Część z Was, Ci którzy zastanawiają się nad subskrypcją VPN a zapewne i Ci, którzy VPN już mają zadaje sobie pytanie – czy usługa VPN gwarantuje anonimowość. Możliwe, że zastanawiacie się także czy dla Waszego bezpieczeństwa (terroryści i kryminaliści w sieci) użycie VPN powinno być zakazane. Postaramy się rozwiać troszkę Wasze wątpliwości tym wpisem.
Usługa VPN i anonimowość…
Zacznijmy od podstawowego pytania – czy usługi VPN gwarantują anonimowość?
Odpowiedź na to pytanie (by sprawy Ciut skomplikować na początek) brzmi – TAK… i NIE. Odpowiedź bowiem w rzeczywistości nie dotyczy samej technologii a bardziej tego, kto i w jakim celu z niej korzysta.
Jeśli jesteście zwykłymi użytkownikami, którzy korzystają z VPN z powodu hakerów, phishingu. Z powodu tego, że obawiacie się iż Wasz ISP ma o Was zbyt dużą wiedzę lub chcecie ograniczyć dane zbierane o Was przez usługi online i strony internetowe (tzw. „Big Data”). Jeżeli chcecie zabezpieczyć swoje dane wymieniane z internatem przed „wścibskimi”, wtedy odpowiedź brzmi TAK. Usługa VPN zagwarantuje Wam anonimowość.
Dobra usługa VPN i prawidłowo skonfigurowane połączenie VPN zapewnią Wam prawie całkowitą anonimowość w sieci. Praktycznie ryzyko ujawnienia Waszej tożsamości i adresu IP są pomijalne. Polega to na tym, że nikt nie będzie angażował środków i zasobów na ślepo. A przecież nikt nie ma powodu by śledzić konkretnie Was. Jak długo stosujecie się do zasad, czyli – nie korzystacie z nieznanego, darmowego VPN czy proxy. Jak długo nie łamiecie prawa (dla jasności – omijanie blokad regionalnych usług VOD TO NIE ŁAMANIE PRAWA!) i korzystacie z zaufanego dostawcy VPN jesteście bezpieczni.
Jeśli jednak planujecie zrobić coś co w większości krajów jest traktowane jako działalność kryminalna (dzielenie się dziecięcą pornografią, włamywanie się do systemów komputerowych, banków, itp.) wtedy, stając się już konkretnym celem służb sprawicie, że VPN nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem.
Kryminaliści nie korzystają z usług VPN!
Jest wiele narzędzi, których „służby” mogą użyć w celu namierzenia (i zgromadzenia dowodów) konkretnej osoby. Nie są proste implementacji, są czasochłonne i wymagają zaangażowania sporych zasobów. Razem jednak dają oczekiwany rezultat. Dlatego też prawdziwi kryminaliści, hakerzy nie korzystają z VPN. Oni jednak mają ku temu powód – Wy nie.
Ci, którzy faktycznie chcą złamać prawo i pozostać bezkarni skorzystają z zasobów tzw. „dark netu” i (między innymi) usług takich jak TOR. W przypadku zwykłych użytkowników, bez odpowiedniej wiedzy korzystanie z takich narzędzi (zamiast usług VPN) może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku.
TOR kontra usługa VPN
Zastanawiacie się nad opcją „darmowy VPN” lub TOR? Pamiętajcie, że możecie mieć z tego powodu więcej kłopotów. O usługach typu free VPN, czyli niebezpieczeństwach darmowego VPN już na blogu pisaliśmy – zainteresowanych odsyłamy do tamtego wpisu. Sprawa z TOR ma się jeszcze gorzej. Abstrahując od znacznie większych ograniczeń w zakresie prędkości w porównaniu do VPN w przypadku TOR, jeśli nie wiecie jak odpowiednio skonfigurować oprogramowanie sami (Wasz komputer, Wasz prawdziwy adres IP) możecie stać się, tzw. „exit node”. Czyli punktem wyjściowym do Internetu dla innych użytkowników sieci TOR. W takim przypadku, gdy jeden z nich będzie faktycznie tym „złym Wilkiem” i wyśle zdjęcia dziecka do kogoś innego to na Was może spaść cała odpowiedzialność. I nawet gdy nie poniesiecie kary (bo przecież to nie wy) to należy się spodziewać konieczności długich wyjaśnień i udowodnienia, że to faktycznie nie wy wysłaliście „gołe” zdjęcie dziecka, film czy nie Wy dokonaliście włamania.
Z naszego (i innych użytkowników) p. widzenia dużo prościej i bezpieczniej (dla wszystkich nie kryminalistów) jest korzystanie z dobrego VPN. By przetestować (za darmo) nasz VPN i Smart DNS przed wykupieniem usługi VPN kliknij poniżej.
W razie pytań, zapraszamy do komentarzy.
1 thought on “Czy usługa VPN gwarantuje anonimowość?”
Comments are closed.