i zastosowania. Nie chcemy zawracać Ci głowy wszystkimi informacjami, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Jednocześnie musimy upewnić się, że zdajesz sobie sprawę z ryzyka związanego z nie korzystaniem z VPN. Dlaczego ważne jest wyrobienie nawyku włączania VPN. I dlaczego warto dbać o swoją prywatność. Mając to na uwadze, poniżej kilka dość typowych pytań o VPN i nasze – mamy nadzieję, że jak zawsze – proste na nie odpowiedzi. Jeśli masz inne pytania na pt. „Czy VPN…?, zadaj je w komentarzu pod artykułem.
Czy VPN zaoferuje mi 100% zabezpieczenia i anonimowości online?
Bardzo chcielibyśmy odpowiedzieć TAK! Ale byłoby to kłamstwem. A jak wiesz, zawsze jesteśmy z Tobą w 100% szczerzy. Tak więc… NIE!!! VPN nie zapewni Ci bezpieczeństwa bez względu na wszystko. By łatwiej było zrozumieć co dokładnie mamy na mysli, oto kilka przykładów takich sytuacji.
- Sieci społecznościowe i fora online – z VPN lub bez… rezygnujesz z prywatności na świadomie i na własne życzenie. Czasami, jak w przypadku Facebooka, robisz to celowo, ale czasami – pisząc zbyt szczegółowy post na forum możesz tracić prywatność nieświadomie… W takich sytuacjach, gdy sami publikujecie o sobie VPN nie ma większego znaczenia.
- Innym przykładem może być dostęp do niebezpiecznej strony internetowej i pobieranie z niej oprogramowania. Jeśli to co ściągasz zawiera złośliwy kod VPN nie będzie stanowić żadnej ochrony. Klikając „pobierz” samodzielnie, VPN dostarczy złośliwe oprogramowanie bezpośrednio na twoje urządzenie. Podobnie, gdy zacznie używać VPN mając już zainfekowane urządzenie. Jeśli złośliwy kod wysyła informacje o Tobie, po prostu teraz będzie to robić przez VPN.
Czy vpn jest potrzebny zwykłemu internaucie? NIE JESTEM HAKEREM, czy NAPRAWDĘ POTRZEBUJĘ VPN?
Typowy pogląd to … „Nie jestem kryminalistą, nie mam nic do ukrycia, więc nie potrzebuję VPN”. Cóż, to nie jest prawda. Przynajmniej ta druga część tej tezy jest nieprawdziwa. Kto np. korzysta z VPN?
- ludzie, którzy dużo podróżują – VPN daje możliwość zmiany adresu IP, więc nawet z zagranicy możesz korzystać z Internetu jak w domu. Dodatkowo, VPN zapewni Ci bezpieczeństwo podczas korzystania z otwartych lub niezabezpieczonych sieci WiFi np. w hotelach.
- obywatele krajów o ograniczonej demokracji i wolności słowa – ponownie, VPN ukryje Twój adres IP, rodzaj przesyłanych danych i Twoją faktyczną lokalizację.
- osoby mieszkające za granicą przez dłuższy czas, które chcą uzyskać dostęp do telewizji lub innych treści objętych ograniczeniami geograficznymi z ich „starego” kraju
- wszyscy profesjonaliści, dziennikarze, przedsiębiorcy itp., którzy wiedzą, że skutki ujawnienia adresu IP, ich lokalizacji, źródła z którym się łączą i danych do których mają dostęp przez internet mogą być katastrofalne
- Ci, którzy zdają sobie sprawę, że korporacje zbierają coraz więcej danych o nas z różnych internetowych źródeł i usług – analiza Big Data ewoluuje niemal codziennie. To co robisz online może wystarczyć, by ocenić, czy możesz dostać pożyczkę, dostać nową pracę lub promocję … VPN ograniczy liczbę „okruchów”, które zostawiłeś za sobą online
Czy VPN jest trudny w użyciu? Czy dam sobie radę?
Nie jest! Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było znać system operacyjny, którego używasz do tworzenia i konfigurowania połączeń VPN. Korzystanie z VPN jest teraz proste, szybkie i łatwe! W naszym przypadku wszystko, co musisz zrobić, to pobrać i zainstalować darmowe oprogramowanie VPN, wprowadzić swój login, hasło … i kliknąć Połącz. Chyba nie brzmi źle?
Czy VPN zwolni prędkość mojego internetu?
Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona. Teoretycznie tak … wpłynie na prędkość działania połączenia internetowego. Jednak w większości przypadków, przy dzisiejszych prędkościach łączy w domu i wydajności urządzeń spadek prędkości nie będzie zauważalny. Strony będa działac dokładnie tak samo jak bez aktywnego VPN. Największa różnica, jaką możesz zauważyć, pojawi się w sytuacji gdy do połączenia wybierzesz serwer VPN znajdujący się fizycznie po drugiej stronie globu w stosunku do Twojej lokalizacji. Ale tak samo gorzej będzie też, jeśli – bez VPN – zechcesz uzyskać dostęp do strony lub danych, które są tak daleko od Ciebie.
Czy VPN za darmo nie jest lepszy? Po co PŁACIĆ za VPN gdy są darmowe oferty?
To jest pytanie, które omówiliśmy już kilka razy – dlaczego darmowe usługi VPN są niebezpieczne lub nie ma czegoś takiego jak darmowy VPN. Tak więc krótka odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. Warto subskrybować i płacić za usługę premium VPN. A oto nasze powody. A jeśli nie ufacie nam, wpiszcie w wyszukiwarkę Google hasło „dlaczego darmowe usługi VPN są niebezpieczne” i sprawdźcie niezależne opinie. Ale w skrócie sprowadza się to do tego:
- Premium VPN będzie miał mniejsze – jeśli jakiekolwiek – ograniczenia. Będziesz mógł wybrać serwer VPN, lokalizację, kraj, typu protokołu VPN, którego chcesz użyć. Nie napotkasz limitów przepustowości ani limitów danych. Będziesz mógł korzystać z wszelkich usług takich jak sieci BitTorrent – np. z BitTorrent VPN
- Usługa premium VPN nie traktuje Cię jako produktu – jesteś klientem, podmiotem
- Premium VPN, który konkuruje z innymi usługami VPN, nie sprzeda Twoich danych
- Usługa premium VPN nie będzie wykorzystywać urządzenia jako punktu wyjścia do innej, rzeczywistej aktywności – na przykład uczynienie urządzenia częścią sieci bot-net i sprzedania przepustowości Twojego lącza
- Dobry Premium VPN nie rejestruje ruchu, aby sprzedać go firmie reklamowe
Ale może takie rzeczy nie przeszkadzają Ci w zamian za darmowy VPN? Tyle, że to VPN, która tak naprawdę nie oferuje prawdziwego bezpieczeństwa, prawda?
Jeśli uważasz, że Premium VPN to lepszy wybór, po prostu sprawdź jak to wszystko działa! A jeśli masz jakieś inne pytania związane z VPN, tak jak wspomnieliśmy powyżej, skorzystaj z sekcji komentarzy poniżej i napisz do nas.