Co ukrywa VPN?

Autor:

Opublikowano:

Aktualizacja:

VPN ukrywa adres IP, z którego korzystasz. Oznacza to, że hakerom, reklamodawcom lub Twojemu dostawcy usług internetowych trudniej jest monitorować to, co robisz online. VPN umożliwia również dostęp do stron i usług internetowych, które w przeciwnym razie pozostają niedostępne. Wierz lub nie, ale wiele organizacji/osób blokuje treści ściśle w oparciu o Twoją lokalizację (adresy IP są ściśle powiązane z fizyczną lokalizacją – każdy kraj dysponuje osobą pulą adresów IP dla użytkowników). Gdy używasz VPN możesz wirtualnie zmienić swoją lokalizację (miejsce, z którego łączysz się z Internetem). Poniżej omówimy i dokładnie co ukrywa VPN i także jak to robi.

Co ukrywa VPN?

VPN pomaga ukryć wiele rzeczy, w ten sposób ułatwia Ci odzyskanie kontroli i Twojego podstawowego prawa do prywatności w sieci. Wymieńmy najważniejsze:

VPN ukrywa Twój adres IP

Czy VPN-y ukrywają Twój adres IP? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Pierwotnym powodem posiadania usługi VPN była zmiana adresu IP. Dzięki temu możliwe było przeglądanie stron www i korzystanie z usług objętych restrykcjami geograficznymi z innej lokalizacji przy jednoczesnym ukryciu prawdziwego adresu IP. Internet jest wspaniałym narzędziem do łączenia ludzi na całym świecie, ale może być również niebezpieczny. „Doxxing” to sytuacja, w której czyjaś prawdziwa tożsamość lub dane osobowe zostają ujawnione online. Aby Twój adres IP nie pojawiał się na stronach takich jak Google podczas wyszukiwania osób „doxxowanych”, powinieneś używać szyfrowanego połączenia z dodatkowymi narzędziami poprawiającymi anonimowości, takimi jak VPN. Aktywny tunel VPN ukrywa informacje o tym, gdzie jest zlokalizowany jest serwer, przez który łączycie się z Internetem. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz VPN, nasza odpowiedź jest prosta. Oczywiście TAK, w niczym Ci nie przeszkodzi, a może pomóc uniknąć kłopotów.

VPN ukrywa historię wyszukiwania i aktywność online

Jeśli chodzi o to, co ukrywa VPN, Twoja aktywność online znajduje się na szczycie listy. Spora cześć naszego życia, aktywności odbywa się online i bardzo trudno jest działać tak, by nie pozostawić żadnych śladów. VPN chroni Twoją prywatność poprzez ukrywanie miejsc i treści ruchu internetowego. Połączenia VPN są praktycznie nie do złamania i nie pozwalają nikomu zobaczyć, co robisz online. Warto jednak pamiętać, że, nie przeszkadzają wyszukiwarkom takim jak Google, w śledzeniu zachowania użytkownika. Szczególnie, gdy np. korzystacie z przeglądarki Chrome i jesteście zalogowani na niej swoim kontem Google. Czy VPN ukrywa Twoją aktywność czy może historię korzystania z sieci? W różnym stopniu i w różnych zakresach obie te rzeczy. Nie ma tu łatwiej i prostej odpowiedzi. Faktem jednak jest, że korzystanie z VPN zwiększy bezpieczeństwo Twojej aktywności online i sprawi, że będziesz mniej podatny na ataki.

VPN ukrywa fizyczną lokalizację użytkownika

Czas na pytanie, czy VPN ukrywa Twoją lokalizację? Chociaż jest to cel wszystkich usług VPN, tylko dobry VPN osiągnie to z powodzeniem. Adresy IP są używane do mapowania Twojej lokalizacji geograficznej, która może zawierać kompleksowe informacje, takie jak miasta, regiony i kraje. Dzięki VPN możesz uzyskać dostęp do Internetu z dowolnego miejsca. Na przykład, jeśli jesteś w Polsce ale łączysz się z serwerem HideIPVPN w Niemczech, szeroko rozumiany „Internet” zacznie uważać, iż jesteś niemieckim użytkownikiem zlokalizowanym Niemczech. Dla zewnętrznego świata korzystasz z niemieckiego adresu IP.

VPN ukrywa dane prywatne i chronione

Publiczne hotspoty Wi-Fi to ryzykowny sposób na korzystanie z sieci, ale czasem jesteśmy do tego zmuszeni. Gdy łączysz się z Internetem bez użycia VPN, Twoje dane osobowe mogą być zagrożone atakami typu man-in-the-middle, które wykorzystują słabe zabezpieczenia i nieistniejące standardy szyfrowania. Przypadkiem, np. w popularnych miejscach turystycznych, możesz nieświadomie korzystać z sieci tworzonych przez hakerów. Sieć i tunel VPN ukrywają Twój ruch, szyfrują przesyłane dane i zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Wszystkie dane, które przesyłasz za pośrednictwem tunelu VPN, są szyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.

Czy VPN ukrywa adres MAC urządzenia?

Czy VPN ukrywa Twój adres MAC? Krótka odpowiedź brzmi nie, ale zagłębmy się nieco bardziej w tę kwestię.

Adresy MAC mogą być wykorzystywane do śledzenia i rejestrowania miejsca, z którego pochodzi połączenie internetowe. Może to również umożliwić innym dostęp do identyfikacji, kto korzysta i/lub z jakiego urządzenia online. To dodatkowe informacje o użytkowniku! Adresy MAC są generalnie bezpieczne, ponieważ ataki na nie są trudne do przeprowadzenia i wymagają rozległej wiedzy technologicznej. Adres MAC może być jednak wykorzystany do monitorowania lokalizacji użytkownika, zakłócania dostępu do Internetu, a nawet do przeprowadzenia ataku typu man-in-the-middle. Trudno jest wykorzystać tylko Twój adres MAC jako drogi ataku. Adres MAC jest bardziej jak odciski palców – identyfikuje bowiem konkretne urządzenie a poprzez nie, może identyfikować użytkownika. Jednak w pewnych okolicznościach, zwłaszcza w połączeniu z innymi informacjami dostępnymi online, lokalizacją danej osoby za pośrednictwem adresu IP może pomóc hakerowi np. w szantażu. Zatem, choć VPN-y nie mają technicznej możliwości ukrycia Twojego adresu MAC, pomagają Ci zachować większe bezpieczeństwo i prywatność.

Czy VPN ukrywa pobieranie torrentów?

VPN może uczynić torrenting – pobieranie treści z sieci torrent/P2P – bardziej prywatnym, to fakt. Choćby przez zatrzymanie dostawcy usług internetowych przed sprawdzeniem czy, co i skąd pobierasz. Warto jednak pamiętać, że dostawcy Internetu mają metody sprawdzenia takiej aktywności, np. poprzez wysokie wykorzystanie przepustowości łącza z wieloma połączeniami TCP przychodzącymi jednocześnie, a także równoległe zachowanie strumienia wysyłania, które zwykle wskazuje na nielegalną wymianę plików. Ale to „dowody” pośrednie.

Jeśli używasz VPN do torrentowania/pobierania treści, Twój ISP nie może zobaczyć żadnej z tych rzeczy. Usługa szyfruje Twój ruch, więc dostawcy usług internetowych nie będą wiedzieć, ile pasma wykorzystuje torrenting w locie i śledzić w czasie rzeczywistym! Sprawdź ten artykuł, aby uzyskać bardziej szczegółowy przewodnik po tym, jak bezpiecznie korzystać z torrentów.

Czy VPN ukrywa moją lokalizację?

Korzystając z VPN, ukrywasz swoją lokalizację i adres IP, maskując je za pomocą adresu IP dostawcy VPN. Gdy korzystacie z serwerów VPN do przeglądania informacji online cały ruch jest szyfrowany przed wysłaniem go do sieci.

Czy VPN ukrywa moją aktywność w Internecie?

Sieci VPN nie mogą powstrzymać witryn przed zobaczeniem, co robisz, gdy jesteś zalogowany na swoje konto. Tak, Twój adres IP będzie ukryty, ponieważ będzie się wydawać, że zalogowałeś się z innej lokalizacji, ale to wszystko. Cała Twoja aktywność jest śledzona przy użyciu głównie innych technik, takich jak ciasteczka i ich wewnętrzne dzienniki. Aby być w pełni anonimowym, Twoje konto nie powinno być powiązane z Twoim prawdziwym adresem e-mail ani innymi istotnymi danymi, a wszystko to przykryte bezpiecznym i szyfrowanym tunelem VPN – wtedy Twoja aktywność w sieci jest chroniona w najlepszy możliwy sposób.

Podsumowanie

Sieci VPN są świetne do omijania cenzury i blokad geograficznych. Chronią Twoje dane przed hakerami lub nadzorem rządowym. Ukrywają również rzeczy, które mogą Cię niepokoić w środowisku online, takie jak irytujące reklamy kierunkowe. Pozwalają także utrzymać ISP w niewiedzy na temat tego, co dokładnie ich użytkownicy robią w Internecie. Mamy nadzieję, że teraz wiecie więcej na temat tego, co ukrywa VPN. Na pytanie, czy chcecie z takiej ochrony korzystać odpowiedzieć musicie sobie samodzielnie.

KUP VPN

O autorze

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

 • Rozdajemy – Smart DNS i VPN za darmo

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, ze rozpoczynamy kolejny raz losować konta Smart DNS i VPN za darmo. Wiemy, ze darmowy VPN zawsze cieszy się wśród Was sporą popularnością a i nam sprawia radość, że możemy Was chociaż tak obdarować. Zatem nie traćmy czasu. Smart DNS i VPN za darmo – co dokładnie losujemy? Jeśli weźmiesz udział…

  Read more

 • #zostanwdomu – darmowe filmy z TubiTV

  W tej chwili znajdujemy się w trudnej i zupełnie nowej dla wszystkich sytuacji. Chociaż już od dłuższego czasu przewidywano różnego rodzaje pandemie, nikt tak naprawdę nie wierzył, że to się wydarzy. To trochę tak, jak z tymi wszystkimi filmami o Kalifornii, która zapada się pod ziemię lub o wielkiej asteroidzie, która uderza w Ziemię. I…

  Read more

 • Znów możesz zmienić region Netflix!

  UWAGA! Ważna aktualizacja: Jak odblokować Netflix USA w Polsce Grudzień 2017! Chyba wszyscy wiecie, że w ostatnich tygodniach Netflix utrudnił życie sporej liczbie użytkowników. Po globalnej ekspansji serwis zaczął bardziej aktywną walkę z usługami VPN, proxy i DNS, których używaliście by zmienić region Netflix. Dziś chcemy Wam dać znać, że korzystając z naszego VPN i Smart…

  Read more