„Czarny Czwartek” – udostępniłeś? Płacisz!

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

„Czarny czwarte” – udostępniałeś – spodziewaj się rachunku…

Chociaż polskie prawo nie klasyfikuje „ściągania” filmów i muzyki z sieci jako przestępstwa czy wykroczenia to i tak (jak się okazuje) można wpaść w niezłe kłopoty. Szczególnie gdy wymiany plików dokonujemy pod własnym IP. Sami jesteśmy dalecy od oceniania tego czy ściąganie muzyki i filmów z sieci jest OK czy też nie. Temat jest bardzo złożony, rozwiązania prawne różnych krajów różnią się a podstawowym celem HideIPVPN jest zapewnienie naszym użytkownikom jak największej anonimowości w sieci. Nie liczcie na nią jeśli macie w planie popełnianie pospolitych przestępstw w internecie – ale jeśli chodzi o P2P i torrenty…, korzystając z naszego VPN możecie spać spokojnie. A dlaczego dziś piszemy i przypominamy o P2p, torrentach i VPN. Otóż okazuje się, że jedna z Niemieckich firm, rozpoczęła w Polsce walkę z piractwem. Wszystko za sprawą filmu „Czarny Czwartek„. Ponad 300 osób dostało od Niemieckich przedstawicieli Polskiego producenta list z wezwaniem do zapłaty 550 zł. Wezwanie do zapłaty jest dobrowolne, ale jeśli w ciągu 7 dni kwota taka nie zostanie w ramach ugody zapłacona, kancelaria zapowiedział kierowanie spraw do sądu.

Rozpoznani po adresie IP (… bo surfowali bez VPN)

Sprawą nielegalnego udostępniania filmu „Czarny Czwartek” za pomocą programu uTorrent zajęła się niemiecka firma Baseprotect, która zajmuje się ochroną praw autorskich i monitoringiem sieci internetowych. – Firma zwróciła się do mnie latem 2011 r., w momencie, kiedy film zszedł z kin. Już w trakcie wyświetlania oni dość szybko wyłapują, jakie będzie zapotrzebowanie na film w internecie. Mają dostęp do IP komputerów, które rozpowszechniają nielegalnie pliki, i bardzo skutecznie działają. Teraz występują w moim imieniu – mówi Kazimierz Beer, gdyński producent filmu „Czarny Czwartek”.

Na forum użytkownicy próbowali podważyć legalność firmy i kancelarii adwokackiej, która rozesłała im wezwania do przedpłaty. Powód? List, który otrzymali, nie był wysłany jako list polecony, a zarówno kancelaria, jak i firma mają słabe strony internetowe. Później w komentarzach pojawiło się mnóstwo wskazówek, jak uniknąć płacenia.

– W Niemczech po prostu ludzie płacą. U nas winni szukają wykrętów. My przecieramy szlaki, wiem, że Cezary Pazura próbował podobnych działań przy filmie „Weekend”. Im więcej takich akcji, tym lepiej – komentuje producent.

Kto na tym zyska? Kancelaria prawnicza otrzyma 50 proc. wpływów, które uda się ściągnąć od internautów, firma z producentem otrzyma po 25 proc.

Skąd mają mój adres?

Sprawa zszokowała internautów, a najbardziej zdziwiło ich to, skąd kancelaria adwokacka ma dostęp do ich adresów zamieszkania. – Pokrzywdzony [niemiecka firma Baseprotect – red.] zgłosił się do nas w sprawie uzyskania danych osobowych wskazanych IP, a my zwróciliśmy się do dostawców internetu. To zupełnie legalne – mówi Piotr Romaniuk, prokurator rejonowy w Pruszkowie.

[…]

550 zł albo proces karny

Mecenas reprezentujący kancelarię Anny Łuczak, od której internauci dostali wezwania do zapłaty: – Sprawa będzie toczyła się dwutorowo. Jeżeli ktoś nie zapłaci wskazanej kwoty w ciągu 7 dni, wtedy decyzję podejmuje prokurator. Jeżeli uzna za zasadne, sprawa może trafić do sądu i może wtedy rozpocząć się proces karny lub sprawa może trafić do sądu okręgowego, a tu sąd zasądzi odszkodowanie, które może wynieść nawet 2 tys. zł. Owszem, można nie zapłacić, tak samo jak można kupić samochód i za niego nie zapłacić. Mamy listę kolejnych osób odnośnie do „Czarnego Czwartku”, więc na 300 osobach się nie skończy. Ponadto pracujemy przy kolejnych polskich filmach. Jeżeli wiec ktoś udostępnia je w internecie za pomocą torrentów, może mieć świadomość, że zostanie namierzony. – źródło gazeta.pl

Jak więc sami widzicie używanie torrentów i P2P bez dodatkowej ochrony, którą daje dobry VPN może być co najmniej ryzykowne. Bez względu na to co w sieci robicie, czy z torrentów korzystacie czy też nie warto być świadomym zagrożeń i wszelkich kwestii związanych z prywatnością i jej ochroną. My sugerujemy byście nigdy nie surfowali po sieci korzystając z własnego adresu IP. Szczególnie gdy korzystacie z  otwartych, darmowych sieci W-Fi.

Dobry VPN to bezpieczeństwo Wasze, Waszej tożsamości i Waszych danych!

Przypominamy także wszystkim zainteresowanym odblokowaniem dostępu i oglądaniem w Polsce Netflix, Hlu, BBC, Amazon Prime, HBO, Red Box i wielu, wielu innych – nasz SmartDNS każdy może bez ograniczeń (i wszelkich innych zobowiązań) testować do woli przez 7 dni! Kliknij by wypróbować – Try Smart DNS free!

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more